Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-08-2006-39

ZK-08-2006-39.doc  ZK-08-2006-39pr1.doc  ZK-08-2006-39pr2.doc
Číslo jednacíZK-08-2006-39
NázevŽádost obce Strážek o finanční prostředky na opravy místních komunikací a kanalizace, které byly poškozeny povodní v červnu 2006
Zpracoval I. Ševecová
Předkládá V. Kodet
Popis problémuDne 1. srpna 2006 obdržel kraj Vysočina žádost obce Strážek o poskytnutí dotace na odstranění povodňových škod na místní komunikaci v obci Strážek, místní části Habří ve výši 768 006,- Kč, viz. materiál ZK-08-2006-39, př. 1 a žádost o poskytnutí dotace na odstranění povodňových škod na místní komunikaci v obci Strážek, místní části Jemnice ve výši 6 999 886,- Kč a na odstranění škod na kanalizaci ve výši 1 130 500,- Kč, viz. materiál
ZK-08-2006-39, př. 2. Celkem obec Strážek žádá o poskytnutí dotace na povodňové škody v měsíci červnu ve výši 8 898 392,- Kč.
Návrh řešení Odbor dopravy a silničního hospodářství ověřil, že dne 20. 9. 2006 Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo Výzvu č. 2 k předkládání žádostí o dotace z upraveného programu "Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou".
V rámci dotačního titulu č. 2 na podporu obnovy obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou, v jejímž důsledku nebyl vyhlášen stav nebezpečí nebo nouzový stav je možno podávat žádosti o dotace. Podpora se poskytuje ve formě investiční a neinvestiční účelové dotace. Podpora je určena zejména na mosty, místní komunikace, veřejná prostranství, obecní stavby. Obcím a svazkům obcí bude poskytována systémová investiční i neinvestiční dotace do výše 80%ního podílu státního rozpočtu na celkové výši skutečně vynaložených nákladů. Dotace je určena na odstranění škod vzniklých v roce 2006.
Vzhledem k možnosti tohoto dotačního titulu odbor dopravy a silničního hospodářství navrhuje radě kraje zamítnout žádosti obce Strážek a doporučit obci využití výše uvedeného dotačního titulu s možností případného dofinancování rozdílu mezi celkovou výší skutečně vynaložených nákladů a poskytnutou dotací z Ministerstva pro místní rozvoj na základě doložení tohoto rozdílu obcí.
StanoviskaDopravní komise na svém jednání dne 15. 9. 2006 přijala usnesení č. 034/06/2006/DK, ve kterém doporučuje radě kraje neposkytnout dotaci obci Strážek na opravu místních komunikací a kanalizace. Pozn.: usnesení dopravní komise bylo přijato před uveřejněním Výzvy č. 2 MMR.
Odbor ekonomický nemá připomínky k předloženému návrhu.
Odbor majetkový souhlasí s návrhem usnesení.
Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství - na základě předloženého materiálu doporučujeme dotaci obci Strážek na opravu místních komunikací a kanalizace neposkytnout.
Odbor sekretariátu hejtmana souhlasí s navrhovaným řešením.
Rada kraje na svém jednání dne 17. 10. 2006 přijala usnesení č. 1416/30/2006/RK, ve kterém doporučuje zastupitelstvu rozhodnout neposkytnout dotaci obci Strážek ve výši 8 893 392,- Kč na opravu místních komunikací a kanalizace dle materiálu RK-30-2006-58 a ukládá odboru dopravy a silničního hospodářství navrhnout způsob pomoci až po seznámení s výsledkem žádosti obce o poskytnutí výše dotace z Ministerstva pro místní rozvoj v rámci Výzvy č. 2 k předkládání žádostí o poskytnutí dotace z programu "Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou".
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
neposkytnout dotaci obci Strážek ve výši 8 898 392,- Kč na opravu místních komunikací a kanalizace dle materiálu ZK-08-2006-39 a ukládá odboru dopravy a silničního hospodářství navrhnout způsob pomoci až po seznámení s výsledkem žádosti obce o poskytnutí výše dotace z Ministerstva pro místní rozvoj v rámci Výzvy č. 2 k předkládání žádostí o poskytnutí dotace z programu "Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou".
Odpovědnost odbor dopravy a silničního hospodářství
Termín 31. 12. 2006