Detail materiálu pro radu čj. RK-40-2005-19

RK-40-2005-19.doc
Číslo jednacíRK-40-2005-19
NázevNávrh na změnu limitu mzdových prostředků na rok 2005 u Dětského centra Jihlava, příspěvkové organizace
Zpracoval: D. Buřičová
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuRada kraje na svém zasedání dne 19. 4. 2005 usnesením číslo 0523/15/2005/RK schválila finanční plán Dětského centra Jihlava, příspěvkové organizace včetně investičního plánu, odpisového plánu a závazných ukazatelů příspěvku(dotace) na provoz, dotace na investice a limitu mzdových prostředků. Organizace je plně napojena na rozpočet kraje, dotace od zřizovatele jsou mimo sponzorských darů jejím jediným příjmem.
Návrh řešení V průběhu roku bylo snahou organizace udržet vyrovnané hospodaření, k 30. 11. 2005 dosáhla zisku 27 tis. Kč.
Dle přehledu výsledků hospodaření je patrné, že dle finančního plánu bylo měsíčně na mzdové náklady určeno 595 tis. Kč s odvody tedy celkem 819 tis. Kč. Za období 1 - 11/2005 dosahovaly již průměrné mzdové náklady na měsíc 612 tis. Kč (s odvodem 839 tis. Kč). Mzdové náklady za listopad dosahovaly již výše 679 tis., za prosinec je předpokládáno 673 tis. Kč. Organizaci vzhledem k plánovaným mzdovým nákladům chybí 290 tis. Kč, s odvody 397 tis. Kč. Za jednu z příčin tohoto stavu lze považovat změnu nařízení vlády číslo 330/2003 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě od 1. září 2005, dle kterého došlo k nárůstu tarifních platů cca o 8% a s tím i k nárůstu související pohyblivé složky platu. Vzhledem k popsané situaci a vzhledem k tomu, že je organizace plně napojena na rozpočet kraje a dotace jsou mimo sponzorských darů jejím jediným příjmem, požádala o navýšení příspěvku na provoz na pokrytí nákladů na mzdy.
V rezervním fondu organizace je k dispozici 291 tis. Kč, ve fondu odměn 111 tis. Kč. Z tohoto důvodu se radě kraje navrhuje pouze zvýšení závazného ukazatele Limitu mzdových prostředků dle materiálu RK-40-2005-19.př.1 při zapojení rezervního fondu k úhradě potřeb nezajištěných výnosy příspěvkové organizace nebo příspěvkem zřizovatele na provoz s tím, že toto použití fondu zapracuje do finančního plánu pro rok 2005; zapojení rezervního fondu je vázáno na přednostní vyčerpání fondu odměn.
Současně se radě kraje navrhuje v souladu s § 10 nařízení vlády č. 330/2003 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, dle kterého může být ředitelům příspěvkových organizací zřizovaných krajem poskytnuta odměna za úspěšné splnění mimořádných nebo zvlášť významných úkolů, přiznat mimořádnou odměnu ředitelce Dětského centra Jihlava dle materiálu RK-40-2005-19, př. 1. Odměna je navržena za úspěšné splnění mimořádných nebo zvláště významných pracovních úkolů v roce 2005.
StanoviskaStanovisko bude předloženo na jednání rady.
* mimořádnou odměnu ředitelce Dětského centra Jihlava, příspěvkové organizace dle materiálu RK-40-2005-19, př. 1;
* změnu závazného ukazatele "Limit mzdových prostředků" pro Dětské centrum Jihlava, příspěvkovou organizaci dle materiálu RK-40-2005-19, př.1;
* použití rezervního fondu pro Dětské centrum Jihlava, příspěvkovou organizaci k úhradě potřeb nezajištěných výnosy nebo příspěvkem zřizovatele na provoz s tím, že použití fondu zapracuje tato organizace do finančního plánu pro rok 2005; zapojení fondu je vázáno na přednostní vyčerpání fondu odměn.
Odpovědnost ředitelka Dětského centra Jihlava,příspěvkové organizace, odbor sociálních věcí a zdravotnictví, odbor ekonomický
Termín 31. 12. 2005