Detail materiálu pro radu čj. RK-36-2005-25

RK-36-2005-25.doc  RK-36-2005-25pr1.doc  RK-36-2005-25pr1upr1.doc  RK-36-2005-25pr2.doc
Číslo jednacíRK-36-2005-25
NázevZásady zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu kraje Vysočina v rámci Programu obnovy venkova Vysočiny pro rok 2006
Zpracoval D.Vichr
Předkládá M. Černý
Popis problémuPro rok 2005 schválilo Zastupitelstvo kraje Vysočina poskytnutí dotace obcím a mikroregionům v rámci Programu obnovy venkova Vysočiny (dále jen "POVV") dle Zásad zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu kraje Vysočina schválených Zastupitelstvem kraje Vysočina dne 26.10. 2004 usnesením č. 404/06/2004/ZK. Tyto Zásady byly sestaveny pro tento rok poprvé, v předchozích letech se podávání a výběr dotovaných projektů řídil dle Zásad pro poskytování účelových dotací z rozpočtové kapitoly Ministerstva pro místní rozvoj v rámci Programu obnovy venkova. Zásady pro rok 2005 byly již plně v souladu s dotační politikou kraje Vysočina.

Pro rok 2006 byl ve Výboru regionálního rozvoje připraven upravený návrh Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu kraje Vysočina v rámci Programu obnovy venkova Vysočiny (dále jen "Zásady").
Návrh řešení Znění navrhovaných Zásad pro rok 2006 je obsahem materiálu RK-36-2005-25, př. 1. Součástí Zásad je i formulář žádosti. Podmínky poskytnutí podpory jsou obsaženy ve vzoru smlouvy o poskytnutí podpory podle materiálu RK-36-2005-25, př. 2.

Ve srovnání s letošními Zásadami byly podmínky pro podávání žádostí zjednodušeny a zprůhledněny.
Hlavní změny oproti roku 2005 jsou tyto:
1) Byla vypuštěna oblast podpory B (mikroregionální projekty) - bude řešeno formou grantového programu z Fondu Vysočiny. Obsahem Zásad jsou pouze "obecní projekty"; žadatelé tedy mohou být pouze obce.
2) Z důvodu zjednodušení rozhodovacího procesu již nebude návrh na rozdělení dotací připravovat Hodnotící výbor POVV. Po vyhodnocení administrativního souladu Odborem regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen "ORR") ve spolupráci s obcemi s rozšířenou působností, které sbírají žádosti, bude seznam projektů navržených k dotaci předložen ke schválení přímo Radě kraje Vysočina a následně i Zastupitelstvu kraje Vysočina.
3) O tom, která obec dotaci obdrží, již nebude rozhodováno dle předem daných kritérií; dotaci obdrží každá obec, která předloží žádost, jenž bude v souladu se Zásadami. V případě převisu požadovaných podpor nad objemem alokovaných prostředků (v rozpočtu navrhováno 69 mil. Kč) se může maximální poskytnutá dotace snížit, ne však pod garantovanou výši 104.000,- Kč. Garantovaná částka vychází z předpokladu, že požádají všichni potenciální žadatelé (661 obcí do 1500 obyvatel).
4) O 10 % byl snížen povinný podíl příjemce podpory u všech velikostních kategorií obcí.
5) Bylo upuštěno od nutnosti mít pro území, na němž byla akce realizována, zpracovaný místní program obnovy venkova zároveň s urbanistickou studii nebo územním plánem. Nově stačí pouze jeden z těchto podkladů. Tato změna se promítla i do formuláře žádosti.

Ostatní změny jsou spíše formálního charakteru.
StanoviskaStanovisko odboru kontroly:
Bez připomínek.

Stanovisko odboru ekonomického:
Bez připomínek.

Stanovisko výboru regionálního rozvoje:
Výbor regionálního rozvoje doporučuje radě kraje schválit Zásady dle materiálu RK-36-2005-25, př.1
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit:
( Zásady zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu kraje Vysočina v rámci Programu obnovy venkova Vysočiny dle materiálu RK-36-2005-25, př. 1;
( vzor Smlouvy o poskytnutí podpory dle materiálu RK-36-2005-25, př. 2.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín 29. 11. 2005