Detail materiálu pro radu čj. RK-18-2008-03

Číslo jednacíRK-18-2008-03
NázevPřijetí daru pozemku v k. ú. Blažejovice u Rozsoch a obci Rozsochy
Zpracoval M. Jaroš
Popis problémuJedná se o přijetí daru pozemku zastavěného silnicí III/3853 z vlastnictví obce do vlastnictví kraje.
Kraj Vysočina se ve smyslu zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a na základě Rozhodnutí MDS ČR č. j. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 stal vlastníkem silnic II. a III. třídy a dalšího movitého a nemovitého majetku, ke kterému měly příslušnost hospodaření státní příspěvkové organizace SÚS na území kraje Vysočina. Kraj převzal z vlastnictví České republiky silniční majetek s nevypořádanými vlastnickými vztahy s fyzickými a právnickými osobami.
Krajský úřad kraje Vysočina, odbor majetkový (dále jen OM) obdržel od starosty obce Rozsochy geometrický plán č. 63-181/2006 (dále jen GP) v k. ú. Blažejovice u Rozsoch a obci Rozsochy. Tento GP zaměřuje část silnice III/3853, podél které obec Rozsochy vystavěla nový chodník.
Z uvedeného GP je zřejmé, že stavba silnice, která je ve vlastnictví kraje se nachází na dle GP odděleném pozemku par. č. 282/1 - ostatní plocha, silnice o výměře 9 540 m2, který je ve vlastnictví kraje a dále se nachází na dle GP nově odděleném pozemku par. č. 282/12 - ostatní plocha, silnice o výměře 187 m2, který je ve vlastnictví obce Rozsochy.
Pozemek par. č. 282/1 v k. ú. Blažejovice u Rozsoch byl původně ve vlastnictví ČR a příslušnost hospodařit s majetkem státu k němu měl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (dále jen ÚZSVM). OM ale, ve smyslu usnesení č. 1186/37/2003/RK ze dne 11. 11. 2003, kterým rada kraje uložila OM podávat žádosti o bezúplatný převod pozemků zastavěných silnicemi II. a III. třídy na území kraje Vysočina, kde jako vlastník vystupuje Česká republika a příslušnost hospodaření má Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, požádal o jeho převod a ÚZSVM pozemek do vlastnictví kraje převedl. Tím došlo i k zápisu GP č. 63-181/2006 do katastru nemovitostí.
Návrh řešení Protože starosta obce Rozsochy přinesl pouze GP bez jakýchkoliv usnesení a písemností, je nezbytné zahájit jednání s obcí Rozsochy o darování pozemku par. č. 282/12 v k. ú. Blažejovice u Rozsoch z vlastnictví obce Rozsochy do vlastnictví kraje Vysočina.
V případě, že dojde ke schválení darování výše uvedených nemovitostí v zastupitelstvech obce a kraje, dojde k vypořádání majetkoprávního vztahu pod silnicí ve vlastnictví kraje.
Převáděný pozemek bude následně dodatkem zřizovací listiny vložen do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
Návrh předpokládá rozhodnout zahájit jednání o darování pozemku z vlastnictví obce do vlastnictví kraje a doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout přijmout dar pozemku.
StanoviskaKrajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace, provoz Žďár nad Sázavou souhlasí s majetkoprávním vypořádáním pozemků dle GP č. 63-181/2006.
Krajský úřad kraje Vysočina, Odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s majetkoprávním vypořádáním pozemků.
zahájit jednání s obcí Rozsochy o darování pozemku par. č. 282/12 - ostatní plocha, silnice o výměře 187 m2 v k. ú. Blažejovice u Rozsoch a obci Rozsochy z vlastnictví obce Rozsochy do vlastnictví kraje Vysočina;
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout nabýt darem pozemek par. č. 282/12 - ostatní plocha, silnice o výměře 187 m2 v k. ú. Blažejovice u Rozsoch a obci Rozsochy z vlastnictví obce Rozsochy do vlastnictví kraje Vysočina.
Termín 30. 9. 2008