Detail materiálu pro radu čj. RK-34-2007-44

RK-34-2007-44.doc  RK-34-2007-44pr1.xls  RK-34-2007-44pr2.doc  RK-34-2007-44pr3.xls
Číslo jednacíRK-34-2007-44
NázevPrůběžná zpráva o dotačním řízení MPSV vyhlášeném pro poskytovatele sociálních služeb pro rok 2008
Zpracoval J. Bína
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuDotace z MPSV jsou stejně jako v roce 2007 i pro rok 2008 z hlediska finančního objemu hlavním zdrojem financování provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb. MPSV vyhlásilo dotační řízení s termínem podání žádostí o dotace 3. 10. 2007 na krajské úřady. Odbor sociálních věcí a zdravotnictví následně provedl kontrolu formálních náležitostí a vyzval poskytovatele k odstranění formálních nedostatků. Toto odstranění proběhlo a všichni žadatelé mohou být zařazeni do dalšího dotačního řízení. Výjimkou je obec Slavíkov, která poskytuje pečovatelskou službu a která vlivem omylu zpracovatele žádosti v termínu podání podala žádost až na počátku listopadu. Sumarizace žádostí provedená po odstranění formálních nedostatků byla podána na MPSV. Poskytovatelé požádali celkem o dotace ve výši 479 mil. Kč oproti 369 mil. Kč, které při přípravě žádostí na rok 2008 z tohoto zdroje očekávali pro rok 2007. Tento rozdíl je částečně způsoben růstem nákladů poskytovatelů a částečně také tím, že obce, které v roce 2007 obdržely nižší dotace na domovy pro seniory a v některých případech i na pečovatelskou službu než jiné typy poskytovatelů, žádají o vyšší státní dotace a za tím účelem snižují svůj podíl na financování. Pro rok 2008 zatím nebylo stanoveno žádné směrné číslo, které by omezovalo objem dotací pro kraj.
Dne 7. 12. 2007 proběhne na MPSV jednání o přípravě návrhu na dotace pro kraj Vysočina. Pro účely tohoto jednání provedl odbor vyhodnocení podaných žádostí, přičemž pro potřeby dalšího jednání uvedl, v kterých případech považujeme navýšení požadavku poskytovatele za neodůvodněně vysoké a je možné krácení. Kompletní struktura financování poskytovatelů sociálních služeb v kraji Vysočina je uvedena v materiálu RK-34-2007-44, př. 1. Pro srovnání uvádíme odhad financování pro rok 2007 a rozpočty poskytovatelů uvedené v žádostech pro rok 2008. První list obsahuje veškeré služby a je strukturován podle jednotlivých druhů služeb s tím, že uvádíme vždy součtové hodnoty za každý druh služby a v závěru celkový součet za všechny druhy služeb. Druhý list pak představuje přehled financování jednotlivých poskytovatelů bez ohledu na to, kolik druhů služeb poskytují.
Z pohledu OSVZ považujeme za vhodné, aby byl ze státní úrovně změněn přístup, který poškozoval obce v přístupu k dotacím MPSV, a proto nedoporučujeme krácení dotací v případech, kdy obec nebo její zařízení žádá vyšší dotaci s cílem toto znevýhodnění odstranit. Druhou problémovou oblastí je výše příjmů z úhrad uživatelů u služeb, které jsou hrazené a čerpají z příspěvku na péči. MPSV pro každý druh služby doporučilo minimální měsíční úhradu od jednoho uživatele, která je uvedena v materiálu RK-34-2007-44, př. 1. V pobytových službách (domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem, týdenní stacionáře) není s dosažením doporučené úhrady problém. V terénních a ambulantních službách část poskytovatelů této doporučené úhrady nedosahuje, přičemž to například u pečovatelské služby, osobní asistence nebo denních stacionářů bývá způsobeno i malým rozsahem služby, který průměrný uživatel při regulované ceně odebírá. Poskytovatel přitom nemá možnost odmítnout uzavření smlouvy s uživatelem, který žádá o poskytování malého rozsahu služby. Hodnocení potřeby financí podle doporučené výše úhrad může být pro některé poskytovatele ohrožující.
Návrh řešení Navrhujeme radě kraje, aby vzala na vědomí informaci o financování a žádostech o dotace na provoz poskytovatelů sociálních služeb dle materiálu RK-34-2007-44, př. 1 a aby schválila doporučující stanovisko k žádostem příspěvkových organizací kraje dle materiálu
RK-34-2007-44, př. 2 a materiálu RK-34-2007-44, př. 3.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
informaci o financování a žádostech o dotace na provoz poskytovatelů sociálních služeb dle materiálu RK-34-2007-44, př. 1;
doporučující stanovisko k žádostem příspěvkových organizací kraje dle materiálu
RK-34-2007-44, př. 2 a materiálu RK-34-2007-44, př. 3.
Odpovědnost odbor sociálních věcí a zdravotnictví
Termín 31. 12. 2007