Detail materiálu pro radu čj. RK-19-2008-15

RK-19-2008-15.doc  RK-19-2008-15pr1.doc  RK-19-2008-15pr2.doc  RK-19-2008-15pr3.doc
Číslo jednacíRK-19-2008-15
NázevMajetkoprávní příprava stavby "II/360 Štěpánovice - Vacenovice"
Zpracoval F. Vak
Popis problémuMateriál řeší uzavření nájemních, budoucích kupních a darovacích smluv na pozemky dotčené stavbou kraje.
Kraj Vysočina je vlastníkem silnic II. a III. třídy a investorem stavebních akcí na těchto silnicích. V seznamu akcí plánovaných k zahájení v roce 2009 je zařazena i stavba "II/360 Štěpánovice - Vacenovice". Původně měla být řešena stávající silnice v kategorii S 7,5. Nyní bylo zjištěno, že tato oprava by neodpovídala současným dopravním intenzitám na této trase, proto byla zpracována nová projektová dokumentace, která mění původně navrženou kategorii silnice na kategorii S 9,5. Tím dochází k rozšíření silnice a k potřebě dalšího trvalého záboru pozemků cizích vlastníků uvedených v materiálu RK-19-2008-15, př. 1, př. 2 (celkem o 1784 m2). Pozemky na původně plánovanou stavbu silnice v kategorii S 7,5 byly na základě přijatého usnesení zastupitelstva kraje 0569/09/2005/ZK ve znění dalších usnesení od jejich vlastníků vykoupeny a získány do vlastnictví kraje Vysočina. Potřeba dalšího nabytí pozemků vychází z tabulky záborů pro k. ú. Štěpánovice u Jaroměřic nad Rokytnou a tabulky pro k. ú. Jaroměřice nad Rokytnou, která je součástí dokumentace pro územní rozhodnutí uvedené stavby.
Aby bylo možné požádat o stavební povolení na předmětnou stavbu, je nutné přistoupit s vlastníky pozemků dotčených stavbou k uzavření smluv o budoucích kupních smlouvách (celkem 1743 m2). V případě pozemků ve vlastnictví obce Výčapy a města Jaroměřice nad Rokytnou by byly uzavřeny smlouvy o budoucích darovacích smlouvách (celkem 41 m2). Na dočasné užívání pozemků ve vlastnictví osob uvedených v záborovém elaborátu (celkem 3914 m2) budou uzavřeny nájemní smlouvy, kdy cena nájmu bude sjednána podle Výměru Ministerstva financí č. 01/2008. Dočasný zábor pozemků ve vlastnictví obce Výčapy a města Jaroměřice nad Rokytnou bude řešen formou výpůjčky (celkem 794 m2).
Návrh řešení Na základě skutečností shora uvedených, navrhuje OM rozhodnout uzavřít s obcí Výčapy a městem Jaroměřice nad Rokytnou smlouvy o výpůjčce, s vlastníky pozemků dotčených dočasným záborem nájemní smlouvy v rozsahu dle materiálu RK-19-2008-15, př. 3 a doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít s vlastníky pozemků dotčených trvalým záborem smlouvy o budoucích kupních smlouvách dle materiálu RK-19-2008-15, př. 1, s obcí Výčapy a městem Jaroměřice nad Rokytnou smlouvy o budoucích darovacích smlouvách dle materiálu RK-19-2008-15, př. 2. Kupní cena u vykupovaných pozemků bude sjednána za cenu zjištěnou znaleckým posudkem podle platného cenového předpisu v době uzavření kupní smluv. Výčet vlastníků pozemků a výměra těchto pozemků jsou uváděny v materiálu RK-19-2008-15, př. 1, př. 2 a př. 3
StanoviskaODSH se obrátil na OM s požadavkem na zajištění majetkoprávní přípravy stavby.
* uzavřít s obcí Výčapy smlouvu o výpůjčce na část pozemku par. č. 379/1 ostatní plocha, ostatní komunikace o výměře 8 m2 v k. ú. Štěpánovice u Jaroměřic nad Rokytnou a obci Výčapy;
* uzavřít s městem Jaroměřice nad Rokytnou smlouvu o výpůjčce na části pozemků vedených ve zjednodušené evidenci parcely původ Pozemkový katastr (PK) par. č. 2254 o výměře 207 m2 a par. č. 3172/2 o výměře 579 m2 v k. ú. a obci Jaroměřice nad Rokytnou;
* uzavřít nájemní smlouvy na pronájem částí pozemků v k. ú. Štěpánovice u Jaroměřic nad Rokytnou a obci Výčapy za cenu 5,-Kč/m2/rok a v k. ú. a obci Jaroměřice nad Rokytnou v za cenu 7,-Kč/m2/rok v rozsahu dle materiálu RK-19-2008-15, př. 3;
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* uzavřít smlouvy o budoucích kupních smlouvách na budoucí výkup pozemků v k. ú. Štěpánovice u Jaroměřic nad Rokytnou a k. ú. Jaroměřice nad Rokytnou v rozsahu dle materiálu RK-19-2008-15, př. 1 za ceny zjištěné znaleckým posudkem podle platného cenového předpisu v době uzavření kupních smluv;
* uzavřít smlouvy o budoucích darovacích smlouvách na budoucí bezúplatný převod pozemků v rozsahu materiálu RK-19-2008-15, př. 2.
Termín 24. června 2008