Detail materiálu pro radu čj. RK-29-2007-15

RK-29-2007-15.doc  RK-29-2007-15pr1.doc  RK-29-2007-15pr1upr1.doc
Číslo jednacíRK-29-2007-15
NázevZásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytnutí dotací na opravu a údržbu válečných hrobů a pietních míst vztahujících se k událostem 1. světové války u příležitosti 90. výročí jejího ukončení v roce 2008 a k činnosti československých legií
Zpracoval O. Čermáková, J. Zadražilová
Předkládá K. Lisá
Popis problémuV roce 2008 uplyne 90 let od ukončení 1. světové války. Na území kraje Vysočina se nachází téměř 1 000 válečných hrobů a pietních míst (evidovaných podle zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech, ve znění pozdějších předpisů) vztahujících se k událostem 1. světové války. Většina ze zmíněných objektů dnes již vyžaduje opravu a právě uvedené výročí by mělo být podnětem nejen k důstojnému připomenutí této významné události, ale i k opravě a údržbě předmětných objektů.
Za účelem financování obnovy pomníků a památníků, které jsou kulturními památkami, je možné požádat o podporu kraj Vysočina podle Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek č. 3/04. Možností finanční pomoci při péči o válečné hroby a pietní místa je státní účelová dotace Ministerstva obrany ČR (dále jen "MO ČR") na zabezpečení péče o válečné hroby poskytovaná podle usnesení vlády ČR č. 427/1999. Dotace MO ČR jsou však určeny na obnovu většího charakteru (minimální výše dotace činí 50. tis. Kč). Pro opravy velkého počtu drobnějších válečných pomníků a památníků nacházejících se na území kraje Vysočina se tyto možnosti nedají využít.
Jako nejvhodnější nástroj podpory v kraji Vysočina se v tomto případě jeví zpracování a schválení jednorázových Zásad pro poskytnutí dotací na opravu a údržbu válečných hrobů a pietních míst vztahujících se k událostem 1. světové války u příležitosti 90. výročí jejího ukončení v roce 2008 a k činnosti československých legií.
Návrh řešení Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu kraje Vysočina ve spolupráci s odborem sekretariátu ředitele a krajského živnostenského úřadu a odborem analýz zpracoval návrh Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytnutí dotací na opravu a údržbu válečných hrobů a pietních míst vztahujících se k událostem 1. světové války u příležitosti 90. výročí jejího ukončení v roce 2008 a k činnosti československých legií pro válečné hroby a pietní místa vedená v souhrnné evidenci podle zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech, ve znění pozdějších předpisů, viz materiál RK-29-2007-15, př. 1.
Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu kraje Vysočina navrhuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje schválit "Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytnutí dotací na opravu a údržbu válečných hrobů a pietních míst vztahujících se k událostem 1. světové války u příležitosti 90. výročí jejího ukončení v roce 2008 a k činnosti československých legií".
StanoviskaEkonomický odbor
V návrhu rozpočtu kraje Vysočina na rok 2008 v ostatních možných požadavcích OKPP v roce 2008 je uvažováno na dotace na opravu pomníků, památníků a pamětních desek v souvislosti s 90. výročím ukončení I. světové války s částkou 3 - 4 mil. Kč.

Odbor sekretariátu ředitele a krajského živnostenského úřadu nemá k návrhu usnesení připomínky.

Komise kultury a památkové péče Rady kraje Vysočina ve svém usnesení 014/08/2007/Kkpp ze dne 26. 9. 2007 doporučuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje projednání a schválení připravovaných Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytnutí dotací na opravu a údržbu válečných hrobů a pietních míst vztahujících se k událostem 1. světové války u příležitosti 90. výročí jejího ukončení 2008 a k činnosti československých legií.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit "Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytnutí dotací na opravu a údržbu válečných hrobů a pietních míst vztahujících se k událostem 1. světové války u příležitosti 90. výročí jejího ukončení v roce 2008 a k činnosti československých legií" dle materiálu RK-29-2007-15, př. 1.
Odpovědnost odbor kultury a památkové péče
Termín 6. 11. 2007