Detail materiálu pro radu čj. RK-33-2006-20

NázevŽádost o licence ČTÚ
Zpracoval R. Brychta
Předkládá J. Hulák, R. Brychta
Popis problémuDne 29.6.2004 byla usnesením rady kraje 1549/37/2005/RK schválena realizace projektu SomtNet-Max za předpokladu, že projekt bude spolufinancován z Broadbandového fondu Ministerstva informatiky ČR.
Rozhodnutím o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu ČR (viz. příloha č.1 materiálu) ze dne 13.4.2006 byl projekt schválen k financování z Broadbandového fondu MIČR ve výši 70% uznatelných nákladů, tj. 1 435 000 Kč.
Cílem tohoto projektu je vykrýt obce v mikroregionu Telečsko kvalitní internetovou konektivitou. Využití některého z bezlicenčních pásem (frekvencí) 2.4 GHz, 5 Ghz, 10 Ghz není možné z následujicích důvodů:
1. Pásmem 2.4 GHz (tzv. WiFi) při dodržování podmínek generální licence od ČTU není možné obsáhnout signálem celý mikroregion, nehledě k velkému rušení v tomto pásmu a nutnost přímé viditelnosti radiových pojítek činí pásmo pro nás nepoužitelné.
2. Pásmo 5 Ghz není vhodné použít kvůli rušení které je i v tomto pásmu podobně jako 2.4 GHz. Vzhledem k tomu, že přenos dat musí být z naší strany garantovaný není v důsledku kvality služby vhodné pro naše účely využít 5 GHz pásma.
3. Pásmo 10 GHz je poměrně velmi perspektivním "volným" pásmem. Avšak zásadním omezením pro nás je fakt, že pásmo lze použít pouze pro spoje typu bod - bod. Síť SomtNet Max bude mít architekturu bod - multibod.

Ze všech výše uvedených důvodu vzniká v podstatě jediná možnost a tou je podat žádost na Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o přidělení kmitočtových kanálů v licencovaném pásma 3.5 GHz. Licence umožní garantovat vysokou kvalitu přenosu dat neboť frekvence bude "vlastnit" pouze kraj Vysočina a není možné aby jiný subjekt v lokalitě mikroregionu Telčsko využíval nám přidělené frekvence. Další výhodou pásma je schopnost, na rozdíl od ostatních, za určitých podmínek pracovat i bez přímé viditelnosti mezi radiovými pojítky, což je obzvláště výhodné v terénních podmínkách Vysočiny.

Rozhodnutí o podání žádosti o přidělení kmitočtových kanálů v licencovaném pásmu 3,5 GHz je výkonem samostatné působnosti. Tato činnost není zákonem č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o krajích") svěřena žádnému z orgánů kraje. Proto v souladu s § 59 odst. 3 zákona o krajích o podání žádosti o přidělení kmitočtových kanálů v licencovaném pásmu 3,5 GHz rozhoduje rada kraje.
Návrh řešení Odbor informatiky navrhuje radě kraje rozhodnout podat žádost o přidělení kmitočtových kanálů v licencovaném pásmu 3,5 GHz dle přílohy č. 1 materiálu RK.
StanoviskaOSŘKŽÚ, oddělení právní a krajského živnostenského úřadu nemá k materiálu připomínky
podat žádost o přidělení kmitočtových kanálů v licencovaném pásmu 3,5 GHz dle materiálu RK-33-2006-20, př. 1.
Odpovědnost OI
Termín 30. 11. 2006