Detail materiálu pro radu čj. RK-05-2006-24

RK-05-2006-24.doc  RK-05-2006-24pr1.xls
Číslo jednacíRK-05-2006-24
NázevZpráva o čerpání finančních prostředků ze zvláštního účtu kraje Vysočina v roce 2005
Zpracoval R. Zvolánek
Předkládá P. Bureš
Popis problémuKraj Vysočina na základě ustanovení § 42 odst. 4 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, zřídil zvláštní účet ročně doplňovaný do výše 10 mil. Kč. Tento zvláštní účet je podle vodního zákona určen na k zabezpečení nezbytných opatření k nápravě při závažném zhoršení nebo ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod (havárií), nelze-li tato nápravná opatření uložit původci havárie. Zdrojem finančních prostředků zvláštního účtu je podle vodního zákona část poplatků za odběr podzemní vody ve výši 50 %, který se uskutečňuje na území kraje. Tyto poplatky mohou být použity jen na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury a na zřízení a doplňování zvláštního účtu. Kraj Vysočina je příjemcem cca 13,5 mil. Kč ročně z poplatků za odběr podzemní vody, přičemž veškeré tyto poplatky jsou shromažďovány právě na zvláštním účtu, odkud se tyto finanční prostředky čerpají buď na likvidace havárií nebo na výstavbu vodohospodářské infrastruktury.
Zastupitelstvo kraje Vysočina schválilo dne 26.10.2004 usnesením č. 0414/06/2004/ZK Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování finančních prostředků ze zvláštního účtu kraje Vysočina k odstranění následků mimořádných havárií na území kraje Vysočina s dopadem na jakost povrchových nebo podzemních vod a dne 15.02.2005 usnesením č. 0090/01/2005/ZK Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování finančních prostředků ze zvláštního účtu kraje Vysočina k odstranění následků dlouhodobých havárií na území kraje Vysočina s dopadem na jakost povrchových nebo podzemních vod. V obou těchto zásadách je stanoveno, že OLVHZ předává každoročně Radě kraje Vysočina zprávu za období kalendářního roku (tedy 2005) o poskytnutí finančních prostředků do 31.1. následujícího kalendářního roku.
Návrh řešení Ke dni 31.12.2005 byly finanční prostředky ze zvláštního účtu čerpány tak, jak je uvedeno v příloze č. 1 tohoto materiálu.
V roce 2006 se připravuje realizace odstranění starých ekologických zátěží, které ohrožují jakost zejména podzemních vod. Jedná o sanaci skládky průmyslových odpadů v k.ú. Nový Rychnov, která ohrožuje zejména zdroje pitné vody pro obec Dolní Cerekev. Z tohoto důvodu podala Obec Dolní Cerekev žádost o finanční prostředí na Státní fond životního prostředí ČR do Operačního programu infrastruktura (strukturální fondy). Celkové orientační náklady před výběrovým řízením se pohybují ve výši 50,5 mil. Kč. Kraj Vysočina k této realizaci dne 29.03.2005 usnesením zastupitelstva č. 0152/02/2005/ZK přislíbil, že poskytne dotaci obci Dolní Cerekev ze zvláštního účtu kraje Vysočina spočívající v dofinancování té části nákladů na sanaci skládky průmyslových odpadů v k.ú. Nový Rychnov, která obci nebude poskytnuta z OP Infrastruktura a SFŽP ČR, a to včetně neuznatelných nákladů a nákladů na supervizi, v maximální výši 20 % z celkových nákladů sanace, což může činit maximálně 11,9 mil. Kč. Tento příslib byl vydán pouze za podmínky, že na sanaci skládky budou poskytnuty finanční prostředky z OP Infrastruktura a SFŽP ČR.
Další starou ekologickou zátěží, jejíž odstranění se chystá v roce 2006, je 1. etapa sanace staré ekologické zátěže bývalého závodu Humpoleckých strojíren, kde se celkové orientační náklady před výběrovým řízením pohybují ve výši 6,3 mil. Kč. Kraj Vysočina k tomuto dne 29.11.2005 usnesením č. 0508/08/2005/ZK přislíbil, že poskytne dotaci ze zvláštního účtu kraje Vysočina Městu Humpolec na 1. etapu sanace staré ekologické zátěže bývalého závodu Humpoleckých strojíren v maximální výši 75 % nákladů sanace, maximálně však ve výši 5,3 mil. Kč.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
zprávu o čerpání finančních prostředků ze zvláštního účtu kraje Vysočina v roce 2005 podle materiálu RK-05-2005-24, př. 1.
Odpovědnost odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství
Termín trvale