Detail materiálu pro radu čj. RK-02-2006-17

NázevEKO-KOM, a. s. - Dodatek č. 2 Smlouvy o řešení pilotního projektu
Zpracoval E. Navrátilová, P. Bendová
Předkládá P. Hájek, J. Joneš
Popis problémuSmlouva o řešení pilotního projektu "Intenzifikace odděleného sběru a zajištění využití komunálních odpadů včetně jejich obalové složky" se společností EKO-KOM, a.s. byla uzavřena dne 9. 7. 2004 na základě usnesení Rady kraje Vysočina č. 632/2004/17 ze dne 18. 5. 2004, dle materiálu RK-17-2004-62 upr1, př. 1upr1, 2.
Dne 4. 2. 2005 byl uzavřen "Dodatek č.1 Smlouvy o řešení pilotního projektu" na základě usnesení rady kraje č. 0112/04/2005/RK ze dne 18. 1. 2005 dle materiálu RK-04-2005-31 př.1,2.
Kraj Vysočina zpracoval v samostatné působnosti Plán odpadového hospodářství kraje Vysočina, který byl schválen zastupitelstvem kraje v červenci 2004. Z tohoto plánu vyplývají povinnosti naplňovat cíle v oblasti třídění odpadů a omezování skládkování. Stejným cílem je svázána také autorizovaná společnost EKO-KOM, a.s., jíž ze zákona č. 477/2001 Sb., o obalech vyplývají povinnosti v oblasti třídění využitelných složek obalového odpadu.
Z důvodů společných cílů kraje Vysočina a společnosti EKO-KOM, a.s. vznikl společný projekt i na rok 2006, který je popsán v příloze dodatku č.2 Smlouvy o řešení pilotního projektu. Tento dodatek je předmětem schválení Radou kraje Vysočina dle materiálu RK-02-2006-17, př.1.
EKO-KOM a.s. se v dodatku č.2 na rok 2006 zavazuje, že v rámci projektu poskytne finanční hotovost ve výši 4.900.000,- Kč. Tato finanční hotovost může být krajem použita výhradně na aktivity, které souvisí s odpadovým hospodářstvím a jsou popsány v příloze dodatku smlouvy. V rámci projektu budou financovány tyto aktivity:
* Posílení systému odděleného sběru využitelných složek komunálního odpadu a obalového odpadu na území kraje Vysočina
* Přípravu a realizaci komunikační kampaně
* Školení pracovníků obcí s rozšířenou působností
* Zajištění systému třídění odpadů na Krajském úřadě
* Průzkum na středních školách a návrh realizace informační kampaně
* Realizace informační kampaně na SŠ.
Z poznatků loňského roku vyplynula potřeba pokračování v informovanosti občanů o významu třídění odpadů s větším zaměřením na věkovou kategorii středoškoláků. Množství vytříděných využitelných složek komunálního odpadu podpoří i zapojení krajského úřadu do intenzivnějšího třídění. Školení pracovníků obcí a posílení systému odděleného sběru se v roce 2005 setkalo s velkým zájmem a kladnou reakcí. Upustilo se od převedení dat do GIS.
Návrh řešení Odbor životního prostředí předkládá Radě kraje Vysočina ke schválení "Dodatek č. 2 Smlouvy o řešení pilotního projektu" dle materiálu RK-02-2006-17, př.1. Schválení a podpis dodatku č.2 je předpokladem pro naplňování některých cílů výše zmiňovaného krajského plánu odpadového hospodářství.
StanoviskaOSŘKŽÚ oddělení právní a krajského živnostenského úřadu nemá k návrhu materiálu připomínky.
Odbor sekretariátu ředitele a krajského živnostenského úřadu, oddělení hospodářské správy souhlasí s návrhem dodatku o řešení pilotního projektu.
OŠMS: skutečnosti popsané v projektu byly projednány na společné schůzce OŽP a OŠMS, souhlasíme s navrhovaným řešením pro školy a školská zařízení v kraji Vysočina.
"Dodatek č. 2 Smlouvy o řešení pilotního projektu" se společností EKO-KOM, a. s., dle materiálu RK-02-2006-17, př. 1.
Odpovědnost odbor životního prostředí
Termín 17. 1. 2006