Detail materiálu pro radu čj. RK-30-2007-56

RK-30-2007-56.doc  RK-30-2007-56pr1.doc  RK-30-2007-56pr1upr1.doc  RK-30-2007-56pr2.doc  RK-30-2007-56pr3.doc  RK-30-2007-56pr4.doc
Číslo jednacíRK-30-2007-56
NázevVětrné elektrárny na Vysočině - informace o naplňování usnesení ZK č. 0302/05/2007
Zpracoval V. Novák, Z. Kadlec
Předkládá M. Březina, Z. Kadlec
Popis problémuZastupitelstvo kraje Vysočina (dále jen "ZK") přijalo na svém zasedání č. 5/2007 usnesení, kterým uložilo:
* radě kraje zajistit urychleně odborné posouzení a revizi Programu rozvoje kraje Vysočina, zejména v částech, které se zabývají zaváděním principů udržitelného rozvoje, a to především v souvislosti s využitím energie větru a zájmem chránit přírodu a krajinný ráz Vysočiny;
* radě kraje doporučit Krajskému úřadu kraje Vysočina provést odborné posouzení a revizi Územní energetické koncepce kraje Vysočina, zejména v části 3.5. Energie větru, a to především v souvislosti s existencí rizika poškození přírody a krajinného rázu;
* radě kraje zvážit možnosti realizace dalších kroků a opatření, které by zastavily nebo alespoň regulovaly živelný a nesystémový nárůst počtu větrných elektráren na území kraje Vysočina (č. usnesení: 0302/05/2007/ZK).
Zastupitelstvem kraje byla také ustavena pracovní skupina pro zajištění objektivní informovanosti občanů kraje o využití větrné energie.
Návrh řešení V rámci naplnění výše uvedeného usnesení byly realizovány nebo jsou připravovány tyto aktivity:

Posouzení a revize PRK - v rámci analytické části dokumentu (Profil kraje Vysočina) jsou mimo jiné monitorovány větrné elektrárny (počet, instalovaný výkon, výroba elektřiny v roce 2006). Dílčí úpravy Profilu kraje Vysočina z hlediska využívání energie větru jsou součástí jeho aktualizace, která je předkládána na zasedání ZK konaného 6. 11. 2007 (kap. 5.1 "Zásobování energiemi", kap. 10 "Rekreace a cestovní ruch")
Změny v programové části je vhodné provádět až po projednání dílčí koncepce , kterou je v tomto případě Územní energetická koncepce kraje Vysočina (dále jen "ÚEK"). Navrhuje se, aby RK uložila ORR předložit ZK aktualizaci programové části PRK, kde budou zohledněny úpravy, jež jsou obsaženy v aktualizaci ÚEK.

Posouzení a revize ÚEK - upravena kapitola 3.5 ÚEK "Energie větru"- viz příloha
RK-30-2007-56, př. 1 . Na základě této aktualizace byly upraveny pasáže, které se týkají energie větru, v kapitole 5 "Řešení energetického hospodářství území" a kapitole 6 "Návrh energetického managementu rozvoje energetického systému kraje". Navrhuje se, aby rada kraje (dále jen "RK") uložila odboru regionálního rozvoje (dále jen "ORR") zpracovat kompletní aktualizaci ÚEK, jež by řešila využívání obnovitelných zdrojů energie v kraji Vysočina komplexně, v roce 2008. ÚEK je obsažena na přiloženém CD.
Seminář o VE - Odbor sekretariátu hejtmana společně s pracovní skupinou zastupitelstva připravuje odborný seminář k tématu větrných elektráren. Pozvánka na seminář viz příloha RK-30-2007-56, př. 2. Seminář se uskuteční v Polné dne 1. 11. 2007. Cílovými skupinami jsou obce kraje Vysočina, členové zastupitelstva kraje, poslanci a senátoři za Vysočinu a veřejnost (včetně zastoupení sdělovacích prostředků). Na semináři vystoupí s krátkými příspěvky řada odborníků. Účelem semináře je zprostředkovat účastníkům komplexní a vyvážené informace o problematice využívání větrné energie pro výrobu elektřiny v podmínkách Vysočiny využitelné pro vytváření a korekce názorů a pro rozhodování. Příspěvky se pravděpodobně budou týkat zejména následujících témat: ekonomická podstata zájmu o investice do VE, vliv VE na člověka a jeho zdraví, vlivy VE na životní prostředí (ptactvo, netopýři), vlivy VE na krajinný ráz, technické podmínky, připojení VE do energetické rozvodné sítě, vliv VE na stabilitu energetické sítě, závazkové právní vztahy mezi investory a obcemi, dopady VE do spotřebitelské ceny elektřiny. Náplň semináře (výběr příspěvků), pořadí příspěvků, způsob vedení diskuze a další podmínky stanoví pracovní skupina zastupitelstva kraje. Kraj následně na www stránkách zveřejní sborník všech písemných příspěvků.

Metodický list - krajský úřad zpracoval metodický list pro obce. Obsah listu viz příloha
RK-30-2007-56, př. 3.

Strategie ochrany krajiny v kraji Vysočina - ochrana krajinného rázu - RK schválila dne 16. 10. 2007 záměr zpracovat Strategii ochrany krajiny v kraji Vysočina - ochrany krajinného rázu. Návrh zadání viz příloha RK-30-2007-56, př. 4.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
realizované aktivity k naplňování usnesení ZK 0302/05/2007;
ukládá
* Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina vypracovat kompletní aktualizaci Územní energetické koncepce kraje Vysočina v průběhu roku 2008;
* Odboru regionálního rozvoje předložit aktualizaci programové části Programu rozvoje kraje Vysočina na zasedání Zastupitelstva kraje Vysočina dne 18. 12. 2007;
doporučuje
zastupitelstvu kraje vzít na vědomí aktualizaci Územní energetické koncepce kraje Vysočina dle materiálu RK-30-2007-56, př. 1.
Odpovědnost ORR
Termín 31. 12. 2008