Detail materiálu pro radu čj. RK-23-2008-10

RK-23-2008-10.doc
Číslo jednacíRK-23-2008-10
NázevUzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě - k. ú. Štědrovice, obec Čáslavsko
Zpracoval V. Veselá
Popis problémuJedná se o budoucí převod úseku silnice III. třídy do vlastnictví obce.
Na OM se obrátila obec Čáslavsko se žádostí o převod pozemků par. č. 636/4 a PK par. č. 632/1 v k. ú. Štědrovice a obci Čáslavsko. Požadované pozemky jsou zastavěny silnicí III/01819 a návsí. Na uvedených pozemcích je budována obecní kanalizace. Při šetření provedeném KSÚSV, provoz Pelhřimov bylo zjištěno, že na pozemek par. č. 636/4 plynule navazuje místní komunikace směrem do sousední obce Křešín a přilehlé pozemky jsou ve vlastnictví obce Čáslavsko. Část silnice č. III/01819 na požadovaných pozemcích má dopravně i stavebně charakter místní komunikace a bude navržena na vyřazení ze silniční sítě. Jedná se o zkrácení silnice III/01819 o 0,182 km od km 1,497 stávajícího staničení do km 1,679 stávajícího staničení. Kilometr 1,497 bude novým konečným km silnice III/01819.
Výše uvedené pozemky i silnici III/01819 získal kraj Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001. Zřizovací listinou byly dány do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Pelhřimov resp. podle Rozhodnutí o sloučení příspěvkových organizací vydaného krajem Vysočina a schváleného Zastupitelstvem kraje Vysočina usnesením č. 0523/08/2006/ZK ze dne 7. 11. 2006, účinného od 1. 1. 2007, byly tyto pozemky i silnice svěřeny do správy organizace s názvem Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
Požadované pozemky jsou Katastrálním úřadem pro Vysočinu, katastrálním pracovištěm Pelhřimov vedeny na LV č. 91 pro k.ú. Štědrovice, obec Čáslavsko.
Návrh řešení OM navrhuje požadované pozemky par. č. 636/4 a PK par. č. 632/1 v k. ú. Štědrovice a obci Čáslavsko převést do vlastnictví obce Čáslavsko. Tyto pozemky jsou však zastavěny silnicí č. III/01819 ve vlastnictví kraje. Z tohoto důvodu je třeba silnici zkrátit o 0,182 km od km 1,497 stávajícího staničení do km 1,679 stávajícího staničení a částečně vyřadit ze silniční sítě a až poté uzavřít darovací smlouvu s obcí Čáslavsko.
Zákonnou podmínkou pro vyřazení komunikace ze silniční sítě je dle ustanovení § 3 odst. 3 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikací, v platném znění je uzavření smlouvy o budoucí smlouvě o převodu vlastnického práva k dotčené komunikaci mezi stávajícím vlastníkem a budoucím vlastníkem. Po uzavření této smlouvy předloží OM odboru dopravy a silničního hospodářství k rozhodnutí žádost o vyřazení části silnice III/01819 ze silniční sítě. Po právní moci tohoto rozhodnutí bude mezi krajem Vysočina a obcí Čáslavsko uzavřena darovací smlouva, kterou do vlastnictví obce budou převedeny jak výše uvedené pozemky, tak i vlastní těleso komunikace.
Usnesení předpokládá rozhodnout zveřejnit záměr darování pozemků a komunikace do vlastnictví obce Čáslavsko a doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě mezi krajem Vysočina a obcí Čáslavsko týkající se pozemků a silnice v k.ú. Štědrovice a obci Čáslavsko.
StanoviskaKrajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace, provoz Pelhřimov souhlasí s vyřazením části silnice III/01819 v k.ú. Štědrovice ze silniční sítě a s převodem příslušných pozemků do vlastnictví obce Čáslavsko.
Odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s darováním pozemků i části silnice III/01819 do vlastnictví obce Čáslavsko.
zveřejnit záměr darování pozemků par. č. 636/4 - ostatní plocha, silnice o výměře 91 m2 a PK par. č. 632/1 o výměře 3327 m2 v k. ú. Štědrovice a obci Čáslavsko a komunikace na těchto pozemcích postavené, včetně součástí a příslušenství do vlastnictví obce Čáslavsko;
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě mezi krajem Vysočina a obcí Čáslavsko, podle které po vydání správního rozhodnutí o vyřazení části silnice III/01819 ze silniční sítě kraj Vysočina převede a obce Čáslavsko převezme do svého vlastnictví pozemky par. č. 636/4 - ost. plocha, silnice a PK par. č. 632/1 v k. ú. Štědrovice a obci Čáslavsko a komunikaci na těchto pozemcích postavenou.
Termín září 2008