Detail materiálu pro radu čj. RK-29-2006-05

Číslo jednacíRK-29-2006-05
NázevKoupě pozemků v k. ú. Olešnička a obci Štěpánov nad Svratkou
Zpracoval M. Jaroš
Popis problémuKraj Vysočina se na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 stal vlastníkem silnic II. a III. třídy na území kraje Vysočina. Kraj převzal z vlastnictví České republiky silniční majetek s nevypořádanými vlastnickými vztahy s fyzickými a právnickými osobami.
Odbor majetkový (dále jen OM) na základě GP č. 116-49/2001 zjistil, že silnicí II/387 třídy je m.j. zastavěn i pozemek par. č. 326/12 - ostatní plocha, silnice o výměře 338 m2 v k. ú. Olešnička a obci Štěpánov nad Svratkou, který Katastrální úřad pro Vysočinu, Katastrální pracoviště Bystřice nad Pernštejnem vede na listu vlastnictví č. 14, kde je jako vlastník uvedena Česká republika a právo hospodaření má Státní statek Jeneč, státní podnik, se sídlem Jeneč, Karlovarská 7.
OM učinil na SS dotaz k možnosti bezúplatného převodu pozemku par. č. 326/12 v k. ú. Olešnička do vlastnictví kraje. Na tento dotaz nám bylo sděleno, že Státní statek bezúplatně převádí pouze pozemky u nichž se jedná o historický majetek obcí. Dále navrhl, aby kraj uvedený pozemek do svého vlastnictví odkoupil za cenu určenou na základě znaleckého posudku. OM nejprve požádal Městský úřad Bystřice nad Pernštejnem, odbor dopravy a silničního hospodářství o vyjádření k existenci stavby silničního tělesa na uvedeném pozemku. Ten m.j. uvedl, že stavba silnice II/387 se nachází i na pozemku par. č. 177 - ostatní plocha, neplodná půda o výměře 4 m2 v k. ú. Olešnička a obci Štěpánov nad Svratkou, který je také ve vlastnictví ČR a právo hospodaření má Státní statek.
Následně nechal OM vyhotovit znalecký posudek č. 1586-157/2006, který u vykupovaných pozemků určil cenu podle vyhlášky č. 540/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, ve výši 7.180,- Kč (tj cca 21 Kč/m2).
V průběhu října bude prodej pozemků projednán v dozorčí radě Státního statku.
Návrh řešení OM navrhuje vykoupit pozemky par. č. 326/12 a par. č. 177 v k. ú. Olešnička a obci Štěpánov nad Svratkou do vlastnictví kraje Vysočina, protože jsou zastavěny silnicí II/387.
Po schválení nabytí pozemků do vlastnictví kraje zastupitelstvem kraje a po podpisu smluvních stran budou smlouvy předloženy příslušnému katastrálnímu úřadu k provedení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Povolením vkladu se kupní smlouvy stanou účinnými.
Tím dojde ke sjednocení vlastnictví stavby silnice a vykupovaných pozemků.
Nabyté pozemky budou dodatkem zřizovací listiny vloženy do správy příslušné příspěvkové organizace kraje Vysočina s názvem Správa a údržba silnic Žďár nad Sázavou.
Návrh usnesení předpokládá doporučení zastupitelstvu kraje rozhodnout koupit pozemky do vlastnictví kraje.
StanoviskaUsnesením č. 0712/16/2006/RK ze dne 23. 5. 2006 rada kraje schválila zahájení jednání se Státním statkem Jeneč, státním podnikem, se sídlem Jeneč, Karlovarská 7 o koupi pozemku par. č. 326/12 - ostatní plocha, silnice o výměře 338 m2 v k. ú. Olešnička a obci Štěpánov nad Svratkou do vlastnictví kraje Vysočina za cenu určenou na základě vyhlášky č. 540/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
SÚS Žďár nad Sázavou k výkupu pozemku nemá připomínek.
ODSH souhlasí s výkupem pozemku.
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout koupit pozemky par. č. 326/12 - ostatní plocha, silnice o výměře 338 m2 a par. č. 177 - ostatní plocha, neplodná půda o výměře 4 m2 v k. ú. Olešnička a obci Štěpánov nad Svratkou z vlastnictví České republiky a práva hospodaření pro Státní statek Jeneč, státní podnik, se sídlem Jeneč, Karlovarská 7 do vlastnictví kraje Vysočina za kupní cenu 7 180,- Kč.
Termín 7. 11. 2006