Detail materiálu pro radu čj. RK-26-2006-09

Číslo jednacíRK-26-2006-09
Název09 Koupě části pozemku v k.ú. a obci Třebíč
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuUsnesením 0448/10/2006/RK ze dne 4. 4. 2006 schválila rada kraje zahájení jednání se společností PSJ holding, a.s. se sídlem Jihlava, Jiráskova č.p. 3960 č.o. 32, PSČ 58604 o odkoupení části pozemku st. par. č. 2691/1 v k.ú. a obci Třebíč. Vlastník pozemku byl následně osloven a požádán o odprodej části výše uvedeného pozemku. Pozemek by měl sloužit jako průchod mezi areály Střední školy stavební Třebíč na ulici Kubišova a na ulici Hrotovická. Vlastník pozemku naší žádosti vyhověl a souhlasí s odprodejem části pozemku do vlastnictví kraje za kupní cenu 1000,- Kč/m2. Dle názoru OM je tato cena neúměrně vysoká a neodpovídá cenovým relacím pozemků prodávaných v k.ú. Třebíč. Z tohoto důvodu začal OM jednat s vlastníkem pozemku o možnosti snížení této ceny. Konečnou cenu, za kterou je vlastník ochoten část pozemku prodat, stanovil na částku 820,- Kč/m2.
Původní požadavek školy byl na odprodej části pozemku v šíři 2 m, později požadovanou šíři změnili na 5 m a to s ohledem na skutečnost, že vlastník pozemku má v úmyslu stávající pozemek prodat třetí osobě a tím by se do budoucna ztížila možnost případného dalšího rozšíření. Dle sdělení školy délka požadovaného úseku pozemku činí cca 90 m. Pro zjištění přesné výměry, která by měla být odkoupena, je třeba vyhotovit geometrický plán na oddělení požadované části pozemku.
Zřízení průchodu si po případné koupi pozemku vyžádá další investiční náklady na jeho zpevnění a oplocení.
Návrh řešení Vzhledem k tomu, že vybudování průchodu mezi školou a objektem dílen značně zkrátí trasu, kterou nyní žáci i učitelé musí užívat a sníží se tím i nebezpečí možného úrazu při přesunech, doporučuje odbor majetkový část pozemku st. par. č. 2691/1 v k.ú. a obci Třebíč za částku 820,- Kč/m2 koupit.
Radě kraje jsou předkládány 2 varianty navržené koupě pozemku:
varianta a) koupě části pozemku v šíři 2,- m, při předpokládané délce 90 m by kupní cena činila cca 147 600,- Kč
varianta b) koupě části pozemku v šíří 5,- m, v tomto případě by kupní cena činila cca 369 000,- Kč
OM navrhuje odkoupit od PSJ holding, a.s. pozemek v šíři 2 m.
StanoviskaŠkola svým dopisem iniciovala zahájení jednání o možnosti odkoupení části pozemku ke zřízení průchodu v šíři původně 2 m a poté 5 m.
OŠMS pokládá zřízení průchodu mezi objektem školy a dílen za vhodné řešení k zajištění nezávislého přístupu do objektů dílen i ke zvýšení bezpečností žáků při přesunu ze školy do dílen a naopak. Dle stanoviska vedoucího odboru OŠMS by bylo postačující odkoupení částí v šíři 2 m.
Návrh usnesenívarianta a)
Rada kraje
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout koupit část pozemku st. par. č. 2691/1 v k.ú. a obci Třebíč k zajištění průchodu mezi areály Střední školy stavební Třebíč na ulici Kubišova a na ulici Hrotovická v šíři 2 m od společnosti PSJ holding, a.s. se sídlem Jihlava, Jiráskova č.p. 3960 č.o. 32, PSČ 58604 za cenu 820,- Kč/m2.

varianta b)
Rada kraje
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout koupit část pozemku st. par. č. 2691/1 v k.ú. a obci Třebíč k zajištění průchodu mezi areály Střední školy stavební Třebíč na ulici Kubišova a na ulici Hrotovická v šíři 5 m od společnosti PSJ holding, a.s. se sídlem Jihlava, Jiráskova č.p. 3960 č.o. 32, PSČ 586 04 za cenu 820,- Kč/m2.
Termín 31. 12. 2006