Detail materiálu pro radu čj. RK-30-2005-20

Číslo jednacíRK-30-2005-20
NázevPřevod pozemku a silnice III/36047 v k. ú. Kozlov u Křižanova
Zpracoval J. Tvrzová
Popis problémuNa odbor majetkový se s žádostí o bezúplatný převod majetku obrátila obec Kozlov, okres Žďár nad Sázavou. Předmětem žádosti je komunikace ve vlastnictví kraje III/36047 ležící na pozemku par. č. 940 a pozemek par. č. 940 - ostatní plocha, silnice o výměře 2904 m2 v k. ú. Kozlov u Křižanova, obec Kozlov (LV 99) Jedná se o příjezdovou komunikaci ze silnice II. třídy do obce, jejíž údržbu zajišťuje z větší části obec Kozlov na své náklady. Obec má zájem na zlepšení stavu silnice, ale její opravu podmiňuje získáním stavby silnice do svého vlastnictví.
Správu silnice i zastavěného pozemku zajišťuje na základě zřizovací listiny Správa a údržba silnic Žďár nad Sázavou.
Návrh řešení Odbor majetkový doporučuje darovat obci Kozlov stavbu silnice III/36047 a pozemek par. č. 940 v k. ú. Kozlov u Křižanova. Jedná se o komunikaci, která svým charakterem využití plní funkci obslužné komunikace sloužící potřebám obyvatel obce (dle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích v platném znění, místní komunikace slouží převážně místní dopravě na území obce).
Vzhledem k tomu, že před vlastním převodem je třeba na základě doporučení dopravní komise rady kraje vyjmout silnici z režimu komunikací III. třídy, je třeba před rozhodnutím příslušného silničního správního úřadu uzavřít mezi krajem a obcí smlouvu o budoucí darovací smlouvě na převod stavby silnice a za stavěného pozemku. Výše uvedený postup vyplývá ze Zásad Rady kraje Vysočina ke stanovení jednotného postupu pro zařazování pozemních komunikací do jednotlivých tříd a jejich změny v silniční síti kraje Vysočina (schváleno usnesením 33/04/2002/RK ze dne 29. 1. 2002). Po vyřazení silnice z kategorie silnic III. třídy dojde k vlastnímu schválení a uzavření darovací smlouvy na převod uvedeného nemovitého majetku.
Vhodná kompenzace za převedený majetek kraje nebyla odborem majetkovým zjištěna.
Záměr darovat obci Kozlov stavbu komunikace III/36047 včetně pozemku par. č. 940 - ostatní plocha pod silnicí ležícího, vše v k. ú. Kozlov u Křižanova, je třeba zveřejnit dle ust. § 18 odst. 1 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, v platném znění, po dobu 30 dnů na úřední desce krajského úřadu.
Návrh usnesení předpokládá
- schválení zveřejnění záměru darování stavby komunikace III/36047 a pozemku par. č. 940 v k. ú. Kozlov u Křižanova do vlastnictví obce Kozlov
- doporučení zastupitelstvu kraje schválit uzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě na převod silnice III/36047 a pozemku par. č. 940 v k. ú. Kozlov u Křižanova do vlastnictví obce Kozlov
StanoviskaDopravní komice Rady kraje Vysočina na svém zasedání č. 4/2005 ze dne 9. 9. 2005 doporučila usnesením č. 025/04/2005/DK převod silnice III/36047 do vlastnictví obce Kozlov.
Správce komunikace (SÚS Žďár nad Sázavou) i odbor dopravy a silničního hospodářství doporučili vyřazení silnice III/36047 ze silniční sítě a její převod včetně zastavěného pozemku do vlastnictví žadatele.
zveřejnění záměru darovat obci Kozlov stavbu silnice III/36047 a pozemek par. č. 940 - ostatní plocha v k. ú. Kozlov u Křižanova včetně všech součástí a příslušenství a
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit uzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě, kterou se kraj Vysočina a obec Kozlov zavazují uzavřít darovací smlouvu na bezúplatný převod stavby silnice III/36047 a pozemku par. č. 940 v k. ú. Kozlov u Křižanova včetně všech součástí a příslušenství z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Kozlov.
Termín 18. 10. 2005