Detail materiálu pro radu čj. RK-18-2006-43

NázevVznik Regionální rady - nominace členů Výboru
Zpracoval V. Kotrbová
Předkládá M. Černý
Popis problémuDne 1. 7. 2006 nabude účinnosti zákon č. 138/2006 Sb., kterým se mění zákon č. 248/2000 Sb., o podpoře regionálního rozvoje, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"). Tímto zákonem se zřizují Regionální rady jako právnické osoby. Regionální rady (dále jen "RR") mají působit jako řídící orgány Regionálního operačního programu. RR je na kraji nezávislá právnická osoba s vlastními zaměstnanci a rozpočtem, nicméně její orgány - výbor a předseda, jsou voleny z řad zastupitelů krajů.

Orgány Regionální rady jsou:
- výbor Regionální rady,
- předseda Regionální rady,
- úřad Regionální rady.

Výbor Regionální rady:
Dle zákona schvaluje zejména:
- realizační a řídící dokumentaci Regionálního operačního programu,
- opatření, týkající se publicity a informovanosti o Regionálním operačním programu,
- výběr projektů, kterým RR poskytne dotaci či návratnou finanční výpomoc,
- výroční a závěrečnou zprávu o realizaci, případně i další zprávy a podklady spojené s realizací Regionálního operačního programu,
- další záležitosti, pokud tak stanoví jednací řád výboru,
- organizační strukturu a počet zaměstnanců úřadu,
- rozpočet a závěrečný účet RR - dle zákona vyhrazeno výboru.
- jmenuje a odvolává ředitele úřadu na návrh předsedy RR.

Předseda Regionální rady
Dle zákona volí výbor ze svých členů předsedu RR spolu s místopředsedou (místopředsedy) tak, aby byl každý kraj zastoupen buď předsedou nebo místopředsedou RR. Předseda zastupuje RR navenek a je odpovědný výboru. Svolává a řídí schůze výboru. Navrhuje výboru ředitele úřadu.

Úřad Regionální rady
Úřad je výkonným orgánem RR. Zabezpečuje veškeré úkoly spojené s funkcí řídícího orgánu Regionálního operačního programu s výjimkou záležitostí, které jsou svěřeny dle zákona výboru. Úřad dále plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti RR. V čele Úřadu stojí ředitel, který je odpovědný předsedovi RR, je zaměstnancem RR a plní vůči zaměstnancům RR úlohu statutárního orgánu zaměstnavatele. Na postavení, práva a povinnosti zaměstnanců RR se vztahují ustanovení zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků obdobně.

Úřad zejména:
- vytváří a navrhuje úpravy dokumentace programu (prováděcí směrnice, pokyny pro žadatele, pravidla pro příjemce,...),
- zajišťuje publicitu programu,
- zajišťuje informování žadatelů,
- zajišťuje hodnocení projektů,
- vytváří výroční a závěrečnou zprávu,
- kontroluje realizaci projektů,
- zajišťuje soulad kroků administrace se všemi právními dokumenty EU i ČR,
- zajišťuje evaluaci programu,
- zajišťuje funkci sekretariátu monitorovacího výboru programu,
- připravuje podklady pro certifikační orgán,
- zajišťuje monitoring programu,
- může vykonávat funkci platební jednotky.

Ihned po vzniku RR (v okamžiku nabytí účinnosti zákona) přechází dle § 249 a násl. zákona č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů zaměstnanců, kteří v současné době administrují SROP, z kraje na RR.

Z tohoto důvodu je nutné co nejdříve po 1. 7. 2006 svolat zastupitelstva obou krajů (Vysočiny a Jihomoravského) za účelem volby členů výboru. Výbor následně zvolí předsedu a místopředsedu.

Předseda jako statutární zástupce pak může vypsat výběrové řízení na ředitele úřadu v souladu se zákonem č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů.

Financování činnosti RR by mělo být zajištěno z prostředků kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, a to formou dotace v poměru 45% kraj Vysočina a 55% Jihomoravský kraj (tento poměr bude také výchozí pro určení objemu prostředků z ROP na jednotlivé kraje).

V materiálu RK-18-2006-43, př. 1 je obsažen materiál, který bude předložen na jednání Zastupitelstva kraje Vysočina dne 1. 7. 2006, a na základě kterého budou zvoleni členové výboru RR z řad zastupitelů kraje Vysočina a přidělena dotace z rozpočtu kraje na činnost RR.
Návrh řešení Z výše uvedeného vyplývá, že RR bude mít již v okamžiku svého vzniku zaměstnance, ale pokud nebude ustaven ani jeden její orgán, nebude možné uzavřít smlouvy o nájmu nebo výpůjčce prostor, vyplácet mzdy/platy, ani přijmout dotaci na zajištění činnosti RR. ORR proto navrhuje nominovat členy Zastupitelstva kraje Vysočina, kteří by měli být dne 1. 7. 2006 zvoleni za členy výboru RR a vzít na vědomí materiál, který bude předložen k projednání zastupitelstvu kraje dne 1. 7. 2006.

Stanoviska

EO nemá připomínky.
SRR nemá připomínky.
Stanoviska
doporučuje
zastupitelstvu kraje
( nominovat na členy Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod:
- ........, člena Zastupitelstva kraje Vysočina
( vzít na vědomí materiál RK-18-2006-43, př. 1.
Odpovědnost ORR, EO, SRR
Termín červen/červenec 2006