Detail materiálu pro radu čj. RK-23-2008-61

NázevMěstys Jimramov - odstranění dopravní závady
Zpracoval H. Strnadová
Předkládá L. Staněk
Popis problémuMateriál je předkládán z důvodu rozhodnutí o postupu přípravy a prací na odstranění dopravní závady v městysu Jimramov.
Městys Jimramov dne 26. 7. 2007 požádal kraj Vysočina o vykoupení objektu bývalého hostince Koruna, který tvoří dopravní závadu v křižovatce silnic II/375 a II/357. Nemovitost se nachází v památkové zóně. Stávající situace je přílohou 1 materiálu RK-23-2008-61, př. 1. Objekt bývalého hostince je v majetku soukromé firmy, která souhlasí s odprodejem kraji Vysočina. Předmětná nemovitost je v havarijním stavu a předběžná cena výkupu je dohodnuta starostou městyse na 200 000,- Kč. Odbor majetkový zajistil vypracování odborného posudku, podle kterého demolice včetně odvozu a uložení odpadu je odhadována na 3,6 mil. Kč. Úprava křižovatky je odhadována na cca 700 000,- Kč. Žádost městyse byla předložena na jednání Dopravní komise Rady kraje Vysočina dne 28. 3. 2008. Dopravní komise navrhla, aby kraj Vysočina oslovil městys s nabídkou finančního daru ve výši 200 000,- Kč na odkup nemovitosti a závazkem úpravy křižovatky po demolici nemovitosti za finanční prostředky kraje Vysočina. Starosta Městyse Jimramov dne 28. 5. 2008 zaslal nesouhlasné stanovisko s tímto návrhem řešení s odůvodněním, že souhlas s odstraněním nemovitosti podmínil památkový ústav výstavbou nového menšího objektu, který musí zajistit městys Jimramov ze svých prostředků (cca 18 mil. Kč) a proto na demolici již městys není schopen zajistit potřebné finanční prostředky. Korespondence mezi městysem Jimramov a krajem Vysočina je přílohou 2 materiálu RK-23-2008-61, př. 2.
Návrh řešení Návrh předpokládá souhlas rady kraje s postupem přípravy a prací na odstranění dopravní závady v městysu Jimramov. Odbor dopravy a silničního hospodářství doporučuje radě kraje Vysočina podpořit postup přípravy a prací navržený Dopravní komisí Rady kraje Vysočina, tj. zajistit znalecký posudek na nemovitost bývalého hostince Koruna a předložit materiál do rady kraje pro poskytnutí finančních prostředků ve výši znaleckého posudku.
Po zajištění demolice nemovitosti městysem Jimramov kraj Vysočina zrealizuje úpravu křižovatky silnic II/357 a II/375.
Odbor dopravy a silničního hospodářství připravuje v městysu Jimramov a nejbližším okolí další akce: rekonstrukci mostu v Jimramově, podchycení silničního tělesa na silnici II/357 v Jimramově a podchycení silničního tělesa a úpravu silnice II/357 mezi Jimramovem a Strachujovem s předběžnými celkovými náklady cca 100 mil. Kč.
StanoviskaDopravní komise Rady kraje Vysočina na svém jednání dne 28. 3. 2008 projednávala žádost městyse Jimramov na odkoupení nemovitosti a přijala závěr, ve kterém kraj Vysočina osloví městys s nabídkou daru na odkoupení nemovitosti ve výši 200 tis. Kč a zaváže se úpravou křižovatky silnic II/357 a II375.
souhlasí
s postupem přípravy a prací na odstranění dopravní závady v městysu Jimramov;
ukládá
odboru dopravy a silničního hospodářství předložit příslušnému orgánu kraje podklady pro rozhodnutí poskytnout finanční prostředky městysu Jimramov ve výši znaleckého posudku na odkup nemovitosti bývalého hostince Koruna.
Odpovědnost ODSH, OE
Termín 31. 12. 2008