Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2008-43

ZK-02-2008-43.doc  ZK-02-2008-43pr1.doc
Číslo jednacíZK-02-2008-43
NázevŽádost o poskytnutí podpory projektu Severojižní propojení kraje Vysočina - 2
Zpracoval H. Strnadová, R. Handa
Předkládá V. Kodet
Popis problémuRada kraje Vysočina svým usnesením č. 0323/09/2008/RK uložila odboru dopravy a silničního hospodářství předložit žádost o poskytnutí podpory na projekt "Severojižní propojení kraje Vysočina - 2" do Operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013.
"Operační program Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013" (dále jen "Program") podporuje realizaci projektů s přeshraničním dopadem v česko-rakouském příhraničí. Na území České republiky jsou podporovaným územím kraje Vysočina, Jihočeský a Jihomoravský. Program zajišťuje spolufinancování způsobilých výdajů projektu ve výši 90% (85% Evropský fond pro regionální rozvoj - ERDF, 5% státní rozpočet České republiky). Prioritní osa 2 - Regionální dostupnost a udržitelný rozvoj, Oblast podpory 2.1 - Doprava a regionální dostupnost umožňuje výstavbu a modernizaci dopravní infrastruktury s důrazem na zlepšení kvality spojení příhraničního regionu. Celková alokace na prioritní téma Regionální/místní komunikace na sedm let činí 12 682 779 EUR z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Alokace není striktně rozdělena mezi jednotlivé kraje, ale bude předmětem volné soutěže mezi všemi potenciálními žadateli. Výzva k předkládání žádostí bude vyhlášena 27. 3. 2008. Žádosti, které bude posuzovat Monitorovací výbor Programu 3. 7. 2008, je třeba předložit do 24. 4. 2008.
Návrh řešení Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu kraje Vysočina doporučil radě kraje předložit žádost o podporu projektu Severojižní propojení kraje Vysočina - 2, jehož předmětem by bylo pokračování na vypracování technických dokumentací. Jde o přímou návaznost na projekt Severojižní propojení kraje Vysočina, který získal podporu z "Programu Iniciativy Společenství Interreg III A Česká Republika - Rakousko" v programovém období 2004 - 2006. Návaznost obou projektů je popsána v příloze č. ZK-02-2008-43, př.1. Současně s tím ODSH navrhuje k finančnímu zajištění projektu schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv ve výši 12 mil. Kč.
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje podporuje záměr ODSH předložit projekt Severojižní propojení kraje Vysočina - 2 do Operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013. Připravovaný projekt je v souladu s oblastí podpory 2.1 Doprava a regionální dostupnost. V současné době není k dispozici oficiální verze dokumentů, které budou potřebovat potenciální příjemci podpory z tohoto programu pro předložení svých žádostí. Dokumentace by měla být známa nejpozději v den vyhlášení programu, tj. 27. 3. 2008.

Odbor ekonomický
Uvedený projektový záměr není zahrnut v rozpočtovém výhledu na roky 2008 - 2010, v případě schválení zastupitelstvem kraje bude založen zvláštní účet, na který budou převáděny dle potřeby finanční prostředky z Fondu strategických rezerv.

Rada kraje Vysočina svým usnesením 0323/09/2008/RK uložila odboru dopravy a silničního hospodářství předložit žádost o poskytnutí podpory projektu "Severojižní propojení kraje Vysočina - 2" do "Operačního programu Cíl Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013"; a doporučila zastupitelstvu kraje schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv ve výši max. 12 mil. Kč na zvláštní účet kraje určený na financování projektu "Severojižní propojení kraje Vysočina - 2" s tím, že finanční prostředky budou uvolňovány postupně podle aktuální potřeby projektu.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Odpovědnost odbor dopravy a silničního hospodářství
Termín 24. 4. 2008