Detail materiálu pro radu čj. RK-13-2008-43

RK-13-2008-43.doc  RK-13-2008-43pr1.xls
Číslo jednacíRK-13-2008-43
NázevVýsledky projednávání zajištění činnosti Základní školy Pacov, Španovského 319
Zpracoval Z. Ludvík
Předkládá M. Houška, Z. Ludvík
Popis problémuMateriál řeší "převod" zřizovatelské pravomoci kraje ke "speciální škole" Pacov a ZUŠ Pacov, (obě školy zřizovány krajem Vysočina) na obec Pacov. Dále řeší návrhy možných finančních kompenzaci kraje městu Pacov.
Na základě žádosti starosty města Pacov, ze dne 5. 11. 2007 o převedení tříd Základní školy Pacov, Španovského 319, dále jen "speciální škola", jednali pověření pracovníci OŠMS v prosinci 2007 se starostou města Pacov o možnosti převzetí činností "speciální školy". Z jednání vyplynula možnost řešení další činnosti "speciální školy" zřízením dvou "speciálních" tříd v Základní škole Pacov, nám. Svobody 321 (zřizována městem Pacov). "Speciální škola" podle statistických výkazů ve školním roce 2007/08 vykazuje 17 žáků ve 2 třídách. Starosta města Lukáš Vlček, Dis, sdělil pověřeným pracovníkům OŠMS, že v případě převzetí činností "speciální školy" městem bude třeba provést v objektu Základní školy Pacov, nám. Svobody 321 stavební úpravy, které jsou předběžně vyčísleny na cca 8,168 mil Kč. Město Pacov očekává finanční spoluúčast kraje ve výši 6 126 tis. Kč (75% z předpokládaných nákladů), přičemž by bylo možné jednat i o převzetí zřizovatelské funkce k Základní umělecké škole Pacov, Španovského 319, příspěvkové organizace kraje.
Rada kraje Vysočina svým usnesením 0283/08/2008/RK ze dne 4.3.2008, vzala na vědomí informaci o zajištění provozu v Základní škole Pacov, Španovského 319 a pověřila člena rady kraje Ing. Miroslava Houšku dalším jednáním s městem Pacov ve věci převzetí vzdělávacích činností převedením 2 tříd Základní školy Pacov, Španovského 319 do Základní školy Pacov, nám. Svobody 321, okres Pelhřimov.
Ing. Miroslav Houška jednal se starostou města Pacov a výsledkem projednávání bylo objasnění širšího koncepčního záměru města Pacov, včetně řešení prostorového umístění ZUŠ Pacov, "speciální školy" a vzdělávacího střediska pro vzdělávání dospělých s nadregionální působností. Závěrem jednání byl ze strany zástupců kraje vysloven názor, že požadavky města Pacov na pokrytí 75% nákladů stavebních úprav na ZŠ Pacov, nám. Svobody 321 se zdají vzhledem k počtu žáků ve "speciální škole" a již dříve uskutečněným převodům "speciálních škol" na města neúměrně vysoké a že Rada kraje Vysočina, předloží vlastní kompromisní návrh na finanční kompenzaci městu Pacov.
Návrh řešení Na základě výše popsaných skutečností vypracoval OŠMS porovnání finanční náročnosti podobných koncepčních změn kraje Vysočina a předkládá tomu odpovídající kompromisní návrh na finanční kompenzaci městu Pacov. Viz materiál RK-13-2008-43, př. 1.
OŠMS na základě uskutečněných jednání a po projednání s Ing. Houškou, radním kraje Vysočina, pověřeným vyjednáváním ve věci převodu "speciální školy" navrhuje radě kraje vzít na vědomí
* informaci o výsledku jednání s městem Pacov ve věci převzetí vzdělávacích činností Základní školy Pacov, Španovského 319 do Základní školy Pacov, nám. Svobody 321, okres Pelhřimov a ve věci zajištění zřizovatelských pravomocí vůči ZUŠ Pacov,
* vzít na vědomí materiál RK-13-2008-43, př.1, porovnání finanční náročnosti podobných koncepčních změn u "speciálních škol" zřizovaných krajem Vysočina a
pověřit člena rady kraje Ing. Miroslava Houšku předložením kompromisního návrhu na finanční kompenzaci městu Pacov, podle materiálu RK-13-2008-43, př. 1.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
* informaci o výsledku jednání s městem Pacov ve věci převzetí vzdělávacích činností Základní školy Pacov, Španovského 319 do Základní školy Pacov, nám. Svobody 321, okres Pelhřimov a ve věci zajištění zřizovatelských pravomocí vůči ZUŠ Pacov;
* vzít na vědomí materiál RK-13-2008-43, př. 1, porovnání finanční náročnosti podobných koncepčních změn u "speciálních škol" zřizovaných krajem Vysočina a
pověřuje
Odpovědnost Ing. Miroslav Houška, OŠMS