Detail materiálu pro radu čj. RK-30-2007-31

NázevPoskytování půjček v rámci grantového schématu 3.2 SROP
Zpracoval A. Zítková
Předkládá T. Čihák
Popis problémuJedná se o upravení postupu použití finančních prostředků poskytnutých příjemcům podpory grantového schématu Podpora sociální integrace v kraji Vysočina 2004 - 2006 (dále jen "grantové schéma") v režimu bezúročných půjček.

Zastupitelstvo kraje Vysočina svým usnesením č. 0071/01/2006/ZK ze dne 14. 2. 2006 schválilo "průběžné poskytování finančních prostředků v roce 2006 ve výši maximálně 15 000 tis. Kč z Fondu strategických rezerv na zvláštní bankovní účet kraje "Půjčky na projekty EU" za účelem zajištění průběžného financování akcí (poskytování půjček) dle materiálu ZK-01-006-65upr1, př. 5", usnesením č. 0472/07/2006/ZK ze dne 26. 9. 2007 schválilo "převod finančních prostředků ve výši maximálně 25 000 000,- Kč z Fondu strategických rezerv na zvláštní bankovní účet kraje "Půjčky na projekty EU" za účelem zajištění průběžného vyplácení půjček na realizaci akcí, které jsou uvedeny v Tabulce 3 materiálu ZK-07-2006-90, př. 3upr1; převod finančních prostředků bude prováděn postupně" a usnesením č. 0066/01/2007/ZK ze dne 13. 2. 2007 schválilo "převést finanční prostředky do výše 8 479 885,- Kč z Fondu strategických rezerv na zvláštní účet kraje Půjčky na projekty EU č. 4200060188/6800 za účelem poskytování půjček na realizaci akcí podpořených v rámci 2. výzvy grantového schématu Podpora sociální integrace v kraji Vysočina 2004 - 2006; finanční prostředky budou převáděny postupně podle potřeby".

V průběhu realizace grantového schématu je průběžné financování v podobě bezúročných půjček poskytováno příjemcům podpory v souladu se schválenou dokumentací, tj. Pokyny pro žadatele a příjemce podpory pro 2. a 3. kolo výzvy grantového schématu schválené Zastupitelstvem kraje Vysočina (usnesením č. 0409/06/2005/ZK pro 2. kolo výzvy a usnesením č. 0071/01/2006/ZK pro 3. kolo výzvy). První část půjčky je poskytována do 30 kalendářních dnů od podpisu Smlouvy o poskytnutí půjčky za účelem průběžného financování akce. Tato část půjčky je splatná do pěti pracovních dnů od obdržení poslední platby za akci z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu a krajského rozpočtu. Další části půjček jsou poskytovány příjemci podpory na základě žádosti o půjčku schválené gestorem grantového schématu, což je Oddělení grantových programů odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina. Tyto části půjček jsou pak splatné do pěti pracovních dnů od obdržení platby z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu a krajského rozpočtu za příslušnou etapu akce ze zvláštního účtu kraje pro grantové schéma.

Po vrácení jednotlivých částí půjček od příjemců podpory na zvláštní bankovní účet "Půjčky na projekty EU" by měly finanční prostředky zůstat na tomto účtu, resp. být vráceny do Fondu strategických rezerv kraje Vysočina.
Za stávající situace by docházelo k častým převodům mezi zvláštním bankovním účtem "Půjčky na projekty EU" a Fondem strategických rezerv. Na základě níže uvedeného usnesení by mělo dojít ke snížení zatížení Fondu strategických rezerv v důsledku využití splátek půjček od příjemců podpory k průběžnému financování akcí.
Návrh řešení Radě kraje Vysočina je navrhováno doporučit Zastupitelstvu kraje Vysočina ke schválení použití finančních prostředků vrácených od příjemců podpory grantového schématu v režimu splácení jim poskytnutých bezúročných půjček k průběžnému financování akcí schválených v rámci 2. a 3. výzvy grantového schématu. Finanční prostředky budou vráceny do Fondu strategických rezerv po vyúčtování a finančním vypořádání grantového schématu Podpora sociální integrace v kraji Vysočina 2004 - 2006.
Dále je Radě kraje Vysočina navrhováno doporučit Zastupitelstvu kraje Vysočina ke schválení zvýšení příjmové a výdajové části rozpočtu zvláštního bankovního účtu Půjčky na projekty EU o přijaté splátky půjčených prostředků.
StanoviskaEkonomický odbor souhlasí s navrhovaným rozpočtovým opatřením.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit:
* použití finančních prostředků vrácených příjemci podpory na zvláštní bankovní účet "Půjčky na projekty EU" k průběžnému financování akcí schválených Zastupitelstvem kraje Vysočina usnesením č. 0071/01/2006/ZK a usnesením č. 0472/07/2006/ZK;
* zvýšit příjmy a výdaje (ORJ 9049, § 4399 - Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanost) rozpočtu zvláštního bankovního účtu Půjčky na projekty EU o přijaté splátky půjčených prostředků.
Odpovědnost ORR, EO
Termín 31. 12. 2008