Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-07-2006-66

NázevZměna Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina
Zpracoval P. Bureš, J. Mikyna
Předkládá I. Rohovský
Popis problémuPodle ustanovení § 4 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o vodovodech a kanalizacích"), kraj v samostatné působnosti zajišťuje zpracování plánu rozvoje vodovodů a kanalizací pro své území a schválí ho nejdéle na dobu 10 let.
Plán rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina (dále jen "PRVKUK") byl schválen zastupitelstvem kraje dne 29.09.2004 usnesením číslo 330/05/2004/ZK.
Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství eviduje od počátku roku 2006 podané žádosti obcí o změnu PRVKUKu. Z podaných žádostí byl vypracován přehledný materiál.
O vyjádření bylo požádáno Ministerstvo zemědělství, které bylo spoluobjednatelem PRVKUKu a je ústředním orgánem na úseku vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu. Toto vyjádření je přílohou č. 2 předkládaného materiálu.
Návrh řešení Po posouzení předložených žádostí krajským úřadem, odborem lesního a vodního hospodářství a zemědělství a s přihlédnutím ke stanovisku Ministerstva zemědělství ze dne 28. 08. 2006 vyplývá následující:

- Žádost města Brtnice se týká změny technického řešení odkanalizování a čištění odpadních vod - intenzifikace ČOV města a dobudování kanalizace v části města.
- Žádost obce Stonařov se týká změny technického řešení odkanalizování a čištění odpadních vod - vybudování obecní ČOV a dostavby stávající kanalizační sítě.
- Žádost obce Čejov řeší problémy se zajištěním pitné vody pro obyvatele obce - jedná se o rozšíření a obnovu vodovodní sítě, posílení tlakových poměrů ve vodovodní síti výstavbou nového vodojemu včetně čerpací stanice.

Ministerstvo zemědělství k těmto žádostem nemělo zásadních připomínek.

Vzhledem ke všem okolnostem byly tyto tři žádosti posouzeny kladně a doporučuje se změna PRVKUKu (viz. příloha č. 1 předkládaného materiálu).

- K předloženým žádostem obcí Štoky (změna technického řešení čištění odpadních vod), Bransouze, Plandry, Zajíčkov, Příseka, Jihlávka a Radkov (změna technického řešení zásobování pitnou vodou) Ministerstvo zemědělství vydalo nesouhlasné stanovisko (viz. příloha č. 2 předkládaného materiálu). Ve svém stanovisku Ministerstvo zemědělství požaduje doplnění žádostí tím, že po doplnění je opětovně posoudí.
Po dohodě s příslušným složkovým radním se žádosti těchto obcí na jednání rady kraje zatím nepředkládají. Obce byly pozvány na jednání k upřesnění jejich žádostí s ohledem na stanovisko Ministerstva zemědělství na den 18.09.2006.

Podrobné zdůvodnění a posouzení je uvedeno v přílohách tohoto materiálu :

Příloha č. 1 Posouzení krajského úřadu ke změnám PRVKUKu .
Příloha č. 2 Stanovisko Ministerstva zemědělství ze dne 28.08.2006
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje:
Odbor regionálního rozvoje souhlasí s navrhovanou změnou Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina.

Rada kraje materiál projednala na svém zasedání č. 27/2006 dne 11.09. 2006 a doporučila ho zastupitelstvu kraje usnesením č. 1308/27/2006/RK ke schválení ve znění materiálu př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
schválit žádosti obcí na změny Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina ve znění materiálu ZK-07-2006-66, př. 1.
Odpovědnost odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství
Termín říjen 2006