Detail materiálu pro radu čj. RK-38-2005-67

NázevProgram rozvoje kraje Vysočina - programová část
Zpracoval V. Novák
Předkládá M. Černá, M. Černý
Popis problémuProgram rozvoje kraje je základním dokumentem regionálního rozvoje na úrovni VÚSC, přičemž kraj jej pořizuje ve své samostatné působnosti (zákon č. 248/2000 Sb., o podpoře regionálního rozvoje). Program rozvoje kraje Vysočina je tvořen třemi do jisté míry autonomními dokumenty:
* Profil kraje Vysočina je analytickou částí využívající údaje regionální statistiky z různých zdrojů;
* SWOT analýza kraje Vysočina popisuje silné a slabé stránky kraje, definuje možná ohrožení a příležitosti rozvoje kraje;
* programová část Programu rozvoje kraje Vysočina stanovuje prioritní oblasti rozvoje kraje.
Všechny tři dokumenty jsou v aktuálně platných verzích dostupné na krajském intranetu a internetových stránkách kraje Vysočina ve složce "koncepční materiály" pod položkou "Program rozvoje kraje Vysočina".
Poslední aktualizace programové části Programu rozvoje kraje Vysočina (dále jen "programová část PRK") byla schválena Zastupitelstvem kraje Vysočina (dále jen "ZK") v únoru 2002. Dne 17. 5. 2005 uložilo ZK Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen "ORR") zahájit práce na programové části PRK. Zástupce ORR kontaktoval všechny dotčené odbory, které zpracovaly jednotlivé kapitoly programové části PRK. Takto připravený materiál projednaly příslušné komise rady kraje a výbory zastupitelstva kraje. Konečné úpravy provedl Řídící výbor pro aktualizaci programové části PRK složený z členů Výboru regionálního rozvoje ZK a zástupců partnerských organizací (nestátní neziskové organizace, Sdružení obcí Vysočiny, z. s. p. o., Krajská agrární komora Kraje Vysočina KAK KV, z. s. p. o. a Krajská hospodářská komora kraje Vysočina, z. s. p. o.)
Návrh řešení Výchozím dokumentem byla platná programová část PRK, která byla ZK schválena v únoru 2002. Struktura hlavních cílů zůstala nezměněna. Dílčí cíl 2.4 byl rozdělen na dva dílčí cíle (2.4 a 2.5). Hlavní cíl 4 byl doplněn o dílčí cíl 4.5.
Na úrovni opatření došlo k více změnám. Především byla zavedena jednodušší struktura v rámci všech opatření. Každé opatření má nyní svůj popis, cíle opatření a jsou definovány cílové skupiny.
Nově byla do programové části PRK zařazena opatření 1.1.4, 3.1.5 a 4.5.1. Opatření 2.4.1, 2.4.2, 2.4.3 vzešla z opatření 2.4.1 platné verze programové části PRK. Opatření 2.5.1, 2.5.2 vzešla z opatření 2.4.2 platné verze programové části PRK. Opatření 4.3.1, 4.3.2 vzešla z opatření 4.3.1 platné verze programové části PRK.
Úroveň aktivit byla zrušena tak, jak to bylo stanoveno v usnesení ZK č. 0227/03/2005/ZK.
Programová část Programu rozvoje kraje Vysočina tvoří přílohu č. 1 materiálu.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit programovou část Programu rozvoje kraje Vysočina dle materiálu RK-38-2005-67, př. 1.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín 21. 12. 2005