Detail materiálu pro radu čj. RK-34-2007-04

RK-34-2007-04.doc  RK-34-2007-04pr1.tif  RK-34-2007-04pr2.tif  RK-34-2007-04pr3.tif  RK-34-2007-04pr4.tif  RK-34-2007-04pr5.tif
Číslo jednacíRK-34-2007-04
NázevŽádost o finanční výpomoc na likvidaci škod po požáru v Polné
Zpracoval M. Šalanda
Předkládá Z. Kadlec
Popis problémuMěsto Polná se obrátilo na kraj Vysočina s žádostí o finanční výpomoc na likvidaci škod po požáru, který vznikl dne 26. 12. 2006 v cca 9:00 hodin v přízemí Městského úřadu. Byly zcela zlikvidovány výstavní prostory v přízemí budovy včetně 30 betlémů a veškeré propagační materiály města, dále bylo poškozeno další vybavení (zejména výpočetní technika). Způsobené škody dosáhly výše 850 000 Kč. Nevyčíslitelné škody vznikly zejména na betlémech soukromých osob, které zcela shořely. Mezi postižené exponáty patří např. i betlém Římskokatolické farnosti - Děkanství Polná, který je v současné době na restaurování u pražské restaurátorské firmy.
Na vzniklé škody bylo uplatněno pojistné plnění. Částka uhrazená pojišťovnou činí cca 630 000 Kč. Zbývající finanční prostředky musí město uhradit z vlastního rozpočtu. Jedná se ale o výdaje, pro které nemá město v rozpočtu na rok 2007 vyčleněny prostředky, proto žádá o finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč na likvidaci této události.
Tento problém byl projednán také na zasedání Komise kultury a památkové péče Rady kraje Vysočina.
Návrh řešení Vzhledem ke skutečnostem uvedeným v žádosti města Polná o dotaci a vzhledem k dalším upřesňujícím informacím vyžádaným odborem sekreteriátu hejtmana na základě doporučení Komise kultury a památkové péče Rady kraje Vysočina odbor sekretariátu hejtmana nedoporučuje vyhovět této žádosti z důvodu, že:
- poskytnutí dotace z titulu řešení následků mimořádné události není opodstatněné, neboť se nejedná o obnovu základních funkcí obce a pro život obce nezbytné infrastruktury;
- poskytnutí dotace by nebylo zcela v souladu s Kritérii pro posuzování žádostí obcí o poskytnutí dotace nebo půjčky schválenými Zastupitelstvem kraje Vysočina (ZK-07-2005-39, př. 1), neboť se z významného podílu škody nejedná o škodu na majetku obce;
- různé nehody a problémy v minulosti měla a do budoucna může mít celá řada dalších obcí kraje Vysočina. Kraj by zřejmě neměl řešit všechny takto vzniklé požadavky. Spoluúčast kraje by měla být chápána jako pomoc v nouzi a nikoli jako běžná náhrada vzniklých škod (pro takové účely slouží především komerční pojištění rizik).
StanoviskaPoskytnutí příspěvku z titulu péče o památky a jiné kulturní hodnoty nedoporučila Komise kultury a památkové péče Rady kraje Vysočina.
nepředkládat Zastupitelstvu kraje Vysočina žádost města Polná o dotaci na likvidaci škod po požáru 26. 12. 2006 ve výstavních prostorách v budově Městského úřadu města Polná, který způsobil škody na vystavovaných betlémech a na dalším vybavení, protože vzniklými škodami nejsou ohroženy základní funkce města a nejsou zcela naplněny podmínky Kritérií pro posuzování žádostí obcí o poskytnutí dotace nebo půjčky schválenými Zastupitelstvem kraje Vysočina (ZK-07-2005-39, př. 1).
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana
Termín 30. 11. 2007