Detail materiálu pro radu čj. RK-23-2006-03

RK-23-2006-03.doc
Číslo jednacíRK-23-2006-03
NázevVyužití předkupního práva v k.ú. a obci Jemnice
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuUsnesením 384/06/2004/ZK ze dne 26. 10. 2004 schválilo zastupitelstvo kraje darování nemovitostí v k.ú. a obci Jemnice do vlastnictví města Jemnice a zřízení předkupního práva k darovanému nemovitému majetku jako práva věcného zapisujícího se do katastru nemovitostí, a to na dobu 10 let. Smlouva byla uzavřena 1. 12. a 7. 12. 2004 a dne 20. 12. 2004 byla předložena Katastrálnímu úřadu pro Vysočinu, katastrálnímu pracovišti Moravské Budějovice k provedení vkladu vlastnického práva ve prospěch obdarovaného a tímto dnem se město Jemnice stalo vlastníkem darovaných nemovitostí. Předmětem darování byl areál bývalého psychiatrického oddělení Nemocnice Třebíč v Jemnici.
V současné době se na odbor majetkový obrátilo město Jemnice se žádostí o souhlas s prodejem nemovitých věcí získaných dle výše citované darovací smlouvy do vlastnictví. Město získané nemovitosti pronajalo společnosti PATEB, s.r.o., se sídlem Jemnice, Budějovická 1013, PSČ 67531, provozující psychiatrickou léčebnu pro léčbu závislostí. Vzhledem k tomu, že objekty jsou ve špatném technickém stavu (nutná rekonstrukce vodoinstalace, zdravotechniky, ústředního topení, výměna oken a dveří) má současný nájemce zájem provést jejich rekonstrukci a využít k tomu finanční prostředky získané z dotačních titulů. Předpokladem jejich získání je však vlastnictví objektů žadatelem. Z tohoto důvodu se společnost obrátila na město Jemnice se žádostí o odprodej areálu, a město v souladu se zněním darovací smlouvy (zřízení předkupního práva) žádá kraj Vysočinu o souhlas s prodejem nemovitostí do vlastnictví této společnosti. Z předloženého zákresu by se však nemělo jednat o všechny darované nemovitosti, ale pouze o některé, a to budovu č.p. 744 stojící na pozemku par. č. 1584, pozemek par. č. 1584, pozemek par. č. 1567/6- zast. plocha a nádvoří, budovu bez č.p./č.e. stojící na pozemku par. č. 1583/2, pozemek par. č. 1583/2, pozemek par. č. 1583/1 a nezastavěná část pozemku par. č. 1582, vše v k.ú. a obci Jemnice.
Návrh řešení OM navrhuje vydat souhlas s prodejem části nemovitostí tvořících areál bývalého psychiatrického oddělení v Jemnici. Uplatněním předkupního práva na darované nemovitosti by kraj získal zpět do vlastnictví nemovitosti, které žádná z příspěvkových organizací zřizovaných krajem nepotřebuje ke své činnosti. Areál je situován a vybaven tak, aby v něm mohla probíhat léčebná péče a rekonstrukce na jiný účel by byla finančně náročná.
Usnesení předpokládá doporučit zastupitelstvu kraje nevyužít možnost předkupního práva k nemovitostem bývalého psychiatrického oddělení Nemocnice Třebíč v Jemnici.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
doporučuje
zastupitelstvu kraje nevyužít předkupní právo kraje Vysočina k budově č.p. 744 stojící na pozemku par. č. 1584, pozemku par. č. 1584, pozemku par. č. 1567/6- zast. plocha a nádvoří, budově bez č.p./č.e. stojící na pozemku par. č. 1583/2, pozemku par. č. 1583/2, pozemku par. č. 1583/1 a nezastavěné části pozemku par. č. 1582, vše v k.ú. a obci Jemnice.
Termín 26. 9. 2006