Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2006-72

NázevFOND VYSOČINY - Grantový program - Výzkum a vývoj pro inovace 2006
Zpracoval M. Kršňáková, M. Svatoňová
Předkládá M. Černá
Popis problémuPodpora výzkumu a inovací je standardní součástí hospodářské politiky zemí EU. V souvislosti se členstvím naší země v Evropské unii musí všechny subjekty, pohybující se v tržním prostředí, chtějí-li zachovat svoji konkurenceschopnost, reagovat na změny a požadavky související s členstvím v EU.
Zavádění inovací a rozsáhlé uplatňování výsledků výzkumu a vývoje v průmyslu a v podnikatelských službách vytváří silný potenciál pro rychlejší ekonomický růst. Z praktického hlediska inovace podporují vytváření a udržení kvalitních pracovních míst díky vyšší produktivitě a flexibilitě, přijímání efektivnějších technologií a metod řízení, schopnosti rychle reagovat na změny a příležitosti na trhu a vytváření prostředí, v němž podnikatelé mohou zakládat nové podniky inovativního charakteru.
Vzhledem k tomu, že inovace a aktivity s nimi spojené jsou kapitálově náročné a vyžadují podstoupení vyšší míry podnikatelského rizika, mohou být realizovány především dostatečně kapitálově silnými podniky. S nedostatkem kapitálu a s obtížným přístupem k úvěrovým zdrojům financování se potýkají především malé a střední podniky, které tvoří díky svojí flexibilitě nedílnou součást inovačního systému.
Ve snaze podpořit subjekty na Vysočině a na základě ohlasů z regionu a doporučení řídícího výboru se odbor regionálního rozvoje (dále jen ORR) rozhodl navázat na úspěšné grantové programy VÝZKUM - VÝVOJ - INOVACE (dále jen "V-V-I") (schválený usnesením č.273/04/2004/ZK), VÝZKUM - VÝVOJ - INOVACE 2005 (dále jen "V-V-I-2005") (schválený usnesením č.0230/03/2005/ZK) a vypracovat Výzvu k předkládání projektů ke grantovému programu Výzkum a vývoj pro inovace 2006. Vyhodnocení realizovaných grantových programů V-V-I a V-V-I 2005 je přílohou ZK-04-2006-72-př. 3 tohoto materiálu.
Návrh řešení ORR zpracoval Výzvu k předkládání projektů ke grantovému programu Výzkum a vývoj pro inovace 2006. Zmíněná výzva je přílohou ZK-04-2006-72-př.1 tohoto materiálu.
Účelem poskytovaných finančních prostředků je přispět subjektům v kraji Vysočina na realizaci výzkumných a vývojových činností, které povedou k budoucímu možnému využití výsledku výzkumu či vývoje jako nové inovace. Inovace v tomto pojetí představují sérii vědeckých, technických, vývojových, organizačních, finančních a obchodních činností, jejichž cílem je vznik nového nebo podstatně zdokonaleného výrobku nebo technologie či technologického, výrobního postupu.
Program je zaměřen na poskytnutí podpory ve fázi výzkumu a vývoje určitého produktu či výrobního postupu a dále na poskytnutí podpory v případě uvádění nového - inovativního produktu na trh a to i formou podpory výroby prototypu.
Grantový program vychází z existujících cílů, dílčích cílů a opatření Programu rozvoje kraje Vysočina (Cíl 1: Zlepšení konkurenční pozice ekonomiky Dílčí cíl 1.1.: Zvýšení konkurenceschopnosti podnikatelského prostředí Opatření 1.1.1. Zkvalitnění podnikatelského prostředí).
Podklady pro hodnocení žádostí o podporu v rámci grantového programu Výzkum a vývoj pro inovace 2006 jsou přílohou ZK-04-2006-72, př. 2 tohoto materiálu.
V případě schválení grantového programu, bude program předložen Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k registraci.

PRK

v Kč
Certifikace osvědčení 2006

Výzkum a vývoj pro inovace 2006
StanoviskaStanovisko ŘV GP VÝZKUM - VÝVOJ - INOVACE 2005:
Řídící výbor grantového programu VÝZKUM - VÝVOJ - INOVACE 2005 doporučuje garantům pokračovat v podporách výzkumných a vývojových činností formou grantových programů a pro rok 2006.
Stanovisko ORR:
Předložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky "Statutu účelového Fondu Vysočiny" a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku 7 bodě 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.
Usnesení 0812/17/2006/RK
Rada kraje
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit vyhlášení grantového programu "Výzkum a vývoj pro inovace 2006", Grantový program na podporu konkurenceschopnosti subjektů na Vysočině formou příspěvku na realizaci výzkumných a vývojových činností, které povedou k budoucímu možnému využití výsledku výzkumu či vývoje jako nové inovace, dle materiálu
RK-17-2006-36, př. 1upr1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
vyhlášení grantového programu na podporu konkurenceschopnosti subjektů na Vysočině formou příspěvku na realizaci výzkumných a vývojových činností, které povedou k budoucímu možnému využití výsledku výzkumu či vývoje jako nové inovace - Výzkum a vývoj pro inovace 2006, dle materiálu ZK-04-06-72, př. 1.
jmenuje
* řídicí výbor grantového programu "Výzkum a vývoj pro inovace 2006" ve složení:
ODS -
KDU-ČSL -
SNK-ED -
ČSSD -
KSČM -
* .............................. předsedou řídicího výboru grantového programu "Výzkum a vývoj pro inovace 2006";
pověřuje
radu kraje, aby v případě rezignace člena řídicího výboru jmenovala náhradníka.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín červen 2006