Detail materiálu pro radu čj. RK-35-2007-39

NázevZdravotní plán kraje Vysočina
Zpracoval D. Buřičová, R. Hošek
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuDne 26. 6. 2007 zastupitelstvo kraje usnesením č. 0285/04/2007/ZK vzalo na vědomí verzi 1. 1 Zdravotního plánu kraje Vysočina dle materiálu ZK-04-2007-81, př. 1 a informaci o skutečnosti, že plátce zdravotní péče - Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR zatím není připravena vydat stanovisko ke Zdravotnímu plánu kraje Vysočina tak, aby byl podkladem pro budoucí společný postup kraje a plátce. Zastupitelstvo zároveň schválilo prodloužení termínu pro uzavření prací na Zdravotním plánu kraje Vysočina do 30. 11. 2007.
Návrh řešení 1. Zdravotní plán kraje Vysočina verze 1. 2
Radě kraje je nyní v příloze tohoto materiálu předložena k projednání a následnému doporučení zastupitelstvu ke schválení verze 1. 2 Zdravotního plánu kraje Vysočina v následujícím členění:
* RK-35-2007-39, př. 1 - Zdravotní plán kraje Vysočina, verze 1. 2, listopad 2007
* RK-35-2007-39, př. 2 (na CD) - Socio-ekonomická analýza ke zdravotnímu plánu, verze 1. 2, kraj Vysočina, listopad 2007 (příloha Zdravotního plánu kraje Vysočina).
Změny v Socio-ekonomické analýze ke zdravotnímu plánu verze 1. 2 oproti verzi 1. 1 jsou následující:
* v kapitole 2. Analýza lidských zdrojů je nově poukázáno na slabou stránku, kterou je syndrom vyhoření u profesí, jejichž podstatou je kontakt s lidmi, kteří potřebují pomoc
* změna v popisu investic v části 4. 3. Zdravotní péče poskytovaná v lůžkových zdravotnických zařízeních
o odstraněn popis "Kardiologické oddělení v Nemocnici Jihlava",
o byl rozšířen popis akce "JIP v Nemocnici Jihlava",
o doplněn popis investiční akce "Chirurgický pavilon v Nemocnici Třebíč"
o upraveno pořadí (odstraněny provozy s vazbou na kardiocentrum, doplněny rekonstrukce chirurgického pavilonu v Nemocnici Třebíč)
* změny v části 4. 4. Zdravotnická záchranná služba (ZZS)
o doplněno rozhodnutí o transformaci samostatného stanoviště v Humpolci do Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina
o popis věcného záměru připravovaného zákona o Zdravotnické záchranné službě
* Do kapitoly 7. Analýza výkonnosti nemocnic zřizovaných krajem Vysočina byla doplněna další příloha firma STAPRO, která dopracovala analýzu zaměřenou na výkonnost v oblasti výkonů anestezie a resuscitace a na podíl hospitalizací a počtu obyvatel.
* změny v kapitole 8. Zdravotní pojišťovny - dopracované krátké stanovisko Všeobecné zdravotní pojišťovny
* změny v části 10. 3. Postup akreditace a certifikace v nemocnicích zřizovaných krajem Vysočina - doplněn krátce popis spolupráce se Spojenou akreditační komisí
* Kapitola 11. Možnosti financování z evropských strukturálních fondů byla rozšířena o krátký popis národní sítě specializovaných pracovišť a její vazbu na čerpání finančních prostředků z IOP.
Na základě těchto změn byla provedena i úprava hlavního dokumentu.
2. Příprava dokumentu Zdravotní plán kraje Vysočina verze 2. 1
Celý proces přípravy, realizace a hodnocení zdravotního plánu kraje je nutno chápat jako neustále se opakující cyklus kroků, které povedou k zajištění komplexnější a dokonalejší péče o obyvatele kraje. Proto se radě kraje dále předkládá k informaci materiál RK-35-2007-39, př. 3 s názvem Zdravotní plán kraje Vysočina verze 2. 1, který detailněji rozpracovává výše popsanou verzi 1. 2.
Na základě závěrů socio-ekonomické analýzy zdravotnictví kraje Vysočina a vypracování SWOT analýzy bylo přistoupeno k návrhu programové části, která by měla dát jasnější představu, co by mělo být řešeno, aby byly naplněny vytýčené cíle. Programová část je pak členěna ve stejné struktuře jako SWOT analýza a navrhuje priority, v rámci nichž jsou specifikována jednotlivá opatření.
Zpracování programové části dokumentu ZP KV je založeno na trojrozměrnosti tzn., že reflektuje rozměr věcný, obsahující popis konkrétních cílů a návrhů aktivit k jejich dosažení, dále časový, s definováním časového horizontu a návrhu na rozložení jednotlivých částí do předem vytýčeného časového období a samozřejmě finanční rozměr, zahrnující návrh předpokládaných nákladů na realizaci navrhovaných aktivit a identifikování možných zdrojů jejich financování. Časové a finanční hledisko není prozatím dopracováno a je předmětem další diskuse.
Jako samostatný a otevřený dokument je součástí materiálu příloha s názvem "Databáze projektů", který bude sloužit jako výchozí k vytváření "Akčního plánu" pro daný rozpočtový rok. Tímto aktem dojde k tomu, že akční plán bude separovaný od hlavního dokumentu a bude usnadněna jeho aktualizace a přizpůsobení se konkrétním podmínkám.
Zpracování dokumentu se zúčastnil tým složený z pracovníků odboru sociálních věcí a zdravotnictví, externích spolupracovníků a managementu nemocnic a záchranné služby. Dále je naplánovaná (v průběhu nadcházejícího období) diskuse ve Zdravotní komisi Rady kraje Vysočina. Pro navrhované konečné schválení doplněného materiálu v orgánech kraje v roce 2008 tak vznikne dostatečný časový prostor na věcnou diskusi a precizování i ve vazbě na přípravu rozpočtu pro rok 2009.
Radě kraje se navrhuje uložit odboru sociálních věcí a zdravotnictví a náměstkovi hejtmana kraje pro oblast zdravotnictví dopracovat Zdravotní plán kraje Vysočina verze 2. 1 s termínem dokončení prací do 30. 09. 2008.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit verzi 1. 2 Zdravotního plánu kraje Vysočina dle materiálu
RK-35-2007-39, př. 1;