Detail materiálu pro radu čj. RK-27-2006-12

Číslo jednacíRK-27-2006-12
NázevZměna usnesení 0119/02/2006/ZK
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuUsnesením 0119/02/2006/ZK zrušilo zastupitelstvo kraje usnesení 005//01/2005/ZK ze dne 15. 2. 2005 a nově rozhodlo o nabytí pozemku st. par. č. 413 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 255 m2 a budovy č. p. 378 postavené na pozemku par. č. 413, vše v k. ú. a obci Ledeč nad Sázavou od ČR - Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových do vlastnictví kraje Vysočina bezúplatným převodem za těchto podmínek:
- nabyvatel se zavazuje, že o převedené nemovitosti bude řádně pečovat, bude je využívat pouze k účelu, ke kterému jsou využívány k datu jejich převodu;
- nabyvatel se dále zavazuje, že předmětné nemovitosti nebude využívat ke komerčním či jiným výdělečným účelům a ani je k takovým účelům nepřenechá třetím osobám, a to po dobu nejméně 10 let;
- v případě, že nabyvatel poruší uvedené závazky, je povinen převést do státního rozpočtu prostřednictvím převodce částku rovnající se výši ceny v čase a místě obvyklé převáděných nemovitostí stanovené znaleckým posudkem, a to ke dni bezúplatného převodu.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových předložil odboru majetkovému dne 27. 6. 2006 nové znění podmínek, za nichž může dojít k bezúplatnému převodu výše uvedené nemovitosti z vlastnictví ČR - Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových do vlastnictví kraje Vysočina. Vzhledem k tomu, že se novým zněním mění podmínky (zejména smluvní pokuta), je nutné původní usnesení změnit a rozhodnout o novém znění.
Návrh řešení Vzhledem k tomu, že ze strany "Úřadu" a následně ze strany Ministerstva financí v rámci udělení schvalovací doložky by nedošlo k uzavření (podpisu) smlouvy o bezúplatném převodu, pokud by smlouva neobsahovala nové podmínky převodu, navrhuje OM změnit usnesení 0119/02/2006/ZK v části týkající se podmínek pro bezúplatný převod nemovitostí. Nově je v podmínkách zakotveno, že pokud doje k porušení povinností stanovených smlouvou, je nabyvatel (kraj Vysočina) povinen do státního rozpočtu převést prostřednictvím převodce (ÚZSVM) částku 40 000,- Kč. Tato sankce může být uložena i opakovaně. Další změnou je skutečnost, že při porušení povinnosti nezcizit nemovitost, budou do nákladů, které musí nabyvatel uhradit (cena nemovitosti v místě a čase obvyklá) se nově započítají i náklady na vypracování znaleckého posudku o této ceně. Ostatní podmínky zůstávají beze změny, pouze jsou nově formulovány.
Pokud má kraj Vysočina zájem na bezúplatném získání předmětné nemovitosti z vlastnictví ČR - Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, nemá kraj Vysočina jinou možnost, než na tyto podmínky přistoupit, ačkoli zákon č. 219/2000 Sb., o majetku ČR a jejím vystupování v právních vztazích, v platném znění tyto podmínky nestanoví.
Návrh usnesení předpokládá doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout o změně citovaného usnesení v části týkající se podmínek pro bezúplatný převod nemovitostí.
StanoviskaUsnesením 0119/02/2006/ZK zastupitelstvo kraje
zrušilo usnesení 0055/01/2005/ZK ze dne 15. 2. 2005;
- v případě, že nabyvatel poruší uvedené závazky, je povinen převést do státního rozpočtu prostřednictvím převodce částku rovnající se výši ceny v čase a místě obvyklé převáděných nemovitostí stanovené znaleckým posudkem, a to ke dni bezúplatného převodu;
schválilo dodatek č. 1 Zřizovací listiny příspěvkové organizace kraje s názvem Zvláštní škola, Ledeč nad Sázavou, Habredská 378, dle materiálu ZK-02-2006-41, př. 1.
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout změnit usnesení 0119/02/2006/ZK v části týkající se podmínek pro bezúplatný převod tak, že text:
se nahrazuje textem:
- Nabyvatel se zavazuje o nemovitosti uvedené v článku I této smlouvy řádně pečovat, užívat je pouze k účelu, ke kterému jsou užívány k datu jejich převodu, nebude je využívat ke komerčním účelům ani je nebude k takovým účelům pronajímat, to vše po dobu nejméně 10 let od nabytí vlastnického práva.
- Nabyvatel se dále zavazuje nemovitosti uvedené v čl. I této smlouvy po dobu nejméně 10 let od nabytí vlastnického práva nezcizit ve prospěch jiné osoby.
- Za porušení kteréhokoliv ze závazků uvedených v odst. 1 je nabyvatel povinen převést do státního rozpočtu prostřednictvím převodce částku 40 000,- Kč
- Smluvní strany se výslovně dohodly, že zaplacením sankce závazky nezanikají a převodce je oprávněn uplatnit sankci opakovaně při každém porušení shora uvedených závazků.
- Za porušení závazku nezcizit předmětné nemovitosti po stanovenou dobu je nabyvatel povinen převést do státního rozpočtu prostřednictvím převodce částku odpovídající ceně nemovitosti, u níž došlo k porušení závazku, v místě a čase obvyklou, zjištěnou znaleckým posudkem podle cenového předpisu platného v době porušení závazku, nejméně však cenu zjištěnou podle cenového předpisu platného v době bezúplatného převodu. Bude-li takto stanovená částka nižší než je účetní hodnota nemovitosti uvedená v čl. I této smlouvy, odvede do státního rozpočtu částku rovnající se této účetní hodnotě.
- Bude-li zjištění sankce dle odst. 3 a 4 tohoto článku spojeno s náklady na vypracování znaleckého posudku, případně s jinými účelně vynaloženými náklady, uhradí nabyvatel i tyto náklady.
- Úhradu provede nabyvatel do 15 dnů poté, kdy bude k zaplacení převodcem písemně vyzván.
Termín září 2006