Detail materiálu pro radu čj. RK-17-2006-37

NázevUdělení pověření k podání žádosti do OPPP priorita 1. 4. KLASTRY
Zpracoval O. Wiesnerová
Předkládá M. Černý
Popis problémuV loňském roce byl v rámci strukturálních fondů vyhlášen pro období 2004 - 2006 Operační program průmysl a podnikání, jehož součástí je opatření 1. 4. KLASTRY. Tento program určuje základní pravidla a podmínky pro poskytování podpory formou přímých dotací na projekty, jejichž cílem je podpořit ekonomický růst a konkurenceschopnost ekonomiky rozvojem odvětvových seskupení - klastrů (cluster = anglicky shluk, hrozen; popis problematiky klastrů viz. RK-17-2006-37, př. 1), které mohou být tvořeny na regionální, nadregionální a nebo i přeshraniční úrovni. V rámci programu budou podporovány 2 typy projektů. První etapou bude vyhledávání vhodných firem pro klastry, na ní bude navazovat další fáze - zakládání a rozvoj klastru.
V současné době je aktuální první etapa - vyhledávání vhodných firem pro klastry. Jedná se o vyhledávání vhodných firem, vyhodnocení životaschopnosti a přínosu klastru, včetně všech aktivit spojených s předběžnými studiemi před založením klastru, a to na základě popisu odvětví v dané geografické oblasti a popisu vazeb mezi jednotlivými subjekty.
Příjemci podpory jsou specifikováni, v rámci opatření 1.4. programu KLASTY v bodě 2. odst. 2. 1., kraje nebo jimi určené organizace. Tyto organizace musí mít pověření zastupitelstva nebo rady kraje pro zpracování dané studie. (viz mat. RK-17-2006-37, př. 3)
Kraj Vysočina je požádán o udělení pověření na zpracování studie pro vyhledávání vhodných firem pro klastr - "Klastr přesného strojírenství a přesné zámečnické výroby" pro firmu GRANTECH s.r.o. se sídlem Pražská 105, 676 02 Moravské Budějovice. Podkladovým materiálem pro zpracování studie je Vstupní analýza pro vyhledání vhodných firem pro klastry. (viz materiál RK-17-2006-37, př. 2).
Návrh řešení Představitelé firmy GRANTECH s.r.o. na několika schůzkách, které probíhaly za účasti garantů programu KLASTRY z řad agentury Czechinvest, představili svoje dosavadní aktivity směřující k založení klastru v oboru přesného strojírenství a přesné zámečnické výroby na Vysočině. Následně nastínili svoji vizi vyhledávání malých a středních firem a zmapování potenciálu celého regionu v daném oboru. V rámci těchto setkání se prezentovali také facilitátoři, kteří budou dle daných metodik provádět mapování a analýzy ve smyslu znění programu KLASTRY Operačního programu průmysl a podnikání.
Vzhledem k tomu, že vydávat pověření v souladu s programem v rámci opatření 1.4. programu KLASTRY, podle bodu 2. odst. 2. 1. Programu Rozvoj informačních a poradenských služeb KLASTRY (mat. RK-17-2006-37, př. 3), není vyhrazenou pravomocí zastupitelstva kraje podle zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), je předmětné vyjádření v souladu s ustanovením § 59 odst. 3 zákona předloženo k rozhodnutí radě kraje.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána

Prohlašuje
že kraj Vysočina má zájem o vyhledávání vhodných firem pro klastr v oblasti přesného strojírenství a přesné zámečnické výroby na územ kraje Vysočina v souladu s Opatřením č. 1. 4. Rozvoj informačních a poradenských služeb, Priority 1. Rozvoj podnikatelského prostředí, Operačního programu Průmysl a Podnikání 2004-2006.

Pověřuje
v souladu se zněním bodu 2. odst. 2. 1. Programu Rozvoj informačních a poradenských služeb KLASTRY (mat. RK-17-2006, 37 př. 3) firmu GRANTECH s.r.o. se sídlem Pražská 105, 676 02 Moravské Budějovice, zpracováním studie vyhledání vhodných firem pro klastr v oblasti přesného strojírenství a přesné zámečnické výroby na území kraje Vysočina v rámci Opatření č .1. 4. Rozvoj informačních a poradenských služeb - KLASTRY, Priority 1. Rozvoj podnikatelského prostředí, Operačního programu Průmysl a Podnikání 2004-2006.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín červen 2006