Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2008-07

ZK-02-2008-07.doc  ZK-02-2008-07pr1.tif  ZK-02-2008-07pr2.doc
Číslo jednacíZK-02-2008-07
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Požární ochrana a IZS - žádost obce Číchov o dotaci na zpracování dokumentace pro územní řízení ke stavbě mostu
Zpracoval P. Dvořák
Předkládá M. Vystrčil
Popis problémuDne 28. března 2006 byl na základě požadavku obce Číchov vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity na vodním toku Jihlava. Při této povodni došlo dne 1. dubna 2006 v obci Číchov k destrukci mostu přes řeku Jihlavu a tím byla větší část obce ze silnice č. III/40510 nedostupná. Orgány krizového řízení kraje zajistily provizorní přemostění. Místní podmínky umožnily zbudovat provizorní přemostění pouze do nosnosti 5ti tun. Levá část obce je tak nyní obtížně dostupná pro těžší vozidla (např. zásobování obyvatelstva, dostupnost složkami Integrovaného záchranného systému apod.). Jedinou přístupovou cestou do obce Číchov se stala místní komunikace z obce Chlum.
Obec Číchov podala prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj (dále jen MMR) žádost o poskytnutí státní dotace v rámci programu "Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou". Projednání žádosti je podmíněno doložením mj. projektové dokumentace, bez které nemůže MMR žádost schválit.
Vzhledem k místním podmínkám (blízkost železničního náspu, obtížně proveditelné napojení na silnici č. III/40510) není možné obnovit most v původní podobě. Proto obec nejprve vypsala výběrové řízení na zpracování studie proveditelnosti, na základě kterého zadala její zpracování odborné firmě (DOPRAVOPROJEKT Ostrava spol. s r.o.) zpracování studie proveditelnosti na stavbu mostu, aby bylo nalezeno optimální řešení z hlediska budoucích povodní a v neposlední řadě se přihlíželo k ekonomickým aspektům. Na zaplacení studie neměla obec Číchov ve svém rozpočtu dostatek finančních prostředků, a proto požádala kraj o dotaci. Kraj žádosti obce vyhověl a v prosinci roku 2006 poskytl obci dotaci ve výši 135 tis. Kč. Studie byla dokončena v říjnu 2007. Výsledná cena, kterou obec za studii zaplatila, byla nižší než očekávaná (97 580 Kč). Nevyčerpanou část dotace obec v souladu se smlouvou vrátila na účet kraje.
Na základě výsledků studie proveditelnosti je prvním krokem, který musí obec učinit, zpracování dokumentace pro územní řízení, poté bude následovat zpracování dokumentace pro stavební povolení. Obec oslovila několik firem s poptávkou na zpracování dokumentace pro územní řízení. Byla vybrána nejvhodnější nabídka firmy DOPRAVOPROJEKT Ostrava spol. s r.o. Tato firma nabízí zpracování dokumentace za 237 429 Kč. Dle kvalifikovaného odhadu se částka za zpracování dokumentace pro stavební povolení bude pohybovat zhruba ve stejné výši.
Dle vlastního vyjádření obec Číchov není schopna sama zaplatit ze svého rozpočtu celé náklady spojené se zpracováním přípravné dokumentace z důvodu, že je v letošním roce nucena mimo mandatorní výdaje hradit neodkladné výdaje spojené se zabezpečením základních funkcí v obci (oprava vodovodu, obecního úřadu). Obec proto žádá kraj Vysočina o finanční výpomoc (ZK-02-2008-07, př. 1).
Pokud obec nezíská dostatek finančních prostředků z vnějších zdrojů, nebude moci zadat zpracování přípravné dokumentace. Tato dokumentace je nezbytnou přílohou žádosti obce o státní dotaci z programu "Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou" na obnovu mostu a bez této přílohy bude žádost vyřazena.
Návrh řešení Navrhuje se poskytnout dotaci z rozpočtu kraje obci Číchov na zpracování dokumentace pro územní řízení nezbytné pro realizaci mostu v rozmezí 50-80% (118 715-189 943 Kč) z celkových nákladů (237 429 Kč). Vzhledem k velikosti obce a možnostem jejího rozpočtu se navrhuje poskytnout dotaci ve výši 50% celkových nákladů na dokumentaci, což činí 118 715 Kč. Dotace je navržena tak, aby zůstal zachován významný finanční podíl obce. Dotace kraje by měla být chápána jako pomoc a nikoli jako náhrada škod na majetku obce způsobeného živelní pohromou.
Bez finanční pomoci kraje při zpracování přípravné dokumentace obec není sama schopna akci zrealizovat a nedosáhne tak na státní dotaci na stavbu mostu, která představuje 80 % celkových nákladů na akci, které jsou odhadovány na 12-15 mil. korun.
StanoviskaRada kraje doporučuje svým usnesením č. 0340/09/2008/RK poskytnout dotaci obci Číchov na zpracování dokumentace pro územní řízení pro stavbu mostu přes řeku Jihlavu - napojení obce ze silnice č. III/40510.

Odbor dopravy a silničního hospodářství, doporučuje poskytnout neinvestiční dotaci obci Číchov, na zpracování projektové dokumentace v souladu s navrženým usnesením.
Obec Číchov v roce 2007 provedla rekonstrukci místní komunikace mezi obcí Chlum a Číchov, která byla poškozena v důsledku povodně v roce 2006.

Odbor ekonomický nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření. Aktuální stav položky Nespecifikovaná rezerva ke dni 4. 3. 2008 je 98 000 tis. Kč.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
poskytnout dotaci obci Číchov, IČ 545643 ve výši 118 715 Kč na zpracování dokumentace pro územní řízení pro stavbu mostu přes řeku Jihlavu - napojení obce ze silnice č. III/40510 dle materiálu ZK-02-2008-07, př. 2;
rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Požární ochrana a integrovaný záchranný systém, § 5269 Ostatní správa v oblasti hospodářských opatření pro krizové stavy o částku 118 715 Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti jinde nezařazené, položka Nespecifikovaná rezerva o stejnou částku 118 715 Kč za účelem poskytnutí dotace obci Číchov, IČ 545643 na zpracování dokumentace pro územní řízení pro stavbu mostu přes řeku Jihlavu - napojení obce ze silnice č. III/40510 dle materiálu ZK-02-2008-07, př. 2.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana
Termín 31. 5. 2008