Detail materiálu pro radu čj. RK-32-2007-50

RK-32-2007-50.doc  RK-32-2007-50pr1.tif  RK-32-2007-50pr2.tif  RK-32-2007-50pr3.doc
Číslo jednacíRK-32-2007-50
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Požární ochrana a IZS - žádost městyse Strážek o finanční pomoc na odstranění povodňových škod
Zpracoval P. Dvořák
Předkládá Z. Kadlec
Popis problémuDne 28. srpna 2007 obdržel hejtman kraje Vysočina dopis městyse Strážek, ve kterém žádá kraj o finanční pomoc na odstranění následků povodně, která postihla území městyse 22. srpna 2007 (RK-32-2007-50, př. 1).
Městys zasáhla silná bouře spojená s přívalovým deštěm. Vzniklá povodeň způsobila škody na komunikacích ve Strážku a v místní části Jemnice a na vodovodním řádu ve Strážku.
Vzhledem k tomu, že žádost neobsahovala bližší popis události ani vyčíslení škod, požádal odbor sekretariátu hejtmana městys Strážek, aby svoji žádost doplnil o tyto podklady. Doplňující podklady obdržel odbor sekretariátu hejtmana 15. října 2007
(RK-32-2007-50, př. 2).
Výdaje, které dosud městys vynaložil na odstranění následků povodně, činí 75 085 Kč. Tyto výdaje jsou doloženy kopiemi faktur za provedené práce, výdajovými pokladními doklady a dílčími výpisy z účtu městyse. Dle popisu mimořádné události byly škody způsobeny zejména množstvím naplavenin, které zůstaly na komunikacích. Převážná část nákladů byla spojena s jejich odstraněním.
Odbor sekretariátu hejtmana již v minulosti konzultoval se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, zda obec, která byla takto postižena může požádat o dotaci z programu "Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou". Ministerstvo možnost podání žádosti nevyloučilo, ale upozornilo, že tento program je přednostně určen na rekonstrukci nebo opravu majetku obce (zejména mosty, místní komunikace, veřejná prostranství, obecní stavby a zařízení včetně staveb a zařízení preventivní infrastruktury) a nezahrnuje akce typu sanace a čistění. Rovněž tak nelze zpětně žádat na akce, které již byly realizovány. V případě městyse Strážek tedy pravděpodobně nejsou splněny podmínky dotačního programu MMR a žádosti o dotaci by nebylo vyhověno.
Návrh řešení Na základě výše uvedeného odbor sekretariátu hejtmana navrhuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje poskytnout městysi Strážek dotaci na pomoc při odstraňování povodňových škod ve výši 37 543 Kč, což činí 50 % městysem vynaložených nákladů. Výše dotace je záměrně nastavena, aby zůstal zachován významný podíl městyse na odstranění škod. Dotace kraje by měla být chápána jako pomoc a nikoli jako náhrada škod na majetku obce způsobených živelní pohromou.
Materiál neobsahuje, z důvodu jejich většího počtu, všechny podkladové materiály, které byly doloženy k žádosti městyse. Kompletní dokumentace je uložena k nahlédnutí na odboru sekretariátu hejtmana.
StanoviskaMěstský úřad Bystřice nad Pernštejnem jako příslušný povodňový orgán obce s rozšířenou působností potvrzuje, že správní území městyse Strážek bylo postiženo povodní dne 22. 8. 2007. Finanční prostředky vyčíslené v jednotlivých fakturách odpovídají rozsahu záchranných prací a opatření prováděných po povodni (RK-32-2007-50, př. 2).

Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství
Na základě sdělení příslušného povodňového orgánu obce s rozšířenou působností, tj. Městského úřadu Bystřice nad Pernštejnem, odboru životního prostředí doporučujeme poskytnutí dotace pro městys Strážek.

Ekonomický odbor nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření. Aktuální stav položky Nespecifikovaná rezerva je 21 886 tis. Kč.
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* rozhodnout poskytnout neinvestiční dotaci městysi Strážek, IČ 00295493 na odstranění povodňových škod ve výši 37 543 Kč dle materiálu RK-32-2007-50, př. 3;
* schválit rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Požární ochrana a integrovaný záchranný systém, § 5269 Ostatní správa v oblasti hospodářských opatření pro krizové stavy o částku 37 600 Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti jinde nezařazené, položka Nespecifikovaná rezerva, o částku 37 600 Kč za účelem poskytnutí dotace městysi Strážek, IČ 00295493 na odstranění povodňových škod podle materiálu RK-32-2007-50, př. 3.
Odpovědnost sekretariát hejtmana
Termín 31. 12. 2007