Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2006-40

ZK-04-2006-40.doc  ZK-04-2006-40pr1.doc  ZK-04-2006-40pr2.doc  ZK-04-2006-40pr3.xls
Číslo jednacíZK-04-2006-40
NázevNávrh na poskytnutí dotací z rozpočtu kraje na provozování sociálních služeb nestátními neziskovými organizacemi a obcemi
Zpracoval J. Bína, A. Řehořová
Předkládá J. Vondráček
Popis problémuNa jednání Zastupitelstva kraje Vysočina dne 14. 2. 2006 byl projednán a schválen návrh Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací z vlastních prostředků kraje pro rok 2006 na podporu nestátních neziskových organizací (dále jen NNO) a obcí poskytujících sociální služby. O možnosti žádat o poskytnutí dotace a o schválení Zásad byli informováni poskytovatelé sociálních služeb NNO a obce.
Odbor sociálních věcí a zdravotnictví shromáždil žádosti poskytovatelů těchto služeb. Na jednání č. 3/2006 zastupitelstvo kraje schválilo poskytnutí první splátky dotací pro nestátní neziskové organizace. Dále bylo schváleno navýšení rozpočtu na kapitole Sociální věci o 2 500 tis. Kč s určením na zvýšení dotací na poskytování sociálních služeb. Uvedená splátka byla schválena s tím, že na další jednání zastupitelstva bude předložen návrh na schválení celkové výše dotací pro nestátní neziskové organizace i obce.
Návrh řešení V souladu se Zásadami odbor sociálních věcí provedl formální i věcné posouzení žádostí podaných obcemi a na jeho základě připravil návrh na poskytnutí dotací obcím z rozpočtu kraje, který je předložen v materiálu ZK-04-2006-40, př. 3. Návrh na poskytnutí dotací pro nestátní neziskové organizace je v současné době předmětem projednávání s jejich zástupci, a proto není součástí předloženého materiálu. K rozdělení pro nestátní neziskové organizace po realizaci těchto kroků zbývá 9 778 tis. Kč.
Protože zvýšení rozpočtu bylo schváleno mimo jiné s určením pro stacionáře pro mentálně postižené zřizované obcemi, je potřebné schválit změnu uvedených Zásad, které výplatu dotací pro tuto skupinu služeb zatím neupravují. Z toho důvodu předkládáme ke schválení Dodatek č. 1 Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací z vlastních prostředků kraje pro rok 2006 na podporu nestátních neziskových organizací a obcí poskytujících sociální služby uvedený v materiálu ZK-04-2006-40, př. 1. V materiálu ZK-04-2006-40, př. 2 je pro informaci připojeno stávající znění Zásad. Žádosti obcí zpracované v souladu s těmito zásadami byly na odbor sociálních věcí a zdravotnictví předloženy a zohledněny v návrhu na poskytnutí dotací.
Rozpis dotací na konkrétní služby poskytované obcemi spolu s čerpáním v rámci rozpočtové skladby v rámci schváleného rozpočtu kraje předkládáme ke schválení v materiálu ZK-04-2006-40, př. 3. Zahrnuje poskytnutí dotací obcím, které provozují pečovatelskou službu, domovy důchodců a stacionáře s denním nebo týdenním pobytem pro mentálně postižené. Pro poskytovatele pečovatelské služby je navržena dotace ve výši 50 tis. Kč na každý v žádosti vykázaný úvazek. Pro provozovatele stacionářů pro mentálně postižené se jedná o částku 10 tis. Kč na jedno místo v týdenním pobytu a 6 tis. Kč na jedno místo v denním pobytu. Provozovatelům obecních domovů důchodců navrhujeme dotaci ve výši 10 tis. Kč na každé lůžko vykázané v žádosti.
StanoviskaUsnesení 0856/18/2006/RK:
Rada kraje
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* schválit Dodatek č. 1 Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací z vlastních prostředků kraje pro rok 2006 na podporu nestátních neziskových organizací a obcí poskytujících sociální služby uvedený v materiálu RK-18-2006-57, př. 1 a
* rozhodnout o poskytnutí dotací dle materiálu RK-18-2006-57, př. 3.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
schválit Dodatek č. 1 Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací z vlastních prostředků kraje pro rok 2006 na podporu nestátních neziskových organizací a obcí poskytujících sociální služby uvedený v materiálu ZK-04-2006-40, př. 1 a
o poskytnutí dotací dle materiálu ZK-04-2006-40, př. 3.
Odpovědnost OSVZ
Termín 15. 7. 2006