Detail materiálu pro radu čj. RK-03-2006-02

RK-03-2006-02.doc
Číslo jednacíRK-03-2006-02
NázevUzavření smlouvy o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene
Zpracoval F. Vak
Popis problémuMěsto Nové Město na Moravě požádalo odbor majetkový o uzavření smlouvy o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene spočívajícího v právu postavit na částech pozemků kraje par. č. 3568/3, par. č. 3581, par. č. 3916/1 a 3916/10 v k. ú. a obci Nové Město na Moravě stavbu "Cyklostezka Nové Město na Moravě - Pohledec" a jejím následném užívání. Podle "Pravidel pro poskytování příspěvků na výstavbu a údržbu cyklistických stezek pro rok 2006" vydaných Státním fondem dopravní infrastruktury, schválených Výborem SFDI je jednou z možností čerpat dotaci na stavbu cyklistických stezek doložení dokladu o řešení vlastnických, či jiných práv žadatele nakládat s pozemky jiného vlastníka formou uzavření smlouvy o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene. Uzavřená smlouva po dokončení stavby právně zavazuje povinného z věcného břemene plnit dojednané podmínky ve smlouvě ve prospěch oprávněného z věcného břemene.
S realizací stavby cyklostezky, byl již kraj seznámen. Rada kraje na zasedání konaném dne 13. 12. 2005 usnesením 1626/39/2005/RK dne 13. 12. 2005 realizaci stavby na pozemcích kraje schválila. Vydaný souhlas lze použít pouze pro územní a stavební řízení jako podklad pro rozhodnutí stavebního úřadu o umístění a vydání stavebního povolení na uvedenou stavbu.
Pozemky par. č. 3568/3, par. č. 3581, par. č. 3916/1 a par. č. 3916/10 v k. ú. a obci Nové Město na Moravě jsou ve vlastnictví kraje Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb.,o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku České republiky do majetku krajů, v platném znění, a Rozhodnutí ministra dopravy a spojů ze dne 10. září 2001 čj. 3496/01-9-KM. Usnesením zastupitelstva kraje 083/07/01/ZK ze dne 20. 12. 2001 byly svěřeny do správy příspěvkové organizace s názvem Správa a údržba silnic Žďár nad Sázavou. U Katastrálního úřadu pro Vysočinu, katastrálního pracoviště Žďár nad Sázavou jsou vedeny v katastru nemovitostí pro uvedené katastrální území a obec na listu vlastnictví č. 2568.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje požadavku města vyhovět, neboť se jedná o veřejně prospěšnou akci. Převod pozemků do vlastnictví města není navrhován, protože uvažovaná stavba podle předložené dokumentace vede m.j. po pozemku, po kterém je zajišťován vjezd na skládku posypového materiálu PO SÚS Žďár nad Sázavou. Po dokončení stavby bude stavba geometricky zaměřena a poté dle zjištěného stavu bude případně navrženo nové majetkoprávní urovnání. Vzhledem k charakteru stavby bude věcné břemeno sjednáno bezúplatně.
Návrh usnesení předpokládá uzavření smlouvy o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene spočívajícím v právu realizace stavby na částech pozemků kraje, jejich užíváním pro stavbu "Cyklostezky Nové Město na Moravě - Pohledec" a případnému vstupu za účelem oprav této stavby.
StanoviskaSÚS Žďár nad Sázavou nemá k projektu stavby "Cyklostezka Nové Město na Moravě - Pohledec" žádných připomínek za předpokladu, že při další přípravě stavby budou respektovány podmínky obsažené ve vyjádření majetkového správce, které bylo zasláno projektantovi stavby.
Se stavbou na pozemcích kraje souhlasí odbor dopravy a silničního hospodářství.
Rada kraje podle usnesení 1626/39/2005/RK ze dne 13. 12. 2005 souhlasí s realizací stavby "Cyklostezka Nové Město na Moravě - Pohledec" na částech pozemků par. č. 3568/3, par. č. 3581, par. č. 3916/1 a par. č. 3916/10 v k. ú. a obci Nové Město na Moravě za předpokladu, že stavba bude po dokončení na náklady investora geometricky zaměřena a poté bude provedeno majetkoprávní vypořádání mezi krajem Vysočina a městem Nové Město na Moravě.
uzavření smlouvy o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene spočívajícím v právu oprávněného z věcného břemene - města Nové Město na Moravě - k užívání pozemků ve vlastnictví povinného z věcného břemene kraje Vysočina par. č. 3568/3, par. č. 3581, par. č. 3916/1 a par. č. 3916/10 v k. ú. a obci Nové Město na Moravě k realizaci a provozování stavby "Cyklostezka Nové Město na Moravě - Pohledec" a vstupu oprávněného z věcného břemene a jeho dodavatelů za účelem oprav této stavby.
Termín 31. 1. 2006