Detail materiálu pro radu čj. RK-03-2006-19

NázevŽádost obce Onšov o finanční pomoc po povodni ze dne 8. července 2004
Zpracoval P. Dvořák
Předkládá M. Kalivoda
Popis problémuObec Onšov požádala kraj Vysočina o přehodnocení rozhodnutí, na základě kterého jí byla poskytnuta dotace na úhradu provedených prací k odstranění povodňových škod, které vznikly na majetku obce vlivem přívalových dešťů 8. 7. 2004. Tato dotace nepokryla všechny povodňové škody v obci. Obec proto žádá o poskytnutí druhé dotace. K žádosti doložila podklady o vynaložených nákladech ve výši 93.592,- Kč. Tyto náklady hradila z poskytnuté dotace od kraje Vysočina.
Dne 8. 7. 2004 zasáhla území obce Onšov silná vichřice a bouřka s kroupami a přívalovým deštěm, který způsobil značné škody na majetku obce. Starosta obce Onšov se 12. 8. 2004 obrátil dopisem na hejtmana kraje Vysočina s žádostí o finanční výpomoc na odstranění povodňových škod z finanční rezervy kraje Vysočina, neboť výše škod značně přesáhla finanční možnosti obce a ta nedokázala jejich odstranění zabezpečit z vlastních zdrojů.
Žádost obce Onšov o finanční výpomoc byla radou kraje projednána 7. 9. 2004 s tím, že bude odložena do doby, než obec doloží doklady o vynaložených nákladech na odstranění povodňových škod. Starosta obce byl vyzván dopisem hejtmana kraje, aby tyto doklady obec ke své žádosti doplnila. Obec předložila doklady na částku 121.553,- Kč. Rada kraje Vysočina žádost znovu projednala a doporučila Zastupitelstvu kraje Vysočina schválit dotaci obci Onšov ve výši 92.000,- Kč. Zastupitelstvo dotaci schválilo svým usnesením č. 099/02/2005/ZK v navržené výši.
Celková částka, kterou obec dosud dle předložených dokladů vynaložila na odstranění povodňových škod činí 215.145,- Kč.
Návrh řešení Dotace obci má sloužit k zabezpečení základních funkcí v území, které byly narušeny mimořádnou událostí a neměla by být chápána jako náhrada za poškozený obecní majetek. S odkazem na tuto skutečnost se doporučuje zamítnou žádost obce Onšov na poskytnutí druhé dotace.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
doporučuje
zastupitelstvu kraje zamítnout žádost obce Onšov na dotaci na odstranění povodňových škod.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana
Termín 14. 2. 2006