Detail materiálu pro radu čj. RK-37-2006-89

RK-37-2006-89.doc  RK-37-2006-89pr1.doc  RK-37-2006-89pr2.doc
Číslo jednacíRK-37-2006-89
NázevDoplňující informace pro útvary Evropské komise k nové veřejné podpoře kraje Vysočina č. N 676/2006 Podpora výzkumu a vývoje
Zpracoval M. Brom, O. Kameníková, J. Merunková
Předkládá P. Bureš
Popis problémuPo vstupu České republiky do Evropské unie se začala agrární oblast řídit pravidly a cíli Společné zemědělské politiky, tak jak jsou definovány v čl. 32 (bývalý článek 38) a násl. Smlouvy o založení ES. Podle Směrnice společenství pro státní pomoc v sektoru zemědělství 2000/C28/02 musí být veškerá veřejná podpora, která je poskytována
ve spojitosti s činnostmi souvisejícími s výrobou, zpracováním a odbytem zemědělských produktů, jež spadají do působnosti Přílohy I Smlouvy o ES, slučitelná s principy společného trhu. Veřejná podpora dále musí brát v úvahu i mezinárodní závazky Společenství, které jsou v případě zemědělství jmenovitě stanoveny v Dohodě WTO (Světová obchodní organizace) o zemědělství. Podle této dohody se na takovou pomoc vztahuje ohlašovací povinnost
tzv. notifikace, jejíž pravidla upravuje v rámci EU Nařízení Rady (ES) č. 659/1999.
Po vstupu ČR do EU musely být na základě výše zmiňovaného právního rámce fungování společného trhu EU ukončeny stávající dotační tituly na ozdravení včelstev v kraji Vysočina a na podporu zemědělských projektů z Fondu Vysočiny a kraj Vysočina tak ztratil velmi účinný nástroj, kterým podporoval zemědělství v kraji Vysočina.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem odbor lesního a vodního hospodářství
a zemědělství připravil dotační titul na podporu zemědělství v kraji Vysočina v podobě Zásad, které byly předloženy a schváleny na jednání Zastupitelstva kraje Vysočina
dne 20. 6. 2006 usnesením č. 296/04/2006/ZK (Zastupitelstvo kraje schvaluje Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování finančních příspěvků na podporu zemědělství v kraji Vysočina pro období 2007 - 2013 z rozpočtu kraje Vysočina a způsobu kontroly jejich využití dle materiálu ZK-04-2006-45, př. 1).
Po pečlivé úvaze byla do Zásad zařazena taková opatření, která svým rozsahem a dopadem mohou zasáhnout nejen oblast zemědělské prvovýroby, ale i oblast životního prostředí, výzkumu a vývoje, společenský život a spolkovou činnost na venkově, propagaci kraje a nakonec i široké spektrum výrobců a spotřebitelů potravin. Jedním z těchto dotačních titulů je i opatření č. 4 "Podpora výzkumu a vývoje".

Po zpracování všech materiálů nezbytných k notifikační proceduře (podle Nařízení Rady (ES) č. 659/1999) bylo dne 11. 10. 2006 prostřednictvím Ministerstva zemědělství ČR zasláno Evropské komisi oznámení o nové podpoře kraje Vysočina, která je zaevidovala
dne 12. 10. 2006 pod č. N 676/2006 Podpora výzkumu a vývoje-kraj Vysočina.

Dopisem ze dne 8. 12. 2006 (viz příloha RK-37-2006-89, př. 2) byly následně Evropskou komisí vzneseny požadavky, aby kraj Vysočina zaslal doplňující informace k vyjasnění těchto otázek:
a) Komise si chce upřesnit, zda se dotační titul týká výhradně brambor (kromě škrobových brambor) nebo zda se vztahuje i na výzkum produktů uvedených v příloze I Smlouvy
o ES obecně;
b) Komise žádá upřesnění týkající se kontroly ze strany poskytovatele finančních prostředků, tedy kraje, aby příjemci dotace nezískali na stejný výzkumný projekt podporu i z jiných zdrojů (např. na úrovni EU nebo státu).
Návrh řešení S ohledem na výše uvedené doporučení Evropské komise zpracoval odbor lesního
a vodního hospodářství a zemědělství návrh znění písemné odpovědi kraje Vysočina
na dopis Evropské komise ze dne 8. 12. 2006 AGR 032954 k nové veřejné podpoře kraje Vysočina č. 676/2006 "Podpora výzkumu a vývoje", dle materiálu RK-37-2006-89, př. 1. v kterém vysvětluje a upřesňuje Evropské komisi skutečnosti, které jsou nezbytné k důkladnému prozkoumání výše uvedené veřejné podpory.

Až bude návrh změn kompletní, tj. oznamovací procedura bude ukončena a bude známo stanovisko Evropské komise k materiálu jako celku, budou Zastupitelstvu kraje Vysočina předloženy ke schválení Zásady se všemi zapracovanými změnami. Vyplácení finančních prostředků podle těchto Zásad bude možné až po ukončení notifikační procedury Evropskou komisí.
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje po zapracování připomínek souhlasí se zněním odpovědi.

Materiál byl konzultován s členem Rady kraje Vysočina pro oblast zemědělství a vodního hospodářství Ivo Rohovským a dotčenými odbory krajského úřadu. Jejich připomínky byly zapracovány do předkládaného materiálu.
odpovědět na dopis Evropské komise ze dne 8. 12. 2006 AGR 032954 k nové veřejné podpoře kraje Vysočina č. N 676/2006 Podpora výzkumu a vývoje, podle materiálu
RK-37-2006-89, př. 1.
Odpovědnost odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství
Termín 5. 1. 2007