Detail materiálu pro radu čj. RK-20-2008-09

RK-20-2008-09.doc  RK-20-2008-09pr1.tif
Číslo jednacíRK-20-2008-09
NázevPříprava projektu Maximalizace hodnoty a zlepšení udržitelného lesního hospodářství ve střední a severní Evropě - návrh na provedení rozpočtového opatření
Zpracoval P. Bureš, J. Bartoš
Předkládá V. Kodet
Popis problémuKraj Vysočina a region Champagne-Ardenne uzavřely dne 21.4.2006 smlouvu o spolupráci. V rámci smluvní spolupráce se tyto regiony zavázaly rozvíjet vzájemné kontakty a spolupráci, mimo jiné v oblasti využití strukturálních fondů. Následně prezident regionu Champagne-Ardenne dne 5.11.2007 oslovil hejtmana kraje Vysočina s nabídkou spolupráce na projektu v rámci Operačního programu Meziregionální spolupráce Interreg IVC. Dopisem ze dne 29.11.2007 pod č.j. KUJI 80088/2007 region Vysočina konstatuje, že se jedná o velmi zajímavou nabídku, kterou velice rád přijímá a je připraven se dalších fází projektu aktivně zúčastnit (příloha č. 1). Vedoucí partner, region Champagne-Ardenne, se společně s dalšími partnery projektu (Lorraine-FR, Wallonia-BE, Central Ostrobothnia-FI) a potenciálními partnery (Vysočina-CZ, Žilina Region-SK, Norbotten and Vasterbotten-SE, Bolzano-IT) shodl na hlavních tématech projektu:
1. lidské zdroje
2. správa politiky veřejného sektoru s cílem udržet vytvoření příznivého ekonomického prostředí pro produkci
3. rozvoj nového a současného konečného využití dřeva ve specifických sektorech.
Pro region Vysočina by kromě výměny zkušeností, znalostí a správných postupů bylo v první fázi stěžejní aktivitou provedení průzkumu veřejného mínění a informovanosti obyvatelstva kraje Vysočina o lesním hospodářství a analýzy dat katastru nemovitostí. Výsledků těchto šetření by následně bylo využito v druhé fázi projektu při odborném vzdělávání, tréninkových programech a informovaní zejména vlastníků lesa, mimo jiné, s cílem vytvořit lepší podmínky pro čerpání prostředků ze strukturálních fondů, efektivněji využít produkčního potenciálu lesa jako významného obnovitelného zdroje, ale i zvýšit pozitivní povědomí o sektoru lesního hospodářství.
Návrh řešení Vzhledem k tomu, že probíhá přípravná fáze projektu, je konečné složení projektového týmu, detail aktivit a činností a přesný rozpočet projektu pro Vysočinu stále otázkou jednání a konzultací, stejně jako konečný název projektu.

Existuje však několik klíčových záležitostí, které by měla rada kraje projednat. Těmi jsou:
* Souhlas s účastí Vysočiny v roli partnera projektu
* Uvolnění částky 300 tis. Kč z rozpočtu kraje na krytí nezbytných nákladů souvisejících s realizaci přípravné fáze projektu
* Pověření Václava Kodeta podpisem dokumentů souvisejících s přípravnou fází projektu.
Před podáním žádosti o financování projektu z Operačního programu Meziregionální spolupráce Interreg IVC bude radě i zastupitelstvu předložen předpokládaný rozpočet projektu za Vysočinu ke schválení.
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje: podporuje záměr OLVHZ účastnit se spolu s partnerským regionem kraje Vysočina projektu "Maximalizace hodnoty a zlepšení udržitelného lesního hospodářství ve střední a severní Evropě" v rámci Operačního programu Meziregionální spolupráce Interreg IVC. Přípravovaný projekt je v souladu s Operačním programem Meziregionální spolupráce Interreg IVC.

Odbor ekonomický: Odbor ekonomický nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření. Aktuální stav položky Péče o lidské zdroje a majetek kraje ke dni 10. 6. 2008 je 12 816 tis. Kč.
* účast Vysočiny jako partnera v projektu Maximalizace hodnoty a zlepšení udržitelného lesního hospodářství ve střední a severní Evropě;
* rozpočtové opatření spočívající ve snížení rozpočtu kraje, kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 - ostatní činnosti jinde nezařazené, položky Péče o lidské zdroje a majetek kraje o částku 300 tis. Kč při současném zvýšení rozpočtu zvláštního účtu určeného na realizaci projektu "Maximalizace hodnoty a zlepšení udržitelného lesního hospodářství ve střední a severní Evropě" ve stejné výši 300 tis. Kč;
* převod finančních prostředků ve výši 300 tis. Kč z kapitoly Rezerva a rozvoj kraje na zvláštní účet určený na realizaci projektu "Maximalizace hodnoty a zlepšení udržitelného lesního hospodářství ve střední a severní Evropě";
pověřuje
Václava Kodeta podpisem dokumentů souvisejících s přípravnou fází projektu.
Odpovědnost odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství, odbor ekonomický
Termín listopad 2008