Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2006-79

ZK-02-2006-79.doc  ZK-02-2006-79pr1.doc  ZK-02-2006-79pr2.doc
Číslo jednacíZK-02-2006-79
NázevOprava dodatků zřizovacích listin příspěvkových organizací Nemocnice Havlíčkův Brod a Nemocnice Nové Město na Moravě
Zpracoval H. Kolouchová, D. Buřičová
Předkládá P. Hájek
Popis problémuUsnesením Zastupitelstva kraje Vysočina č. 074/02/2003 ze dne 31. 3. 2003 byly schváleny zřizovací listiny nemocnic. Podle těchto zřizovacích listin nebyl nemocnicím předán do správy nemovitý majetek (kromě rozestavěných investičních akcí k 31. 12. 2002) a movitý odpisovaný hmotný majetek. Užívání nemovitého majetku a movitého odpisovaného hmotného majetku, který nemocnice potřebují pro vlastní činnost, upravila Rada kraje Vysočina usnesením č. 586/19/2003 ze dne 3. 6. 2003, a to prostřednictvím nájemního vztahu uzavřeného mezi krajem Vysočina (pronajímatel) a příslušnou nemocnicí (nájemce) s povinným plněním úhrad nájemného do rozpočtu kraje. Vzhledem k systémovému vymezení užívání majetku dle nájemní smlouvy a obsahu schválených zřizovacích listin je nutné průběžně sjednocovat majetkový vztah u nově pořizovaného odpisovaného hmotného majetku.
U všech nemocnic byla poslední úprava svěřeného majetku provedena usnesením zastupitelstva č. 0568/09/2005/ZK na jednání dne 21. 12. 2005. Dodatky zřizovacích listin se nemocnicím zřizovaným krajem na základě jimi zaslaných podkladů odňal ze správy odpisovaný hmotný majetek movitý, pořízený z investiční dotace kraje. Účinnost dodatků zřizovacích listin byla odstupňována dle data pořízení odnímaného majetku a respektovala potřeby nemocnic. Další užívání majetku vyjmutého ze správy příspěvkových organizací bylo vyřešeno usnesením rady kraje č. 1694/40/2005/RK ze dne 20. 12. 2005 dodatky ke smlouvě o nájmu věcí movitých. Těmito dodatky se rozšířil předmět nájmu k datům, jež odpovídají účinnosti vyjmutí konkrétního majetku ze správy příspěvkových organizací typu nemocnic.
Po provedení inventury pronajatého dlouhodobého hmotného movitého majetku v nemocnicích ke dni 31. 12. 2005 za účasti zástupců odboru sociálních věcí a zdravotnictví byl konstatován nesoulad se skutečností u Nemocnice Havlíčkův Brod a Nemocnice Nové Město na Moravě. V případě Nemocnice Nové Město na Moravě organizace dle sdělení ekonomické náměstkyně zjistila při zadávaní uvedených změn do účetnictví organizace a souběžně při provádění inventarizace majetku k 31. 12. 2005, že administrativní chybou byla nesprávně stanovená pořizovací hodnota majetku invent. číslo 07539 "Systém tabletovací výdeje stravy". Cena byla stanovena součtem několika faktur, přičemž do výsledné hodnoty byly některé dílčí faktury omylem započteny dvakrát. Následně byla chyba v účetnictví organizace opravena, tato změna nebyla ovšem ze strany nemocnice zahrnuta do podkladových materiálů pro schválení v zastupitelstvu při odnímání majetku ze správy. Výsledná správná hodnota tohoto invent. čísla je 11 437 028,80 Kč tj. hodnota je o 864 642,- Kč nižší, než byla uvedeným usnesením vyjmuta ze správy. Dále nemocnice oznámila, že v podkladový materiál zaslala s drobnými chybami v datech zařazení majetku do užívání.
Nemocnicí Havlíčkův Brod bylo při zadávaní uvedených změn do účetnictví organizace a souběžně při provádění inventarizace majetku k 31. 12. 2005 zjištěno, že byla nesprávně stanovená pořizovací cena některých položek - v podkladech pro zastupitelstvo pro odnětí majetku ze správy organizace nebyly v některých případech stanoveny konečné ceny dle příslušných dodavatelských faktur. Jelikož také došlo k přehodnocení nákupu z původně plánovaných 4 ks klinických vyhodnocovacích stanic na výhodnější formu softwarové multilicence, která dává větší možnosti jejího využití, nemohla organizace zaúčtovat vynětí dlouhodobého hmotného majetku (který organizace předpokládala pořídit k 1. 12. 2005 a uvedla jej v zaslaných podkladech, nicméně v konečné fázi nezakoupila) ze správy. Celková hodnota vyjímaného majetku ke dni 1. 12. 2005 činila dle upraveného tabulkového přehledu 15 919 735,- Kč, tj o 488 635,- Kč méně - tento stav byl rovněž zapracován do inventurního stavu organizace.
Dodatky nájemních smluv schválené radou kraje nemohly být po těchto zjištěních s Nemocnicí Havlíčkův Brod a Nemocnicí Nové Město na Moravě uzavřeny.
Návrh řešení Jelikož Dodatek č. 5 Zřizovací listiny Nemocnice Havlíčkův Brod a Dodatek č. 6 Zřizovací listiny Nemocnice Nové Město na Moravě, schválené usnesením zastupitelstva č. 0568/09/2005/ZK ze dne 21. 12. 2005, již nabyly účinnosti a skutečná hodnota ze správy odnímaného majetku je nižší, navrhujeme zastupitelstvu kraje schválení oprav dodatků zřizovacích listin dle materiálu ZK-02-2006-79, př. 1 - 2.
Dodatky nájemních smluv budou uzavřeny v opravené verzi.
StanoviskaRada kraje svým usnesením č. 0382/08/2006/RK ze dne 14. 3. 2006 doporučila zastupitelstvu kraje schválit Dodatek č. 6 Zřizovací listiny Nemocnice Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace a Dodatek č. 7 Zřizovací listiny Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvkové organizace.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
schvaluje:
* Dodatek č. 6 Zřizovací listiny Nemocnice Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace dle materiálu ZK-02-2006-79, př. 1;
* Dodatek č. 7 Zřizovací listiny Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvkové organizace dle materiálu ZK-02-2006-79, př. 2.
Odpovědnost odbor sociálních věcí a zdravotnictví
Termín 14. 4. 2006