Detail materiálu pro radu čj. RK-35-2007-34

RK-35-2007-34.doc  RK-35-2007-34pr1.doc
Číslo jednacíRK-35-2007-34
NázevZásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na studie a projektové dokumentace opatření k ochraně před povodněmi na rok 2008
Zpracoval R. Zvolánek
Předkládá P. Bureš
Popis problémuJelikož v minulých letech docházelo a pravděpodobně i v následujících letech bude dále docházet na území kraje Vysočina k výskytům povodňových situací, které mají za následek poškození majetku obcí často ve výši několika desítek milionů korun, odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství (dále jen "OLVHZ") zpracoval návrh Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na studie a projektové dokumentace opatření k ochraně před povodněmi na rok 2008 (dále jen "zásady"), kterými se poskytnou dotace obcím právě na studie a projektové dokumentace, jejichž předmětem jsou opatření k ochraně před povodněmi. Žádosti se podávají OLVHZ v termínu do 29. února 2008.
V letech 2006 a 2007 kraj Vysočina již poskytoval dotace na studie a projektové dokumentace opatření k ochraně před povodněmi podle schválených zásad na daný rok. Celkem již bylo poskytnuto 19 žadatelům 3 083 200 Kč.
Návrh řešení Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství doporučuje schválit navržené zásady, které jsou v souladu s Programem rozvoje kraje a to s cílem 4 - Podpora zavádění principů trvale udržitelného rozvoje kraje, dílčí cíl 4.1 - Podpora trvalé udržitelnosti krajiny Vysočiny, opatření: 4.1.1 - Trvalá udržitelnost krajiny Vysočiny, kde jednou z aktivit naplňující opatření je podpora protipovodňových opatření. Studie a projektové dokumentace slouží žadatelům k získání finančních prostředků na realizaci navržených opatření ze státního rozpočtu nebo fondů EU. S finančními prostředky, které budou poskytovány podle těchto zásad, počítá v kapitole Zemědělství i návrh rozpočtu kraje Vysočina na rok 2008.
StanoviskaNávrh usnesení byl konzultován s radním pro oblast zemědělství a vodního hospodářství Ivem Rohovským.

Ekonomický odbor:
Ekonomický odbor nemá k návrhu usnesení připomínky. V návrhu rozpočtu na rok 2008 je na dotace obcím na projektové dokumentace opatření k ochraně před povodněmi (kapitola Zemědělství, § 2339 Záležitosti vodních toků, vodohospodářských děl, j.n.) navrhována částka 1 000 tis. Kč.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na studie a projektové dokumentace opatření k ochraně před povodněmi na rok 2008 dle materiálu RK-35-2007-34, př. 1.
Odpovědnost odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství
Termín 18. 12. 2007