Detail materiálu pro radu čj. RK-33-2005-57

RK-33-2005-57.doc  RK-33-2005-57pr1.doc
Číslo jednacíRK-33-2005-57
NázevFOND VYSOČINY - Grantový program "Krajina Vysočiny 2005"
Zpracoval7 FOND VYSOČINY - Grantový program "Krajina Vysočiny 2005" pro: jednání rady kraje č. 33/2005 dne 25. 10. 2005 zpracovali: E. Navrátilová, J. Joneš
Předkládá P. Hájek
Popis problémuZastupitelstvo kraje Vysočina zřídilo usnesením 018/02/2002/ZK samostatný účelový Fond Vysočiny pro postupnou realizaci Programu rozvoje kraje Vysočina.
Odbor životního prostředí Krajského úřadu kraje Vysočina vypracoval na základě plnění PRKu (opatření 4.1.1 - Trvalá udržitelnost krajiny Vysočiny) grantový program "Krajina Vysočiny". Tento GP byl vyhlášen poprvé v roce 2003 se zaměřením na podporu zatravňování a zalesňování a nesetkal se pro svou nadčasovost s velkým zájmem žadatelů. Proto ročník 2004 doznal zásadních změn - zaměřil se na podporu projektové dokumentace k širšímu spektru opatření (protierozních opatření směřujících ke zpomalení a vyrovnání odtoku v povodích - zdržení vody v krajině, využívání komplexních pozemkových úprav k obnově krajinného rázu Vysočiny, podpora tvorby prvků územních systémů ekologické stability) s návazností na financování vlastních realizací z národních nebo evropských fondů. Z došlých 30 žádostí bylo 25 podpořeno částkou 1,8 mil. Kč. Alokace pro rok 2004 byla 3,4 mil. Kč.
Předkládaný GP "Krajina Vysočiny 2005" navazuje na minulý ročník charakterem zaměření, ale se sníženou alokací finančních prostředků.
Návrh řešení Odbor životního prostředí navrhuje, na základě doporučení Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočiny, aby rada kraje projednala a doporučila zastupitelstvu kraje návrh na vyhlášení GP "Krajina Vysočiny 2005" se sníženou alokací 1.500.000,- Kč dle přílohy 1 tohoto materiálu.
PRK - dílčí cíle
Alokace pro rok 2005 dle dílčích cílů PRK

v Kč
v %
2,45

Navrhovaný grantový program je určen především na přípravu projektových dokumentací k žádostem o podporu realizace z dotačních titulů Státního fondu životního prostředí ČR - vybrané dílčí programy z programu 3.1. - program péče o přírodní prostředí, dále pak z programu revitalizace říčních systémů a programu péče o krajinu MŽP, lze též využít pro dílčí programy z Operačního programu Infrastruktura - Priorita 3. - opatření 3.1 - Obnova environmentálních funkcí území.
Vlastním účelem programu je motivovat vlastníky a nájemce pozemků k čerpání finanční pomoci ze státních a evropských zdrojů (dále též "dotační titul") na akce naplňující výše citované úkoly (cíle a aktivity) PRKu. Čerpání prostředků ze státních a evropských zdrojů by se mělo zvýšit tím, že finanční podporou na zpracování projektové dokumentace bude vlastníkům ulehčena příprava žádostí.
StanoviskaUsnesení 017/03/2005/Kzžp Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina
doporučuje
schválení návrhu grantového programu "Krajina Vysočiny 2005" v upraveném znění.
Usnesení bylo přijato 8 hlasy.

Stanovisko odboru regionálního rozvoje:
Předložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky "Statutu účelového Fondu Vysočiny" a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku 7 bodu 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.
návrh na vyhlášení grantového programu "Krajina Vysočiny 2005" na podporu projektů k zadržení vody v krajině a k péči o přírodní prostředí dle materiálu RK-33-2005-57, př. 1.
Odpovědnost odbor životního prostředí
Termín říjen 2005