Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2006-47

NázevNávrh na předložení projektu kraje Vysočina v rámci programu SROP
Zpracoval I.Mahelová
Předkládá M. Černá
Popis problémuKraj Vysočina je nositelem Grantového schématu Společného regionálního operačního programu v rámci podopatření 4.1.2 Rozvoj regionálních a místních služeb v cestovním ruchu (dále jen "GS") v celkovém objemu 50 164 tis Kč, přičemž prostředky ze strukturálních fondů EU (dále jen "SF") představují 37 623 tis Kč. GS je zaměřeno na zkvalitnění služeb, informační obsluhy a marketingu v cestovním ruchu. Cílem je posílení image kraje Vysočina jako turistické destinace, zlepšení informovanosti o turistickém potenciálu kraje a vytvoření atraktivní nabídky pro návštěvníky. Předmětem podpory jsou neinvestiční akce předkládané a realizované subjekty veřejného sektoru a nestátními neziskovými organizacemi působícími v oblasti cestovního ruchu.
Žadatelé předkládají své žádosti v jednotlivých výzvách, vždy v objemu finančních prostředků alokovaných na jednotlivé roky 2004-2006. S ohledem na objemy podpořených projektů předložených v 1. výzvě (březen - duben 2005, nasmlouváno 2 253 tis Kč ze SF) a ve 2. výzvě (září - říjen 2005, plán nasmlouvaných prostředků 9 490 tis Kč ze SF) zůstává z finančních prostředků alokovaných na rok 2004 celkem 3 486 tis Kč. Tyto prostředky musí být vyčerpány do června 2006. Z prostředků alokovaných na rok 2005 zůstává (za předpokladu, že po probíhajících ex-ante kontrolách budou podepsány smlouvy se všemi nositeli projektů vybraných k podpoře) 6 102 tis Kč, které musí být vyčerpány do června 2007.
Návrh řešení Je proto navrhováno zpracovat projekt kraje Vysočina v objemu uvedených zbývajících finančních prostředků a ucházet se s ním o podporu ve 3. výzvě uvedeného GS, aby bylo zamezeno nutnosti nevyčerpané prostředky ze SF vracet.
Projekt "Zkvalitnění propagace turistického potenciálu kraje Vysočina" zaměřený na marketingové aktivity kraje v oblasti cestovního ruchu bude probíhat od dubna 2006 do května 2007 a jeho celkové výdaje jsou naplánovány na 9 131 tis Kč. Z této částky bude v případě získání dotace 75 % hrazeno ze zdrojů EU, 25 % představuje vlastní podíl kraje. Stručná anotace projektu je obsahem přílohy ZK-02-2006-47, příl. 2.
Podmínky pro získání dotace ukládají žadateli o dotaci ve finančním řízení projektu mimo jiné tři základní povinnosti:
1. prokázat před podpisem smlouvy o přidělení dotace (pokud projekt uspěje v dotačním řízení) zajištění finančních prostředků na celý projekt;
2. veškeré příjmy a výdaje projektu vést na zvláštním bankovním účtu;
3. předfinancovat veškeré výdaje projektu z vlastních zdrojů.
Pokud projekt v dotačním řízení uspěje, budou ze zdrojů EU kraji refundovány vynaložené prostředky v alikvotní části až po ukončení projektu příp. jeho etapy. Refundace vynaložených prostředků bude, stejně jako úhrada výdajů projektu, probíhat na zvláštní bankovní účet. Projekt bude realizován ve dvou etapách. První etapa bude probíhat od dubna 2006 do června 2006 a její celkový maximální finanční objem bude činit 4 231 Kč Druhá etapa bude probíhat od července 2006 do května 2007 a její celkový maximální finanční objem bude činit 4 900 tis Kč. Po ukončení etapy a podání žádosti o platbu lze cca do šesti měsíců od podání žádosti o platbu očekávat proplacení dotace ze SF na zvláštní bankovní účet. Díky etapizaci projektu lze tedy očekávat celkem brzkou návratnost části vynaložených prostředků zpět do rozpočtu kraje.
Bez splnění výše uvedených povinností není možné v dotačním řízení uspět, neboť by projekt neprošel kontrolou ex-ante. Odbor regionálního rozvoje (dále jen ORR) nezařadil do svého rozpočtu na rok 2006 potřebu financí na tento projekt, neboť v době sestavování rozpočtu nebyly známy žádné bližší podrobnosti projektu. Proto ORR bude žádat o uvolnění prostředků na tento projekt z fondu strategických rezerv kraje. V případě získání dotace a po proplacení podílu ze SF bude získaná dotace převedena zpět do fondu strategických rezerv.
ORR tedy navrhuje schválit příslib na financování projektu dle materiálu ZK-02-2006-47, př. 1 v rozsahu uvedeném v materiálu ZK-02-2006-47, př.2 a převést z fondu strategických rezerv na zřízený bankovní účet finanční prostředky ve výši max. 9 131 tis Kč s tím, že finanční prostředky budou převáděny na bankovní účet průběžně, dle potřeb čerpání finančních prostředků. Do konce roku 2006 bude na účet převedeno max. 7 720 Kč, zbývající část ve výši 1 411 tis Kč bude na účet převedena v roce 2007.
Po vyhlášení 3. výzvy GS a nastavení programu ELZA bude finální podoba projektu předložena ke schválení radě kraje Vysočina.
StanoviskaOdbor ekonomický nemá k materiálu připomínky.

Usnesení rady kraje Vysočina č. 365/08/2006/RK ze dne 14.3.2006
Rada kraje doporučuje zastupitelstvu kraje schválit příslib na financování projektu Zkvalitnění propagace turistického potenciálu kraje Vysočina a převod finančních prostředků ve výši max. 9 131 tis Kč z Fondu strategických rezerv na nově zřízený bankovní účet s tím, že finanční prostředky budou převáděny na bankovní účet průběžně, dle potřeb čerpání finančních prostředků. Do konce roku 2006 bude na účet převedeno max. 7 720 Kč, zbývající část bude na účet převedena v roce 2007.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* příslib na financování projektu Zkvalitnění propagace turistického potenciálu kraje Vysočina dle materiálu ZK-02-2006-47, př. 2;
* převod finančních prostředků ve výši max. 9 131 tis Kč z Fondu strategických rezerv na nově zřízený bankovní účet s tím, že finanční prostředky budou převáděny na bankovní účet průběžně, dle potřeb čerpání finančních prostředků. Do konce roku 2006 bude na účet převedeno max. 7 720 Kč, zbývající část bude na účet převedena v roce 2007.
Odpovědnost ORR, OE
Termín 28. 3. 2006