Detail materiálu pro radu čj. RK-33-2006-41

RK-33-2006-41.doc  RK-33-2006-41pr1.xls  RK-33-2006-41pr2.doc  RK-33-2006-41pr3.xls  RK-33-2006-41pr4.doc  RK-33-2006-41pr5.doc
Číslo jednacíRK-33-2006-41
NázevPříprava projektů pro programové období 2007-2013
Zpracoval M. Svatoňová, V. Hanzalová
Předkládá M. Černý
Popis problémuV rámci projektu Partnerství pro Vysočinu probíhá kontinuálně od 1.2.2005 příprava kraje na čerpání prostředků ze zdrojů EU pro období 2007 - 2013. Při přípravě spolupracuje kraj Vysočina s tzv. místními partnerstvími (neformální skupiny složené ze zástupců mikroregionů, MAS, obcí, místních organizací, institucí, firem i aktivních jednotlivců) vzniklými na úrovni jednotlivých ORP III.stupně. V průběhu roku 2005 proběhlo více než 50 jednání s představiteli místních partnerství (15 ORP III. stupně x minimálně 3 setkání), v rámci kterých byly řešeny možnosti dalšího rozvoje daného subregionu a zejména nutnost přípravy kvalitních projektů, jejichž prostřednictvím bude možné čerpat finanční zdroje EU v příštím programovém období. Na základě těchto jednání vznikl pro každé spádové území ORP III.stupně Místní operační plán (propojení expertních a komunitních plánovacích procesů). Všech 15 Místních operačních plánů je k dispozici na webových stránkách projektu Partnerství pro Vysočinu www.partnerstvi-vysocina.cz pod okazem http://www.partnerstvi-vysocina.cz/index.php?akce=sekce&id_sekce=Místní%20partnerství. Hlavním cílem vzniku a spolupráce místních partnerství je posílení projektové kapacity pro čerpání zdrojů EU. Zásadním přínosem je, že prostřednictvím technik komunitního plánování je podpořena dlouhodobá spolupráce aktivních subjektů ve spádovém území.
Spojením Místních operačních plánů vznikl Regionální operační plán kraje Vysočina (http://www.partnerstvi-vysocina.cz/index.php?akce=sekce&id_sekce=Místní%20partnerství), který sloužil jako jeden z podkladových materiálů při zpracování Regionálního operačního programu NUTS II Jihovýchod. Vyhodnocení absorpční kapacity kraje (statistika projektových záměrů), vyplývající z Regionálního operačního plánu, tvoří přílohu č. RK-33-2006-41, př.1. O tomto postupu byla rada kraje informována v průběhu jednání č. 26/2006 dne 5. 9. 2006.
V rámci projektu Partnerství pro Vysočinu byli osloveni s mediální podporou všichni aktéři v kraji s žádostí o dodání projektových záměrů a byla vytvořena rozsáhlá databáze 1537 projektových záměrů s absorpční kapacitou cca 42 mld. Kč. Tato databáze je průběžně aktualizována a doplňována o další projektové záměry z celého území kraje Vysočina. Do databáze má přístup široká veřejnost prostřednictví webových stránek projektu (http://partnerstvi.nszm.ecn.cz/index.shtml?apc=nD). Bližší představení tohoto informačního systému (DataPlán) je přílohou č. RK-33-2006-41, př.2 tohoto materiálu. Statistika projektových záměrů obsažených v DataPlánu je přílohou č. RK-33-2006-41, př.3
Na základě výstupů z Regionálního operačního plánu byl vypracování Akční plán přípravy projektů 2007-2013 (dále jen "Akční plán"). Cílem Akčního plánu je představit postupné kroky v časové řadě příprav jednotlivých projektů, které posílí absorpční kapacitu kraje v příštím plánovacím období EU. Akční plán tvoří přílohu č. RK-33-2006-41, př.4 tohoto materiálu. Akční plán je sestaven pro období od 1.7.2006 - 30.6.2007. V této první fázi obsahuje Akční plán 14 integrovaných projektových záměrů, které by se měly transformovat na projekty. Anotace integrovaných projektových záměrů tvoří přílohu č. RK-33-2006-41, př.5. Akční plán bude doplněn o projekty kraje Vysočina a průběžně aktualizován. Na zpracování studie proveditelnosti integrovaných projektů zahrnutých do Akčního plánu je v rámci projektu Partnerství pro Vysočinu poskytován finanční příspěvek zpracovateli v rozsahu 460 hodin na 1 projekt.
Návrh řešení Integrovaný projekt je soubor vzájemně provázaných projektů, je zájmem široké skupiny obyvatel v daném území, má velký dopad do širšího území. Příprava integrovaných projektů vznikajících v rámci Partnerství pro Vysočinu je schálena usneseními místních zastupitelstv. Jedná se o projekty pilotní, směřující k zásadnímu zvýšení prosperity v regionu (skokovému zvýšení potenciálu ekonomiky, počtu stabilních pracovních míst apod.). Ve dvou případech je součástí integrovaného projektu infrastruktura v majetku kraje Vysočina (Horácká galerie - Nové Město na Moravě, Školní statek - Bystřice nad Pernštejnem).
ORR bude ve spolupráci s kolegy z ostatních gesčních odborů pracovat na přípravě těchto projektů zásadních pro rozvoj regionů kraje Vysočina.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
zprávu o postupu realizace projektu Partnerství pro Vysočinu a o přípravě projektů pro programové období 2007 -2013 dle materiálu RK-33-2006-41, př. 4.
Odpovědnost ORR
Termín průběžně