Detail materiálu pro radu čj. RK-30-2006-56

RK-30-2006-56.doc  RK-30-2006-56pr1.doc  RK-30-2006-56pr2.doc
Číslo jednacíRK-30-2006-56
NázevŽádost obcí Číchov a Chlum o pomoc při opravě místní komunikace, která byla poškozena povodní v březnu 2006
Zpracoval I. Ševecová
Předkládá L. Staněk
Popis problémuDne 21. dubna 2006 obdržel kraj Vysočina společnou žádost obcí Číchov a Chlum o pomoc při řešení opravy místní komunikace spojující výše uvedené obce na par. č. 2113/2 a 2113/1, která je v obci Chlum napojena na silnici č. II/403 a obci Číchov mostem na silnici III/40510.
Dne 28. března 2006 byl na základě požadavku obce Číchov vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity na vodním toku Jihlava. Při této povodni došlo dne 1. dubna 2006 v obci Číchov k destrukci mostu přes řeku Jihlavu a tím byla větší část obce ze silnice č. III/40510 nedostupná. Jedinou přístupovou cestou do obce Číchov se tak stala místní komunikace z obce Chlum. Na základě této žádosti požádal odbor dopravy a silničního hospodářství o doložení potřebných dokladů včetně vyčíslení předpokládaných finančních nákladů na opravu výše uvedené místní komunikace. Na základě předloženého odborného posouzení, které bylo odboru dopravy a silničního hospodářství předloženo v průběhu měsíce června, žádají obce částku ve výši 2 058 tis. Kč na opravu místní komunikace na par. č. 2113/2 a 2113/1.
Návrh řešení Odbor dopravy a silničního hospodářství ověřil, že dne 20. 9. 2006 Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo Výzvu č. 2 k předkládání žádostí o dotace z upraveného programu "Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou".
V rámci dotačního titulu č. 2 na podporu obnovy obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou, v jejímž důsledku nebyl vyhlášen stav nebezpečí nebo nouzový stav je možno podávat žádosti o dotace. Podpora se poskytuje ve formě investiční a neinvestiční účelové dotace. Podpora je určena zejména na mosty, místní komunikace, veřejná prostranství, obecní stavby. Obcím a svazkům obcí bude poskytována systémová investiční i neinvestiční dotace do výše 80%ního podílu státního rozpočtu na celkové výši skutečně vynaložených nákladů. Dotace je určena na odstranění škod vzniklých v roce 2006.
Vzhledem k možnosti tohoto dotačního titulu odbor dopravy a silničního hospodářství navrhuje radě kraje zamítnout žádost obcí Číchov a Chlum a doporučit obcím využití výše uvedeného dotačního titulu s možností případného dofinancování rozdílu mezi celkovou výší skutečně vynaložených nákladů a poskytnutou dotací z Ministerstva pro místní rozvoj na základě doložení tohoto rozdílu obcemi.
StanoviskaDopravní komise na svém jednání dne 15. 9. 2006 přijala usnesení č. 035/06/2006/DK, ve kterém doporučuje radě kraje neposkytnout dotaci obcím Chlum a Číchov na opravu místní komunikace. Pozn.: usnesení dopravní komise bylo přijato před uveřejněním Výzvy č. 2 z MMR.
Odbor ekonomický nemá připomínky k předloženému návrhu.
Odbor majetkový souhlasí s návrhem usnesení
Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství - na základě předloženého materiálu doporučujeme dotaci na opravu místní komunikace obcím Chlum a Číchov neposkytnout.

Odbor sekretariátu hejtmana souhlasí s navrhovaným řešením, pokud nezajištěním opravy komunikace nebudou ohroženy základní funkce obce Číchov (zásobování levobřežní části, dosažitelnost této části složkami IZS v případě požáru, akutního ohrožení zdraví a života občanů apod.).
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout o neposkytnutí dotace obcím Chlum a Číchov ve výši 2 058 tis. Kč na opravu místní komunikace dle materiálu RK-30-2006-56.
Odpovědnost odbor dopravy a silničního hospodářství
Termín 31. 12. 2006