Detail materiálu pro radu čj. RK-13-2006-30

RK-13-2006-30.doc  RK-13-2006-30pr1 (1).txt  RK-13-2006-30pr1.doc  RK-13-2006-30pr2.tif
Číslo jednacíRK-13-2006-30
NázevPodpora Národních referenčních laboratoří
Zpracoval I. Rohovský
Předkládá I. Rohovský
Popis problémuV Jihlavě se nachází pracoviště Státního veterinárního ústavu, který je svojí činností a svým působením v krajském městě výjimečný a zvyšuje význam našeho regionu.
Legislativa Evropské unie zavazuje členské státy zřídit Národní referenční laboratoře (NRL) pro vybrané oblasti kontroly veřejného zdraví a zdraví zvířat. V České republice je existence Národních referenčních laboratoří stanovena vyhláškou č. 298/2003 Sb., v platném znění a vyhláškou č. 291/2003 Sb., v platném znění.
V současné době Státní veterinární správa nedisponuje dostatečnou kapacitou laboratoří s úrovní technického zabezpečení 3 (BL 3) pro případ velmi nebezpečných nákaz. Lze předpokládat, že bude požadováno rozšíření kapacity pro krizové situace a případné další požadavky zabezpečení kontroly jiných nebezpečných nákaz požadovaných EK, příloha č. 1 materiálu RK-13-2006-30.
Návrh řešení Z pohledu příslušné legislativy a naplnění funkcí Národních referenčních laboratoří se jeví jako nezbytná reorganizace a rozšíření prostor Státního veterinárního ústavu v Jihlavě, příloha č. 2 materiálu RK-13-2006-30. Strategická poloha Jihlavy v centru České republiky v blízkosti dálnice D 1 dává možnost optimální dopravní dostupnosti pro všechny regiony. Přestože tato problematika nespadá do působnosti kraje, vyjadřujeme souhlas a podporu s tímto investičním záměrem.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
podporuje
investiční záměr - dobudování Národních referenčních laboratoří ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě.
Odpovědnost I. Rohovský, OSH
Termín duben 2006