Detail materiálu pro radu čj. RK-35-2007-12

RK-35-2007-12.doc
Číslo jednacíRK-35-2007-12
NázevMajetkoprávní vypořádání pozemků zastavěných silnicí II/360 v k. ú. Trnava u Třebíče a obci Trnava
Zpracoval M. Jaroš
Popis problémuTento materiál projednává výkupy pozemků zastavěných silnicí II/360 v k. ú. Trnava u Třebíče a obci Trnava.
Kraj Vysočina zahájil v závěru roku 2002 stavbu "II/360 obchvat obce Trnava" v rámci akce zařazené ve schváleném rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury "II/360 Třebíč - Velké Meziříčí zkapacitnění komunikace příprava". Uvedená akce byla dokončena koncem roku 2003 a zkolaudována v dubnu 2004.
Protože stavba obchvatu již byla dokončena a zároveň i došlo i k jeho majetkoprávnímu vypořádání a v současné době je již rozhodnuto o celkovém uspořádání silniční sítě v k. ú. Trnava u Třebíče a obci Trnava, je možno přistoupit k dokončení majetkoprávního vypořádání pozemků, které se nacházejí pod silnicemi, které zůstanou v silniční síti II. a III. tříd.
Většina silnic ve vlastnictví kraje byla zaměřena a vypořádána v rámci komplexní pozemkové úpravy dokončené v roce 2006. K vypořádání zbyla pouze část původní trasy silnice II/360 vedoucí přes zastavěnou část obce určená k přeřazení do silnice III/36060. Na zaměření uvedeného úseku byl vyhotoven geometrický plán č. 626-406/2006. Z něj je zřejmé, že tato část komunikace není dosud majetkoprávně vypořádána.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout nabýt pozemky zaměřené geometrickým plánem č. 626-406/2006 dle materiálu RK-35-2007-12, př. 1 do vlastnictví kraje Vysočina, protože se nacházejí pod silnicí II/360 (v budoucnu III/36060), která je a zůstane ve vlastnictví kraje. Celkem se jedná o 1 394 m2 pozemků.
Navrhované pozemky budou oceněny podle platné oceňovací vyhlášky, kterou se provedou některá ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Protože se k majetkoprávnímu vypořádání pozemků předpokládá použití peněz ze státního rozpočtu, bude při určení ceny pozemků nezbytné přihlédnout k aktuálnímu Výměru Ministerstva financí ČR, kterým se určuje seznam zboží s regulovanými cenami (min. cena pozemku zastavěného silnicí II. třídy činí v letošním roce 50 Kč).
Protože připravované majetkoprávní vypořádání pozemků proběhne až v roce 2008 a od 1. 1. 2008 se předpokládá změna prováděcí vyhlášky a Cenového výměru (cenový výměr vydává ministerstvo financí a platí pouze pro 1 kalendářní rok), budou ceny za vykupované pozemky určeny až podle oceňovacích předpisů platných pro uvedený rok.
Výkupem dojde ke sjednocení vlastnictví tak, že jediným vlastníkem stavby silnice a pozemků zastavěných touto silnicí bude kraj. Dodatkem zřizovací listiny budou následně vykoupené pozemky svěřeny do správy KSÚS Vysočiny.
Majetkoprávní vypořádání pozemků s obcí Trnava bude řešeno samostatným materiálem. Dále bude samostatným materiálem řešen převod pozemku od Pozemkového fondu ČR (v současnosti se připravuje novela zákona o pozemkovém fondu, kdy by mělo dojít k možnosti bezúplatného převodu pozemků zastavěných silnicemi II. a III. tříd do vlastnictví krajů).
Návrh předpokládá doporučení zastupitelstvu kraje rozhodnout nabýt koupí pozemky v rozsahu a za podmínek uvedených v materiálu č. RK-35-2007-12 př. 1 do vlastnictví kraje Vysočina.
StanoviskaKSÚS Vysočiny, provoz Třebíč souhlasí s výkupem pozemků dle materiálu
RK-35-2007-12, př. 1.
Odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s majetkoprávním vypořádání pozemků dle materiálu RK-35-2007-12, př. 1.
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout nabýt koupí pozemky v rozsahu a za podmínek dle materiálu RK-35-2007-12 př. 1 do vlastnictví kraje Vysočina.
Termín 18. 12. 2008