Detail materiálu pro radu čj. RK-37-2006-28

RK-37-2006-28.doc
Číslo jednacíRK-37-2006-28
NázevÚprava rozhodnutí o jednostranném zvýšení nájemného z bytů ve vlastnictví kraje Vysočina
Zpracoval P. Dvořák
Popis problémuRada kraje usnesením 1230/26/2006/RK ze dne 5. 9. 2006
* rozhodla o jednostranném zvýšení nájemného s účinností od 1. 1. 2007 ve výši maximálního přírůstku měsíčního nájemného dle zákona č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného z bytu a o změně zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů;
* uložila ředitelům příspěvkových organizací, kteří zabezpečují správu bytového fondu ve vlastnictví kraje Vysočina:
- zajistit úkony spojené s rozhodnutím o jednostranném zvýšení nájemného s účinností od 1. 1. 2007 ve výši maximálního přírůstku měsíčního nájemného dle zákona č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného z bytu a o změně zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, v termínu do 30. 9. 2007;
- při uzavírání nových nájemních smluv na pronájem bytů v období do 31. 12. 2007 uplatňovat nájemné v minimální výši odpovídající cílovému nájemnému dle materiálu
RK-26-2006-13;
* doporučila ředitelům příspěvkových organizací, kteří zabezpečují správu bytového fondu ve vlastnictví kraje Vysočina využít oprávnění při sjednání nájemní smlouvy, aby nájemce složil peněžní prostředky k zajištění nájemného a úhrady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu, tzv. "kauce".
Rozhodnutím RK byl upraven postup příspěvkových organizací při správě bytového fondu vyplývající z nové právní úpravy dle zákona č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného z bytu a o změně zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), který mimo jiné stanovil, aby u nově uzavíraných nájemních smluv na pronájem bytu, bylo uplatňováno cílové nájemné. Cílové nájemné v Kč/m2 podlahové plochy bytu pro období od 1. 1. 2007 do 31. 12. 2007 je závazně upraveno v Příloze č. 3 Sdělení Ministerstva pro místní rozvoj ze dne 20. června 2006 o roztřídění obcí do velikostních kategorií podle počtu obyvatel, o územním rozčlenění obcí seskupením katastrálních území, o výši základních cen za 1 m2 podlahové plochy bytů, o cílových hodnotách měsíčního nájemného za 1 m2 podlahové plochy bytu, o maximálních přírůstcích měsíčního nájemného a o postupu při vyhledání maximálního přírůstku nájemného pro konkrétní byt, uveřejněného ve Sbírce zákonů pod č. 333/2006 Sb. (dále jen "Sdělení MMR"). Cílové nájemné bude dle podmínek zákona vyhlašováno každoročně v období do 31. 12. 2010.
U dříve uzavřených nájemních smluv byla výše nájemného od 1. 1. 2007 na období roku 2007 upravena v rámci jednostranného zvýšení nájemného bytu dle Přílohy č. 4 Sdělení MMR. Dle zákonem stanovených podmínek, lze jednostranně zvýšit nájemné jedenkrát ročně a to každoročně v období do 31. 12. 2010, pokud se pronajímatel s nájemcem na změně nájmu nedohodne jinak. Jednostranné zvýšení nájemného nesmí převýšit maximální přírůstek měsíčního nájemného (v procentech) stanovený pro každou aktuální cenu nyní uplatňovaného - placeného nájemného za 1 m2 podlahové plochy bytu v příslušné velikostní kategorii obcí.
Z výše uvedeného je zřejmé, že v období do 31. 12. 2010 je zákonem upraven postup každoročního stanovení cílového nájemného včetně maximální výše jednorázového zvýšení nájemného, které pro rok 2007 byly usnesením 1230/26/2006/RK převzaty. Současně platná právní úprava předpokládá, že s účinností od 1. 1. 2011 výše nájemného za užívání bytu bude zcela předmětem smluvní volnosti a dohody pronajímatele s nájemcem.
Další užívání bytu dle nájemní smlouvy uzavřené na dobu určitou je ze strany správců bytového fondu navrhováno řešit formou dodatku nájemní smlouvy uzavřené se současným nájemcem před vypršením dosud sjednané nájemní doby. Dodatkem nájemní smlouvy je navrhována doba nájmu přesahující 1. 1. 2011 a nájemné je navrhováno ve výši odpovídající jednostrannému zvýšení nájemného (tato výše nájmu je uplatňována u dříve uzavřených nájemních smluv) s odůvodněním, že se fakticky nejedná o uzavření nové nájemní smlouvy, u které má být uplatněno nájemné v minimální výši odpovídající cílovému nájemnému.
Návrh řešení Návrh usnesení předpokládá rozhodnout o výši nájemného, která bude uplatněna při uzavírání dodatku nájemní smlouvy kterým je sjednáváno prodloužení nájemní doby. Dále je navrhováno rozhodnout o maximální době nájmu při uzavírání nové nájemní smlouvy nebo dodatku nájemní smlouvy, s ohledem na dobu platnosti zákona č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného z bytu a o změně zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
změnit usnesení 1230/26/2006/RK ze dne 5. 9. 2006 tak, že usnesení bude nově znít:
"Rada kraje
ukládá
* zajistit úkony spojené s rozhodnutím o jednostranném zvýšení nájemného s účinností od 1. 1. 2007 ve výši maximálního přírůstku měsíčního nájemného dle zákona č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného z bytu a o změně zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů;
* při uzavírání nové nájemní smlouvy nebo při uzavírání dodatku nájemní smlouvy v období do 31. 12. 2007, kterým je sjednáváno prodloužení nájemní doby na pronájem bytu uplatňovat nájemné v minimální výši odpovídající cílovému nájemnému dle materiálu RK-26-2006-13, přičemž bude taková nájemní smlouva nebo takový dodatek nájemní smlouvy uzavřeny na dobu určitou, maximálně do 31. 12. 2010
doporučuje
ředitelům příspěvkových organizací, kteří zabezpečují správu bytového fondu ve vlastnictví kraje Vysočina využít oprávnění při sjednání nájemní smlouvy, aby nájemce složil peněžní prostředky k zajištění nájemného a úhrady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu, tzv. "kauce"."
Odpovědnost ředitelé příspěvkových organizací zřizovaných krajem Vysočina, OM
Termín trvale