Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2007-34

ZK-04-2007-34.doc
Číslo jednacíZK-04-2007-34
NázevUzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě - k. ú. Petrovice u Humpolce, obec Humpolec
Zpracoval J. Mrázková
Předkládá M. Houška
Popis problémuMateriál řeší uzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě s městem Humpolec jako podklad pro vydání rozhodnutí o vyřazení silnice III/12933 ze silniční sítě, po kterém bude následovat darování požadovaných pozemků i komunikace do vlastnictví města Humpolec.
Na OM se obrátilo město Humpolec se žádostí o převod pozemků par. č. 596/5 - ost. plocha, silnice a par. č. 596/11 - ost. plocha, silnice v k. ú. Petrovice u Humpolce, obec Humpolec. Město uvádí v žádosti, že tyto pozemky slouží jako komunikace v zastavěné části obce a město chce zahájit opravu této komunikace. Nemůže však vynakládat prostředky do majetku, který nemá ve vlastnictví. Při šetření bylo zjištěno, že na tyto pozemky navazuje další pozemek, který je ve vlastnictví kraje, a to par. č. 641/3 - ost. plocha, silnice též v k.ú.. Petrovice u Humpolce, obec Humpolec. Požadované pozemky jsou dle zjištění OM zastavěny silnicí III/12933, která je vlastnictvím kraje, slouží však pouze jako místní komunikace v místní části Petrovice. Uvedená silnice je vzhledem ke svému charakteru odborem dopravy a silničního hospodářství navržena k vyřazení ze silniční sítě.
Výše uvedené pozemky i silnici III/12933 získal kraj Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001. Zřizovací listinou byly dány do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Pelhřimov resp. podle Rozhodnutí o sloučení příspěvkových organizací vydaného krajem Vysočina a schváleného Zastupitelstvem kraje Vysočina usnesením č. 0523/08/2006/ZK ze dne 7. 11. 2006, účinného od 1. 1. 2007, byly tyto pozemky i silnice svěřeny do správy organizace s názvem Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
Požadované pozemky jsou Katastrálním úřadem pro Vysočinu, katastrálním pracovištěm Pelhřimov vedeny na LV č. 156 pro k.ú. Petrovice u Humpolce, obec Humpolec.
Návrh řešení OM navrhuje požadované pozemky včetně dalšího pozemku par. č. 641/3 v k.ú. Petrovice u Humpolce, obec Humpolec převést do vlastnictví města Humpolec. Tyto pozemky jsou však zastavěny silnici ve vlastnictví kraje, které je dle evidence ODSH určena k vyřazení ze silniční sítě. Z tohoto důvodu je třeba silnici nejprve vyřadit ze silniční sítě a až poté uzavřít darovací smlouvu s městem Humpolec.
Zákonnou podmínkou pro vyřazení komunikace ze silniční sítě je dle ustanovení § 3 odst. 3 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikací, v platném znění uzavření smlouvy o budoucí smlouvě o převodu vlastnického práva k dotčené komunikaci a pozemkům mezi stávajícím vlastníkem a budoucím vlastníkem. Po uzavření této smlouvy předloží OM odboru dopravy a silničního hospodářství k rozhodnutí návrh na vyřazení silnice III/12933 ze silniční sítě. Po právní moci tohoto rozhodnutí bude mezi krajem Vysočina a městem Humpolec uzavřena darovací smlouva, kterou do vlastnictví města budou převedeny jak výše uvedené pozemky, tak i vlastní těleso komunikace.
Zákonná podmínka pro převod nemovitého majetku, tj. zveřejnění záměru darování pozemků a komunikace do vlastnictví města Humpolec proběhla na úřední desce krajského úřadu ve dnech 16. 4. - 18. 5. 2007.
Usnesení předpokládá rozhodnout uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě mezi krajem Vysočina a městem Humpolec, ve které se kraj po vydání správního rozhodnutí o vyřazení silnice III/12933 ze silniční sítě zaváže uzavřít darovací smlouvu na převod pozemků par. č. 596/5 - ost. plocha, silnice a par. č. 596/11 - ost. plocha, silnice a par. č. 641/3 v k. ú. Petrovice u Humpolce, obec Humpolec a komunikace na těchto pozemcích postavených z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví města Humpolec.
StanoviskaUsnesením 0423/12/2007/RK rada kraje rozhodla zveřejnit záměr darování pozemků par. č. 596/5 - ost. plocha, silnice o výměře 1925 m2, par. č. 596/11 - ost. plocha, silnice o výměře 2946 m2 a par. č. 641/3 - ost. plocha, silnice o výměře 1634 m2 v k. ú. Petrovice u Humpolce, obec Humpolec a komunikace na těchto pozemcích postavených, včetně součástí a příslušenství do vlastnictví města Humpolec a doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě mezi krajem Vysočina a městem Humpolec, ve které se kraj po vydání správního rozhodnutí o vyřazení silnice III/12933 ze silniční sítě zaváže uzavřít darovací smlouvu na převod pozemků par. č. 596/5 - ost. plocha, silnice a par. č. 596/11 - ost. plocha, silnice a par. č. 641/3 v k. ú. Petrovice u Humpolce, obec Humpolec a komunikace na těchto pozemcích postavených z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví města Humpolec.
Krajská správa a údržba silnic Vysočina, provoz Pelhřimov souhlasí s vyřazením silnice III/12933 v k.ú. Petrovice u Humpolce ze silniční sítě a s převodem příslušných pozemků do vlastnictví města Humpolec.
Odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s darováním pozemků i silnice III/12933 do vlastnictví města Humpolec.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Termín 31. 8. 2007