Detail materiálu pro radu čj. RK-40-2005-20

RK-40-2005-20.doc
Číslo jednacíRK-40-2005-20
NázevNávrh na změnu limitu mzdových prostředků na rok 2005 u Dětského domova Kamenice nad Lipou, příspěvkové organizace
Zpracoval D. Buřičová
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuRada kraje na svém zasedání dne 19. 4. 2005 usnesením číslo 0523/15/2005/RK schválila finanční plán Dětského domova Kamenice nad Lipou, příspěvkové organizace včetně investičního plánu, odpisového plánu a závazných ukazatelů příspěvku(dotace) na provoz, dotace na investice a limitu mzdových prostředků. Organizace je plně napojena na rozpočet kraje, dotace od zřizovatele jsou mimo sponzorských darů jejím jediným příjmem.
Návrh řešení V průběhu roku bylo snahou organizace udržet vyrovnané hospodaření, k 30. 10. 2005 dosáhla zisku 143 tis. Kč. Dle údajů uvedených v příloze RK-40-2005-20, př.1 je patrné, že tohoto stavu dosáhla i za cenu nulových odměn a nízké hodnoty osobního příplatku, který dosahuje průměrné výše za leden - říjen 631 Kč na zaměstnance. Při tvorbě finančního plánu bylo předpokládáno, že ušetřené prostředky ke konci roku budou vyplaceny ve formě odměn za dobré výsledky hospodaření. Bohužel toto již v důsledku změny nařízení vlády číslo 330/2003 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě od 1. září 2005, dle kterého došlo k nárůstu tarifních platů cca o 8% a s tím i k nárůstu související pohyblivé složky platu, nelze uskutečnit. Dle rozpisu finančního plánu byly plánovány průměrné mzdové náklady pro rok 2005 na měsíc ve výši 395 tis. Kč. Skutečnost byla v srpnu 394 tis. Kč, v září 397 tis. Kč, v říjnu 392 tis. Kč, průměrně za období leden-říjen jde o částku 392 tis. Kč, z čehož vyplývá, že snahou organizace bylo limit mzdových prostředků nepřekročit a ušetřené prostředky použít k úhradě odměn pro zaměstnance v případě dobrého výsledku hospodaření.
Vzhledem ke skutečnosti nabytí účinnosti novely nařízení vlády č. 330/2003 Sb. organizace zdvořile požádala radu kraje o navýšení příspěvku na provoz o částku 58 tis. Kč (42 tis. mzdové náklady, 16 tis. odvody) tak, aby bylo možné odměnit zaměstnance příspěvkem za vyrovnané hospodaření.
V rezervním fondu organizace je k dispozici 128 tis. Kč, ve fondu odměn 52 tis. Kč. Z tohoto důvodu se radě kraje navrhuje pouze zvýšení závazného ukazatele Limitu mzdových prostředků dle materiálu RK-40-2005-20.př.1 při zapojení rezervního fondu k úhradě potřeb nezajištěných výnosy příspěvkové organizace nebo příspěvkem zřizovatele na provoz s tím, že toto použití fondu zapracuje do finančního plánu pro rok 2005; zapojení rezervního fondu je vázáno na přednostní vyčerpání fondu odměn.
Současně se radě kraje navrhuje v souladu s § 10 nařízení vlády č. 330/2003 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, dle kterého může být ředitelům příspěvkových organizací zřizovaných krajem poskytnuta odměna za úspěšné splnění mimořádných nebo zvlášť významných úkolů, přiznat mimořádnou odměnu ředitelce Dětského domova Kamenice nad Lipou dle materiálu RK-40-2005-20, př. 1.
StanoviskaStanovisko bude předloženo na jednání rady kraje.
* mimořádnou odměnu ředitelce Dětského domova Kamenice nad Lipou, příspěvkové organizace dle materiálu RK-40-2005-20, př. 1;
* změnu závazného ukazatele Limit mzdových prostředků pro Dětský domov Kamenice nad Lipou, příspěvkové organizace dle materiálu RK-40-2005-20, př.1
* použití rezervního fondu pro Dětský domov Kamenice nad Lipou, příspěvkovou organizaci k úhradě potřeb nezajištěných výnosy nebo příspěvkem zřizovatele na provoz s tím, že použití fondu zapracuje tato organizace do finančního plánu pro rok 2005; zapojení fondu je vázáno na přednostní vyčerpání fondu odměn.
Odpovědnost ředitelka Dětského domova Kamenice nad Lipou, příspěvkové organizace, odbor sociálních věcí a zdravotnictví, odbor ekonomický
Termín 31. 12. 2005