Detail materiálu pro radu čj. RK-25-2007-64

RK-25-2007-64.doc  RK-25-2007-64pr1.doc
Číslo jednacíRK-25-2007-64
NázevGlobální granty v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Zpracoval J. Hadravová
Předkládá Z. Ludvík
Popis problémuJde o informování Rady kraje Vysočina o postupu při tvorbě globálních grantů (dále jen "GG") kraje v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 2007 - 2013 (dále jen "OP VK"), který je zaměřený na řešení otázek spojených s rozvojem potenciálu české populace prostřednictvím vzdělávání.
Globální granty krajů v rámci OP VK budou realizovány v Prioritní ose 1 (Oblast podpory 1.1, 1. 2. a 1. 3) a v Prioritní ose 3 (Oblast podpory 3.2). Věcné zaměření jednotlivých prioritních os viz. příloha RK-25-2007-64, př. 1.
OP VK je financován z Evropského sociálního fondu (dále jen "ESF") a ze státního rozpočtu České republiky. Řídícím orgánem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen "MŠMT"). OP VK byl pro úpravách provedených na základě připomínek oficiálně předložen Evropské komisi a schválení celého programu se předpokládá do konce září 2007.
Na základě dopisu hejtmana ministryni školství ze dne 2. 3. 2007 je výkonem role zprostředkujícího subjektu pověřen Krajský úřad kraje Vysočina, Odbor školství, mládeže a sportu, Oddělení grantových programů. V návaznosti na příkaz ředitelky č. 24/07 , kterým se stanovuje organizační struktura úřadu, je to Krajský úřad kraje Vysočina, Odbor regionálního rozvoje, Oddělení grantových programů, s účinností od 1. 9. 2007.

Rozdělení alokace globálních grantů pro kraj Vysočina je:
* 23 969 687 €, tj. 671 151 236 Kč (5,87% podíl kraje v rámci osy) na Prioritní osu 1 - Počáteční vzdělávání (oblast podpory 1.1 - Zvyšování kvality ve vzdělávání, 1.2 - Rovné příležitosti dětí a žáků a 1.3 - Další vzdělávání pracovníků škol)
* 7 784 179 €, tj. 217 957 012 Kč (5,49% podíl kraje v rámci osy) na Prioritní osu 3 - Další vzdělávání (oblast podpory 3.2 - Podpora nabídky dalšího vzdělávání).
* 31 753 866 €, tj. 889 108 248 Kč celkem.

V rámci OP VK bude příjemcům poskytována dotace formou nevratné finanční pomoci. Míra spolufinancování OP VK z ESF dosáhne 85% a zbývajících 15% z národních veřejných zdrojů.

Vztahy mezi zprostředkujícími subjekty (kraji) a řídícím orgánem (MŠMT) budou upraveny "Dohodou o spolupráci ŘO a ZS při zabezpečení realizace OP VK".

Za kraj Vysočina byla určena kontaktní osoba, která se účastní pracovních schůzek, připomínkování dokumentace k OP VK a podílí se ve spolupráci s oddělením grantových programů na zajištění splnění následujících úkolů:

* tvorba Směrnice zprostředkujícího subjektu, která bude blíže upravovat veškeré procesy vyplývající z Dohody v celé šíři implementace programu na úrovni zprostředkujícího subjektu;
* připravenost zprostředkujícího subjektu na tzv. Audit shody (prováděný firmou PricewaterhouseCoopers) - tj. zpracování všech potřebných dokumentů na úrovni Krajského úřadu pro potřeby OP VK (organizační řád a schéma, popisy pracovních míst, relevantní listiny, manuál vnitřního kontrolního systému upravující administrativní postupy v rámci příslušného odboru a oddělení, manuál pro výkon kontrol na místě, pro zadávání veřejných zakázek, plány školení, etický kodex a další);
* informovanost a publicita ve vztahu k potencionálním žadatelům v OP VK;
* příprava a postupná tvorba globálních grantů pro předložení na MŠMT.

Na zajištění realizace GG budou poskytnuté prostředky z tzv. Technické pomoci (oblast podpory 5.1, 5.2 a 5.3). Výše podpory na jednotlivé kraje byla stanovena procentem z výše GG a činí pro kraj Vysočina 1 254 311 €, tj. 35 120 708 Kč.
Návrh řešení OŠMS navrhuje Radě kraje Vysočina vzít na vědomí informaci o postupu při přípravě podmínek pro realizaci globálních grantů v rámci OP VK a pověřit Odbor regionálního rozvoje, oddělení grantových programů (s účinností od 1. 9. 2007) dalším zpracováním nezbytných materiálů pro předložení k auditu shody zprostředkujícího subjektu.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
informace o globálních grantech v rámci OP VK;
pověřuje
Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina, oddělení grantových programů, zpracováním a zasláním návrhu Směrnice zprostředkujícího subjektu pro realizaci grantových schémat v celé prioritní ose 1 a v prioritní ose 3, oblast podpory 3.2 OP VK.
Odpovědnost ORR
Termín 30. 9. 2007