Detail materiálu pro radu čj. RK-25-2007-42

RK-25-2007-42.doc  RK-25-2007-42pr1.pdf  RK-25-2007-42pr2.doc  RK-25-2007-42pr3.doc
Číslo jednacíRK-25-2007-42
NázevŽádost o dotaci z rozpočtu Ministerstva životního prostředí České republiky pro implementaci místní Agendy 21
Zpracoval D. Kratochvílová, M. Kršňáková
Předkládá T. Čihák
Popis problémuJedná se o materiál informující o záměru zapojit kraj Vysočina do kampaně Evropský týden mobility a Evropský týden bez aut s využitím čerpat na tuto kampaň dotaci z Ministerstva životního prostředí ČR (dále jen "MŽP").

Kraj Vysočina se rozhodnutím Zastupitelstva kraje Vysočina stal v roce 2004 řádným členem Národní sítě Zdravých měst a regionů a přihlásil se tak k realizaci mezinárodního projektu OSN/WHO Zdravé město a k naplňování principů místní Agendy 21 na regionální úrovni. (Usnesení Zastupitelstva kraje Vysočina 266/04/2004/ZK, Zastupitelstvo kraje bere na vědomí nabídku Národní sítě zdravých měst, obcí a regionů ČR k přijetí řádného členství; schvaluje vstup kraje Vysočina jako řádného člena asociace NSZM ČR; přijetí Deklarace Zdravého kraje Vysočina a volí Ing. Marii Černou jako politika projektu Zdravý kraj Vysočina do doby zvolení nového politika projektu.)
Měřítkem kvality - pokročilosti při zavádění místní Agendy 21 (dále jen "MA 21) je sada Kritérií MA 21, schválená Radou vlády pro udržitelný rozvoj, tato kritéria jsou uvedena v materiálu RK-25-2007-42, př. 1. Kraj Vysočina naplnil k 30. 7. 2007 sadu Kritérií MA 21 v rámci kategorie "D" a splnil tak kriteria pro získání dotace na kampaně související s Evropským týdnem mobility a Evropským týdnem bez aut, obsah kritérií je uveden v materiálu RK-25-2007-42, př. 1.
MŽP podpoří z rozpočtu na rok 2007 zavádění místních Agend 21 v municipalitách zaregistrovaných oficiální Databázi MA 21 agentury Cenia. Výše dotace je vázána na dosaženou úroveň dle Kritérií MA 21.
Na podporu aktivit v rámci kategorie "D" (viz materiál RK-25-2007-42, př. 1) může kraj Vysočina žádat o dotaci ve výši 20 000,- Kč, za účelem uspořádání kampaně/osvětové akce k udržitelnému rozvoji pro veřejnost nebo veřejnému projednání k celkovému rozvoji města. Výzva MŽP je uvedena v materiálu RK-25-2007-42, př. 2.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen "ORR") jako jednu z aktivit naplnění kategorie "D" Kritérií MA 21 připraví osvětovou kampaň pro veřejnost zaměřenou na společné téma roku 2007 vyhlášené Radou vlády pro udržitelný rozvoj - "Udržitelná a bezpečná doprava". Kampaň proběhne v měsíci září. Jejím cílem bude přiblížit veřejnosti téma udržitelné dopravy - dopravy bezpečné, efektivní, slučitelné se zdravím lidí i ekosystémů, mediálně prezentovat stávající aktivity a nejlepší projekty v oblasti udržitelné dopravy na Vysočině, podpořit Zdravá města na Vysočině v realizaci kampaní Evropský týden mobility a Evropský týden bez aut.
Ve spolupráci s koordinátory Zdravých měst a Národní sítí zdravých měst budou během trvání kampaně prezentovány v médiích konkrétní projekty z oblasti udržitelné dopravy a aktivity probíhající ve Zdravých městech Vysočiny v rámci Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut.
Jako podporu municipalitám při organizování aktivit v rámci Evropského týdne mobility a jako prezentaci kraje Vysočina na těchto akcích připraví ORR propagační materiál zaměření na populárně osvětovou kampaň pro dětské účastníky dopravního provozu (bude připraven výchovný materiál pro děti - tématické omalovánky s kvízem na téma udržitelné a bezpečné dopravy a reflexní samolepky zvyšující bezpečnost pohybu dětí na komunikacích, které budou nabídnuty koordinátorům MA 21.)
Celkové náklady na kampaň, výchovný materiál pro děti a reflexní samolepky jsou maximálně 35 tis. Kč. Dotace MŽP na implementaci MA 21 činí 20 tis. Kč, zbývající prostředky budou uhrazeny z kapitoly rozpočtu ORR a to včetně případného nutného předfinancování nákladů s kampaní spojených a to z paragrafu 2199, položky 5169.
Dotace MŽP na implementaci místní Agendy 21 může být čerpána na přípravu této kampaně. Zejména na zajištění osvětových, propagačních materiálů a odměn určené dětem. Termín pro podání žádosti o dotaci je 31.8.2007.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
souhlasí
s účastí kraje Vysočina na kampani Udržitelná a bezpečná doprava;
předložit žádost o dotaci z rozpočtu Ministerstva životního prostředí ČR pro MA 21, dle materiálu RK-25-2007-42, př. 3, za účelem zajištění osvětové kampaně Udržitelná a bezpečná doprava pro veřejnost.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín 31. 8. 2007