Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2006-85

ZK-02-2006-85.doc  ZK-02-2006-85pr1.doc
Číslo jednacíZK-02-2006-85
NázevFOND VYSOČINY - Grantový program "Modernizace ubytovacích zařízení 2006"
Zpracoval I. Mahelová
Předkládá M. Černá
Popis problémuPodpora investic vedoucích k modernizaci základní infrastruktury cestovního ruchu je jednou z aktivit specifikovaných v opatření 1.4.4 Programu rozvoje kraje. Zkvalitnění ubytovacích zařízení rozšířením kapacit, regenerací skladby lůžek a vybavenosti pokojů zvyšuje standard a využití poskytovaných služeb.
Odbor regionálního rozvoje je gestorem grantového schématu v rámci podopatření 4.2.2 Společného regionálního operačního programu (dále jen SROP) na podporu regionální a místní infrastruktury cestovního ruchu. Minimální výše uznatelných nákladů projektu předkládaného v rámci tohoto grantového schématu musí dosahovat 2 mil. Kč. Data, nashromážděná na základě sběru projektových záměrů na území kraje Vysočina, dokazují existenci řady připravených projektových záměrů na zkvalitnění ubytovacích zařízení, které minimální výše uznatelných nákladů 2 mil Kč nedosahují.
Stejnojmenný grantový program byl vyhlášen v letech 2003 a 2005. S podporou 7 mil Kč představuje objem realizovaných projektů částku 29,6 mil Kč. V programech bylo podpořeno 43% a 66% přijatých žádostí.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje zpracoval návrh na vyhlášení grantového programu "Modernizace ubytovacích zařízení 2006". Grantový program je navrhován jako doplněk k možnosti financování obdobného typu projektů z programu SROP pro projekty menšího rozsahu a je navrhován v podobném znění jako v roce 2005. Nezbytnou podmínkou pro přiznání podpory je certifikace ubytovacího zařízení po dokončení projektu, hlavním kritériem hodnocení projektů je komplexnost a udržitelnost podnikatelského záměru, realistické posouzení projektu ve vztahu k potenciálu trhu a charakter programové nabídky umožňující využitelnost ubytovacího zařízení i mimo hlavní sezónu. Z hlediska flexibilnějšího zabezpečení stavební realizace projektů je nově navrhována možnost uplatnění uznatelných výdajů okamžikem předložení projektu.
Navrhovaný finanční objem programu je 4 mil Kč. Tyto finanční prostředky jsou součástí schválené alokace Fondu Vysočiny pro rok 2006 pro dílčí cíl 1.4. Programu rozvoje kraje.
Podmínky Výzvy k předkládání projektů jsou obsahem přílohy tohoto materiálu (ZK-02-2006-85, příl. 1)
StanoviskaPředložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky "Statutu účelového Fondu Vysočiny" a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku 7 bodu 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.

Usnesení 001/01/2006/Kcrvv ze dne 23.1.2006
Komise cestovního ruchu a vnějších vztahů Rady kraje Vysočina doporučuje
vyhlášení grantových programů Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu a Modernizace ubytovacích zařízení.

Usnesení 0363/08/2006/RK ze dne 14.3.2006
Rada kraje doporučuje
zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program "Modernizace ubytovacích zařízení 2006" na podporu zkvalitnění skladby lůžek a vybavenosti pokojů ubytovacích zařízení cestovního ruchu dle přílohy materiálu RK-08-2006-32, př.1 upr1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
vyhlášení grantového programu na podporu zkvalitnění úrovně ubytovacích zařízení s názvem "MODERNIZACE UBYTOVACÍCH ZAŘÍZENÍ 2006" dle ZK-02-2006-85, př. 1;
jmenuje
* řídicí výbor grantového programu "Modernizace ubytovacích zařízení 2006" ve složení:
ODS -
KDU-ČSL -
SNK-ED -
ČSSD -
KSČM -
* .............................. předsedou řídicího výboru grantového programu "Jednorázové akce 2006";
* Renatu Běhanovou (JI) s právem hlasovacím a Ivetu Malou (HB) s právem poradním jako garanty řídicího výboru grantového programu "Modernizace ubytovacích zařízení 2006" a
pověřuje
radu kraje, aby v případě rezignace člena řídicího výboru jmenovala náhradníka.
Odpovědnost ORR
Termín 28. 3. 2006