Detail materiálu pro radu čj. RK-30-2007-60

Číslo jednacíRK-30-2007-60
NázevŽádost městyse Božejov o převzetí části silnice I/34
Zpracoval P. Kolář
Popis problémuJedná se o žádost městyse Božejov o přehodnocení dohodnutého budoucího uspořádání silniční sítě po dokončení obchvatu městyse.
Na základě požadavku ŘSD byl v roce 2004 projednán návrh uspořádání silniční sítě po realizaci obchvatu městyse Božejov. Návrh byl odsouhlasen budoucími nabyvateli vyřazovaného úseku silnice I/34 tj. městysem Božejov a krajem Vysočina. Zastupitelstvo kraje schválilo usnesením 191/03/2004/ZK převzetí asi 500 m dlouhého úseku silnice I/34 přímo v obci zajišťující propojení silnic III. třídy. Městys Božejov souhlasil s převzetím vyřazovaného úseku silnice I/34 směrem od Kamenice nad Lipou do obce (vyřazovaná komunikace vede souběžně s novým obchvatem a bude zajišťovat zejména zpřístupnění pozemků) a s převzetím vyřazovaného úseku silnice I/34 směrem na Ústrašín - od křižovatky se silnicí III/11254 po nový obchvat směrem na Ústrašín (vyřazovaná komunikace vede křížem přes trasu nového obchvatu a bude sloužit jako místní komunikace).
Městys Božejov požádal zastupitelstvo kraje o schválení závazku převzetí části komunikace I/34 (od křižovatky se silnicí III/11254 po nový obchvat směrem na Ústrašín) s odkazem na rozhodnutí zastupitelstva kraje o budoucím převzetí jiného úseku silnice I/34 v souvislosti s připravovanými obchvaty obcí Ústrašín, Ondřejov a místní částí Pelhřimova Myslotín. Městys se domnívá, že nebyl vůči němu uplatněn stejný přístup a žádá proto fakticky změnu rozhodnutí zastupitelstva kraje a změnu uzavřených dohod vedoucí k převzetí dalšího úseku silnice I/34 do vlastnictví kraje Vysočina.
Návrh řešení V budoucnu vyřazovaný úsek silnice I/34 mezi obcemi Božejov a Ústrašín kraj Vysočina do svého vlastnictví nepřebírá. Bylo to potvrzeno dvěma usneseními zastupitelstva kraje a to jednak v případě obce Božejov usnesením 191/03/2004/ZK a v případě obce Ústrašín usnesením 0038/01/2007/ZK. Jedná se o celou délku úseku silnice I/34 mezi křižovatkami se silnicemi III/11254 v Božejově a III/11253 v Ústrašíně. Tato část stávající silnice I/34 bude v podstatě souběžně nahrazena novou trasou obchvatu, přičemž obě obce jsou na obchvat napojeny novými křižovatkami. Celá tato spojka mezi obcemi by měla být místní komunikací ve vlastnictví městyse Božejov a obce Ústrašín. V tomto úseku silnice tedy nebyl uplatněn jiný přístup k převzetí. Úsek silnice I/34 od křižovatky se silnicí III/01926 v Ústrašíně až k budoucímu napojení nového obchvatu před Pelhřimovem, který kraj Vysočina po komplikovaných jednáních do svého vlastnictví převezme, nelze považovat za úplně stejný případ. Navíc se budoucí využití části tohoto úseku mezi obcemi Ústrašín a Ondřejov pro veřejnou linkovou osobní dopravu dle stanoviska ODSH nepředpokládá a i tento úsek pozbude dopravní význam u hlediska kraje.
Návrh usnesení proto předpokládá rozhodnout nezařadit žádost městyse na jednání zastupitelstva kraje.
StanoviskaŽádost obce Božejov projednávala dopravní komise rady kraje 18. 5. 2007 se závěrem: "DK nedoporučuje vyhovět žádosti obce. V tomto smyslu bude připraven materiál do RK." O výsledku projednání byl písemně informován starosta městyse. Opakovaná žádost byla projednána v dopravní komisi rady kraje dne 7. 9. 2007 se závěrem: "OM zmapuje situaci a připraví materiál do RK."
ODSH - souhlasí s uspořádáním silniční sítě tak, jak bylo schváleno Zastupitelstvem kraje Vysočina usnesením č. 191/03/2004/ZK ze dne 29. 6. 2004, ve kterém souhlasí s nabytím části silnice I/34 od křižovatky se silnicí III/11254 po křižovatku se silnicí III/03410. Zbývající část komunikace I/34 ve směru na Kamenici nad Lipou (ke hřbitovu) a zbývající část komunikace I/34 od křižovatky se silnicí III/11254 k napojení na nově vybudovaný obchvat městysu Božejov (směr Pelhřimov) převzít do MK obce. Protože tyto úseky budou sloužit převážně místní dopravě městysu Božejov. Dopravní obsluha městysu Božejov je zajištěna nově vybudovanými autobusovými zastávkami na obchvatu městysu, při zajíždění do centra městysu bude využito sjezdu o obchvatu na silnici III/03410 s možností otočení v městysu.
Nezařadit žádost městyse Božejov o schválení závazku převzetí úseku komunikace I/34 od křižovatky se silnicí III/11254 v Božejově po napojení na nový obchvat na jednání zastupitelstva kraje Vysočina.
Odpovědnost odbor majetkový, odbor dopravy a silničního hospodářství
Termín 23. 10. 2007